Szok: okropne życie w hongkońskich "kabinach trumiennych"

Hongkong – to nie miasto dla średniaków. Dlatego wiele ludzi mieszka w nielegalnych małych pokoikach, które miejscowa ludność nazywa "trumiennymi kostkami".

Na podstawie danych organizacji pozarządowej Society for Community Organisation około 200 tys. mieszkańców Hongkongu mieszka w warunkach, które są jednymi z najgorszych na świecie.

kabiny trumienne

Małe klatki – to nieduże pokoje, które zamieszkują ludzie należący do klasy średniej i niższej.

kabiny trumienne 2

Mieszkają w nich różni ludzie – bez względu na wiek i płeć i łączy ich jedna wspólna rzecz – nikogo z nich nie stać na mieszkanie, w którym mogliby się choćby wyprostować.

kabiny trumienne 3

Problem 200 tys.osób, mieszkających w "kabinach trumiennych " jest dosyć nieistotny na tle luksusowego życia w Hongkongu,. Niektórzy jego mieszkańcy nawet nie wiedzą o istnieniu "trumiennych kostek", a czasami nie chcą wierzyć w to, że ktoś może mieszkać w takich warunkach.

kabiny trumienne 4

Wszystkie te zdjęcia zostały zrobione przez fotografa, który współpracuje z SoCO – organizacją pozarządową, która walczy o przeprowadzenie reform, które miałyby polepszyć warunki życia mieszkańców Hongkongu.

kabiny trumienne 5

Wieloosobowe rodziny żyją często w malutkich kawalerkach, wykorzystując maksymalnie każdy centymetr kwadratowy dostępnej przestrzeni.

kabiny trumienne 6

Ah Tin mieszka w pokoiku o powierzchni 1,1 m2. Je mężczyzna nieczęsto, ponieważ uświadomienie tego, że nic nie może zmienić, powoduje, że nie ma ochoty na jedzenie.

kabiny trumienne 7

Pan Leung ciągle czyta. Mężczyzna w ciągu swego życia zmienił wiele miejsc pracy, ale dziś jest już za stary i nikt nie chce go zatrudniać. Pan Leung przed okropnymi realiami ucieka w świat pięknej literatury.

kabiny trumienne 8

Mieszkańcy starają się żartować: "Ciągle żyję! Mimo że mieszkam otoczony trumną."

kabiny trumienne 9

Ze względu na biedę mieszkańcy Hongkongu nie widzą żadnej możliwości na inne mieszkania jak tylko krępujące niewielkie "opakowania".

kabiny trumienne 10

35-metrowe mieszkanie może pomieścić w środku prawie 20 dwupiętrowych "pudełek, " jednak władze lokalne w żaden sposób nie starają się rozwiązać tego problemu.

kabiny trumienne 11

"Kabiny trumienne" są przykładem skrajnej przepaści między bogatymi a biednymi.

kabiny trumienne 12

W ciągu kilku ostatnich latach zmniejszyła się ilość "klatek", natomiast pojawiło się coś okropniejszego – miejsca sypialne. Jest to łóżko i cztery ściany.

kabiny trumienne 13

"Kabiny trumienne" ciasno przylegają jedna do drugiej, więc nie ma mowy o żadnej prywatności. Sen w ciszy – to prawdziwy luksus.

kabiny trumienne 14

60-letni pan Wong jest dumny ze swojej czarnej czupryny. Aby mieć możliwość wynajmować drogie mieszkanie, musi codziennie pracować na budowie. W czasie wolnym pomaga bezdomnym.

kabiny trumienne 15

Takie pokoiki są nielegalne.

kabiny trumienne 16

Mieszkańcy tej "klatki" – to Japończycy. Ojciec i syn są bardzo wysocy, więc trudno im się poruszać w ich mieszkanku.

Dom rodziny pana Leunga jest jedną z ekskluzywnych kabin, ponieważ jest w nim sypialnia, kuchnia i stołówka.

Przedstawiciele SoCo i innych organizacji walczą o prawa takich ludzi.

kabiny trumienne 17

"W tym dniu wróciłem do domu i zacząłem płakać" – powiedział Benny Lam, który uwiecznił na swoich fotografiach te małe mieszkania.

Takie domy bardziej są podobne do trumiennych kostek. Fotografowi było trudno patrzeć na tę nędzę. Niemożliwie obojętnie spoglądać na taką niesprawiedliwość, widzieć cierpienia niewinnych ludzi, którzy byli zmuszeni zamieszkać w takich okropnych warunkach, aby nie mieszkać na ulicy. Hongkong słynie ze swoich modnych sklepów i centrów finansowych. Ta olbrzymia metropolia jest przesiąknięta kolorami i światłem, ale stanowi również przykład skrajnej przepaści między bogatymi a biednymi. Warunki, w jakich mieszka 200 tys. osób, w tym – 40 tys. – to dzieci, są jednymi z najgorszych na świecie.

kabiny trumienne 18

Ceny nieruchomości w Hongkongu wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Wysokie ceny za czynsz w mieście, zmusiły wielu ludzi do zamieszkania w małych klatkach. W takim mieszkaniu znajduje się łóżko, czasem mała szafka, telewizor lub komputer. Łazienka, kuchnia, sypialnia w jednym pokoju.

Wszystkie te kabiny trumienne są nielegalne. Jedno mieszkanie zostało podzielone na kilka mniejszych klatek, gdzie zwykle mieści się na długość tylko łóżko. Miesięczny czynsz wynosi 250$.

kabiny trumienne 19

Łazienka i kuchnia to często jedno miejsce.

"Uwięzieni " to projekt o trudach życia mieszkańców niewielkich klatek w Hongkongu. Fotograf Benny Lam udokumentował trudy życia mieszkańców wyspy.

kabiny trumienne 20

"Każdy może zapytać, dlaczego musimy dbać o obcych ludzi" – mówi autor projektu. "Ale tak naprawdę, wszyscy ci biedni ludzie – to część naszego życia.

Są to ludzie, których w mieście można spotkać na co dzień – kelnerzy podający Wam obiady w restauracji, ochroniarze wielkich sklepów handlowych czy roznosiciele listów do większych domów. Jedyne, co nas różni – to mieszkanie. Zmiana standardów mieszkań – to pytanie godności ludzkiej".

kabiny trumienne 21
Mieszkańcy Hongkongu muszą walczyć nawet o takie okropne mieszkania.

Wiele ludzi wstydzi się przyznać do tego, że mieszka w klatkach. Jednak większość z nich zdecydowała się zaprosić fotografa do swoich małych mieszkań, aby w taki sposób zwrócić uwagę władz na okropne warunki mieszkalne. Benny Lam spodziewa się, że jego zdjęcia, na których dobrze widać, że w takich kostkach trumiennych człowiek nie może nawet wyprostować nogi, zmuszą bogatych mieszkańców do tego, aby w jakiś sposób pomogli rozwiązać problem z mieszkaniami dla biednych.

kabiny trumienne 22

Hongkong słynie ze swoich modnych sklepów i centrów finansowych. Ta olbrzymia metropolia jest przesiąknięta kolorami i światłem. Jednak zapominać o tym, że 200 tys. osób, w tym – 40 tys. – to dzieci, mieszkają w jednych z najgorszych warunków na świecie – to przestępstwo.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty