Szokujące wyznania: 12 gwiazd, które przyznały się do depresji poporodowej

O depresji poporodowej wciąż mówi się za mało, a szkoda, bo może dotykać aż 20 proc. kobiet. W przełamywaniu wstydu i tabu wokół tego tematu pomagają gwiazdy, które dzielą się swoimi doświadczeniami na temat tej choroby.
"Chciałam popełnić samobójstwo, rzucając się do morza z urwiska", "Miałam prawdziwego doła!". "Chciałam wziąć tabletki, aby tylko nie słyszeć płaczu dziecka" – to tylko niektóre wyznania gwiazd, które wydawałoby się, powinny były cieszyć się z macierzyństwa.

1. Brooke Shields

Brooke Shields

To jest nie do wiary! Po poronieniu, po 7 nieudanych próbach zapłodnienia in vitro gwiazda "Błękitnej laguny" doświadczyła depresji poporodowej po urodzeniu córki Rowan. Jedynie co chciała, to umrzeć.

Brooke jako jedna z pierwszych przyznała się do depresji poporodowej. Swoje bolesne doświadczenia opisała w 2005 roku w książce Down Came the Rain: My Journey Through Postpartum Depression.

"Wydaje się, że kobieta po porodzie powinna sobie poradzić sama... w końcu urodziłam zdrową i piękną córeczkę, a nie mogłem na nią patrzeć. Nie mogłam trzymać ją i nie mogłam dla niej śpiewać i nie mogłam do niej się uśmiechać . Kiedyś, gdy widziałam czyjeś dziecko, od razu chciałam go przytulić. Jednak, gdy moja Rowan zaczynała płakać, jedyne czego chciałam, to wziąć tabletki, aby nie słyszeć jej płaczu".
Brooke Shields 2

Brooke przyznała się, że była przerażona tym, co odczuwała:

"Wszyscy uważają, że urodzenie dziecka – to najszczęśliwszy moment w życiu każdej kobiety i ona powinna być szczęśliwą a priori. Jednak ze mną coś było nie tak i nikt mi nie powiedział, że to jest choroba. Otaczający uważali, że jestem złą matką."

2. Courteney Cox

Courteney Cox

Aktorka Courtney Cox także ma za sobą bolesne doświadczenia związane z depresją poporodową. Gwiazda "Przyjaciół" chciała popełnić samobójstwo.

"Przeszłam przez bardzo trudny okres. Nie zaraz po porodzie, ale dopiero gdy Coco miała 6 miesięcy. Nie mogłam spać. Moje serce waliło. I byłam naprawdę przygnębiona. Poszłam do lekarza, który przepisał odpowiednią kurację. Jeśli by nie kuracja i wsparcie bliskich na pewno bym się rzuciła do morza z urwiska."

3. Drew Barrymore

Drew Barrymore

Aktorka Drew Barrymore nic nie wiedziała o depresji poporodowej, dopóki nie urodziła drugiej córeczki:

"Nie miałam depresji za pierwszym razem i czułam się świetnie, więc coś takiego ja depresja poporodowa była dla mnie zupełnie nie zrozumiała. Za drugim razem, powiedziałam sobie: "Och, zaraz, widzę, o czym ludzie mówią i rozumiem." Przy drugim dziecku czułam się przytłoczona i miałam doła."

4. Chrissy Teigen

Chrissy Teigen

Chrissy Teigen, amerykańska gwiazda telewizyjna i modelka, prywatnie żona muzyka Johna Legenda, a także matka małej Luny zmagała się z depresją poporodową.

"Nigdy nie myślałam, że może mnie to spotkać. Mam wspaniałe życie i pełną pomoc, jakiej mogłabym potrzebować: John, moja mama (która mieszka z nami), niania. Jednak depresja poporodowa nie wybiera. Nie mogłam tego kontrolować. Patrzę dookoła każdego dnia i nie wiem, jak ludzie sobie z tym radzą. Nigdy wcześniej nie miałam takiego szacunku dla mam, zwłaszcza mam z depresją poporodową ."

5. Lisa Rinna

Lisa Rinna

Aktorka Lisa Rinna również przyznała się do zmagań z depresją po urodzeniu dwóch córek. Rinna bała się, że mogłaby zrobić krzywdę swoim najbliższym.

"Miałam wizje, że zabijam wszystkich wokół nożami i pistoletami. Zmusiłam mojego męża, żeby ukrył ostre noże i pozbył się broni z naszego domu."

6. Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow jest matką dwójki dzieci: Apple i Mosesa. O ile po pierwszej ciąży aktorka czuła się świetnie, o tyle właśnie po drugiej dopadła ją poporodowa depresja.

"Czułam się jak zombie. Nie mogłam dotrzeć do mojego serca, rozbudzić w sobie emocji. Ja po prostu nie wiem, co się stało ze mną. Gdy patrzę na zdjęcia mego synka w wieku 3 miesięcy, rozumie, że tego okresu wcale nie pamiętam."

7. Celine Dion

Celine Dion

Piosenkarka długo nie mogła zajść w ciąży, miała dużo nieudanych prób zapłodnienia in vitro. Jednak po urodzeniu córeczki René-Charles Celine zamiast tego, aby czuć się bezgranicznie szczęśliwa, zaczęła płakać:

"W jednej chwili, ogromne szczęście, po czym przychodziło, kompletne zmęczenie i płacz bez powodu. Miałam wahania nastroju, ale wtedy zadbałam o sobie. To przez takie rzeczy po urodzeniu dziecka, matki naprawdę potrzebują wsparcia emocjonalnego."

8. Hayden Panettiere

Hayden Panettiere

Na początku grudnia 2014 roku Hayden Panettiere urodziła córkę Kayę Evdokię. Aktorka wielokrotnie w wywiadach mówiła, że ciąża nie była dla niej najpiękniejszym momentem w życiu. W jednym z wywiadów Hayden zdradziła, że cierpiała również na depresję poporodową.

"To coś, co wiele kobiet doświadcza. Kiedy ludzie mówią o depresji poporodowej, uważają, że chodzi tylko o negatywne uczucia wobec własnego dziecka, chcę zranienia lub skrzywdzenia własnego dziecka. Ja nigdy, przenigdy nie miałem takich odczuć. Ale niektóre kobiety mają. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak szerokie spektrum odczuć niesie za sobą depresja poporodowa. O tym trzeba mówić. Kobiety muszą wiedzieć, że nie są same i że można to leczyć."

9. Kate Middleton

Kate Middleton

Uśmiechnięta i rozpromieniona – wszyscy przywykli do takiego wizerunku księżnej Kate. Podziwiają, jak szybko doszła do formy po porodzie i wychwalają, jak troskliwą jest mamą. Tymczasem okazuje się, że Kate bardzo źle znosiła czas od urodzenia małego księcia i cierpiała na depresję poporodową!

"Czułam się bardzo samotna i odizolowana od całego świata. Nikt nie mógł mi powiedzieć, co mam robić. Teraz rozumiem, że pomoc bliskich i psychologów ma ogromne znaczenie. Im więcej pomocników – tym więcej szans , że poradzisz sobie z depresją."

10. Sarah Michelle Gellar

Sarah Michelle Gellar

Dziś ekranowa Buffy:postrach Wampirów wraz ze swoim mężem Freddie Prinze Jr. wychowuje dwójkę dzieci – Charlotte i Rocky i czuje się bardzo szczęśliwa, jednak... Sarah Michelle Gellar postanowiła się otworzyć i opowiedzieć o ciemniejszej stronie macierzyństwa. Okazało się, że aktorka cierpiała na depresję poporodową po urodzeniu swojej pierwszej córeczki.

"Dzieci – to ogromne szczęście. Twoje życie się zmienia, ale nie zawsze na lepsze. Niesamowicie kocham swoje dzieci. Jednak podobnie, jak wiele innych kobiet zmagałam się z depresją poporodową. Musiałam zasięgnąć pomocy psychologa i uważam, że to była bardzo słuszna decyzja. Każda kobieta, która ma do czynienia z takim problemem, powinna wiedzieć, że nie jest sama. Znajdź czas, kliknij link i opowiedz lekarzowi o swoim problemie."

11. Adele

Adele

Adele cztery lata temu została mamą. Jednak później przyznała, że miała chwile, w których żałowała decyzji o urodzeniu dziecka. Adele i jej partner Simon Konecki w 2012 roku zostali rodzicami. Wokalistka zniknęła wtedy z mediów, całkowicie oddając się życiu rodzinnemu. Adele przyznaje, że przez długi okres po narodzinach syna wcale nie czuła się najlepiej.

"Czułam, że nie nadaje się do roli matki. Miałam myśli, że decyzja o posiadaniu dziecka, była najgorszą, jaką podjęłam w całym życiu.W tym momencie wydawało mi się, że nienawidzę wszystkich dookoła. Bałam się dotykać mego synka, myślałam, że zrobię mu krzywdę. Jednak najbardziej się obawiałam tego, że będę złą matką."

Z nikim o tym nie rozmawiała. Jej partner powiedział, że powinna skontaktować się z innymi kobietami, które niedawno urodziły. Nie chciała spotykać się z jakimiś grupkami mamusiek. Później jednak postanowiła porozmawiać ze swoją przyjaciółką, która pomogła jej się uporać z depresją.

12. Jennifer Lopez

Jennifer Lopez

Znana aktorka i piosenkarka przyznaje, że tuż po narodzinach bliźniąt była pewna, że dopadła ją depresja poporodowa:

"Pamiętam, że zaraz po tym, jak urodziły się dzieci, kwestionowałam wszystko, co robię. Nie miałam pojęcia co się ze mną dzieje. Tydzień po ich narodzinach zadawałam sobie pytanie, czy wszystko jest ze mną w porządku. Byłam smutna i miałam depresję. Byłam przekonana, że dzieci mnie nienawidzą."

Na szczęście psycholodzy pomogli piosenkarce uporać się z depresją poporodową i już od 10 lat ona wspaniale sobie radzi z rolą najlepszej mamy na świecie!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty