Tajemnica pojawienia się nowego życia, czyli jak poczyna się dziecko

jak poczyna się dziecko

Urodzenie dziecka zawsze pozostawało tajemnicą dla człowieka. Jak to się odbywa poczęcie dziecka? Pojawienie się nowego życia poprzedza kolosalna praca w organizmie matki.

Aby zorientować się w tej trudnej sprawie rozpatrzymy poczęcie dziecka dzień po dniu.

Proces narodzin dziecka

Poczęcie staje się możliwe po wystąpieniu owulacji, która zazwyczaj odbywa się w połowie cyklu miesiączkowego. Dojrzała komórka jajowa wydostaje się z jajnika i czeka na plemnik.

Zapłodnienie może nastąpić w ciągu 3-7 dni po owulacji. Jeśli w ciągu tego okresu odbywa się akt seksualny sperma po wytrysku w ciągu kilku godzin zaczyna podążać po drogach rodnych kobiety w kierunku jajeczka. Aby nastąpiło zapłodnienie, musi nie tylko dotrzeć do komórki jajowej, ale i pokonać jej powłokę.

Od momentu przenikania i połączenia plemnika i komórki jajowej rozpoczyna się pierwszy dzień poczęcia. Męskie i żeńskie komórki zbliżają się tworząc w ciągu dwunastu godzin zygotę – prosty zarodek, który ma już całą genetyczną informację zawartą podwójnym zestawem chromosomów od rodziców.

Dalsze poczęcie dziecka w łonie matki jest związane z wędrowaniem zygoty do ścianki macicy. Ten proces trwa od trzeciego do dziewiątego dnia. Ponieważ jajowód jest pokryty specjalnymi rzęsami to pomaga w ruchu zygoty.

Jednocześnie od razu po zapłodnieniu rozpoczyna się blastogeneza – zarodek zaczyna się dzielić. W wyniku czego z jednokomórkowego zarodka zamienia się w wielokomórkowy (morula).

Około siódmej doby znów zmieni swoją strukturę stopniowo przekształcają się w blastocystę – stan idealny dla pomyślnego wdrożenia w endometrium macicy.

Rozwoj ciąży jak poczyna się dziecko po dniach

Implantacja w błonę śluzową macicy jest początkiem dalszego rozwoju ciąży. Zaczyna się aktywny proces dalszego rozwoju przyszłego płodu. Zarodek otrzymuje wszystkie niezbędne substancje z krwi matki, która przepływa przez rozgałęziony chorion (przyszłe łożysko).

Pod koniec drugiego tygodnia zaczyna się stopniowe kształtowanie się narządów wewnętrznych,a na szesnastą dobę rozpoczyna się drugi okres w rozwoju dziecka – zarodkowy.

Po rozpatrzeniu głównych etapów tego procesu poczynania dziecka można z pewnością stwierdzić, że pojawienie się nowego życia to cud, który nigdy nie przestanie dziwić.

 
Powiązane artykuły:
Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży
Z komórki, którą można zobaczyć tylko pod mikroskopem, już po 9 miesięcach trzymamy w rękach prawdziwe cudo – 3 kilogramy szczęścia! Jak odbywa się rozwój embriona na początku ciąży dowiadujecie się z naszego artykułu.
Wody płodowe - aka jest ich rola podczas ciąży?
Jak żyje się dziecku w brzuchu? To pytanie niepokoi każdą mamę. Jakże chce się zajrzeć tam, do wnętrza i zobaczyć, jak dziecko pływa w wodach. Co dają wody płodowe? Jakie one mają zapach i kolor? Dowiedzmy się więcej o tej ważnej kwestii.
Drugi poród – czy jest szybszy?
Kobietom, które planują podarować swojemu dziecku bratka czy siostrzyczkę, trzeba z szczególną powagą stosować tak do planowania i nurtu drugiej ciąży, jak i bezpośrednio do drugich porodów. O tym, na czym polegają ich właściwości, opowiemy teraz.
Drugi trymestr ciąży - zmiany w organizmie
Drugi trymestr ciąży uważa się za najbardziej przyjemny okres ciąży. Zwyczajnie już przeszły wszystkie problemy typowe dla pierwszego trymestru i jeszcze nie nastały charakterystyczne dla trzeciego okresu. Żeby ten czas nie niósł kobiecie problemów, należy poprawnie odżywiać się, wysypiać, chodzić i dotrzymywać jeszcze kilku nieskomplikowanych zasad. Dokładnie o tym czytajcie dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty