Sztuczne oddychanie - poprawne wykonanie sztucznego oddychania

sztuczne oddychanie

Potrzeba robienia sztucznego oddychania i masażu serca pojawia się ,gdy człowiek nie może samodzielnie oddychać i wyniku niedotlenia może umrzeć. Więc każdy powinien znać technikę i zasady robienia sztucznego oddychania.

Sposoby sztucznego oddychania:

 1. Usta-usta. Najbardziej skuteczna metoda.
 2. Usta-nos. Stosowana w wypadku ,gdy nie można otworzyć ust człowieka.

Sztuczne oddychanie usta-usta

Owa metoda polega na tym, że człowiek, który okazuje pomoc innemu, wdycha powietrze do płuc przez usta. Owy sposób jest skuteczny i bezpieczny podczas okazywania pierwszej pomocy.

Wykonanie sztucznego oddychania rozpoczyna się od przygotowania:

 1. Należy zdjąć ubranie ,aby nie przeszkadzało.
 2. Położyć człowieka, który potrzebuje pomocy na powierzchni poziomej.
 3. Należy podłożyć pod głowę rękę, a drugą ręką zarzucić głowę w taki sposób ,aby podbródek znajdował się jednej linii z szyją.
 4. Kładziemy pod łopatki walec.
 5. Owijamy rękę tkaniną i zapychamy do ust.
 6. Jeśli jest taka potrzeba należy usunąć z ust krew, ślinę.

Jak poprawnie wykonać sztuczne oddychanie usta-usta:

 1. Przygotować czystą chusteczkę lub tkaninę, położyć na usta nieprzytomnego.
 2. Palcami zacisnąć nos.
 3. Głęboko wdychamy i z dużą siłą wydychamy powietrze w usta nieprzytomnego.
 4. Zwolnić nos i usta nieprzytomnego ,aby odbył się pasywny wydech powietrza i powtórnie wdychamy.
 5. Powtarzać zabieg trzeba każde 5-6 sekund.

Jeśli sztuczne oddychanie robić dziecku to wdychanie powietrza nie powinno być dosyć gwałtowne, ponieważ płuca dziecka są o wiele mniejsze. W takim wypadku zabieg trzeba powtarzać co 3-4 sekundy.

Jednocześnie należy spostrzegać, w jaki sposób powietrze jest dostarczane do płuc – klatka piersiowa powinna się podnosić. Jeśli klatka piersiowa nie rozszerza się, znaczy mamy problem z drogami oddechowymi. W takim wypadku należy wysunąć szczękę nieprzytomnego do przodu. Nawet jeśli zauważysz, że człowiek zaczyna samodzielnie oddychać, nadal trzeba kontynuować sztuczne oddychanie. Należy wdychać powietrze jednocześnie z tym ,gdy człowiek wdycha. Zakończyć zabieg można tylko wtedy, gdy człowiek będzie mógł samodzielnie głęboko oddychać.

Sztuczne oddychanie usta-nos

Owy sposób jest stosowany, gdy szczęki człowieka są bardzo spięte i poprzednią metodę nie można wykonać. Technika zabiegu jest taka sama jak podczas sztucznego oddychania usta – usta, ale wdychamy powietrze do nosa, zamykając usta nieprzytomnego.

Jak wykonać sztuczne oddychanie podczas zewnętrznego masażu serca?

Przygotowanie do zewnętrznego masażu serca wygląda w taki sam sposób, co przygotowanie do sztucznego oddychania. Zewnętrzny masaż serca aktywuje krwiobieg w organizmie i odnawia skurcze serca. Najbardziej skutecznie poprawne wykonanie sztucznego oddychania wykonywać go wraz ze sztucznym oddychaniem ,aby krew była wzbogacona tlenem.

Technika:

 1. Należy zająć wygodną pozycję u boku nieprzytomnego, odnaleźć na klatce piersiowej miękkie miejsce.
 2. Położyć górną część dłoni na 2 cm niżej od miękkiego miejsca.
 3. Z góry położyć drugą rękę pod kątem prostym.
 4. Składamy obie ręce do kupy ,aby nie dotykały klatki piersiowej.
 5. Rozginamy przedramię.
 6. Gwałtownie naciskamy na klatkę piersiową nieprzytomnego, aby dolna część klatki piersiowej wcisnęła się 3-4 cm do dołu.
 7. Powtarzać owy zabieg 1 raz co 1 sekundę (dzieciom 2 razy).

Należy uważać ,aby nie naciskać na żebra i górną część klatki piersiowej, ponieważ można złamać koście. Również nie warto naciskać na miękkie części u dołu klatki piersiowej, ponieważ można urazić narządy wewnętrzne.

 
Powiązane artykuły:
Użądlenie przez osę – pierwsza pomoc
Użądlenie osy może być nie tylko chorobliwe, ale i niebezpieczne.Toteż bardzo ważnie wiedzieć jak szybko pomóc w takich wypadkach. Jeśli zrobicie to poprawnie, ukąszenie przejdzie bardzo szybko i bez skutków.
Jaka jest pierwsza pomoc przy omdleniu i dlaczego tracimy przytomność?
Omdlenie może nastać z różnych przyczyn, lecz jedynym nieodmiennym zostaje porażenie głównego organu centralnego układu nerwowego - mózgu. Rozpatrzymy główne sposoby nadania pierwszej pomocy leczniczej przy utracie świadomości.
Bezpośredni masaż serca – technika wypełnienia, pierwsza pomoc
Jedna z najbardziej częstych przyczyn śmierci to choroby kardiologiczne. Przy zatrzymaniu się serca jest potrzebna pierwsza pomoc medyczna, która polega na przeprowadzeniu bezpośredniego masażu serca. O tym na czym polega ta procedura i jak ją wykonać poprawnie, opowiemy w naszym artykule.
Pierwsza pomoc podczas udaru cieplnego - objawy udaru cieplnego
Zdarza się na plaży w gorący dzień czy w łaźni, można przeliczyć siły i przegrzać się. Cieplny udar - stan dosyć niebezpieczny i działać należy szybko. Temu, jak dopomóc człowiekowi, który się przegrzał, poświęcony jest nasz nowy artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty