Tajemnice ludzkiego ciała: 8 narządów, których przeznaczenie do tej pory pozostaje zagadką dla naukowców

Organizm człowieka to skomplikowany mechanizm, w którym każdy element wykonuje swoje ważne zadanie. Przy tym niektóre części w tej "maszynie" do tej pory pozostają tajemniczymi, a dokładnie ich cel nie jest ustalony.

Pomimo rozwoju medycyny, ciało człowieka do tej pory nie jest w pełni zbadane. Jako przykład można przytoczyć niektóre narządy, których funkcji nie mogą zrozumieć wielkie umysły naszych czasów. Spójrzmy na te "tajne agenty".

1. Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy

Przez długi czas ten organ był uważany za szczątkowy, czyli narząd o uproszczonej budowie, który zatracił swoją pierwotną funkcję. Wcześniej w Ameryce nawet była moda na usuwanie wyrostka robaczkowego u niemowląt, ale w końcu badania wykazały, że takie dzieci później częściej chorowały, a były również opóżnione w rozwoju intelektualnym i fizycznym. Do tego w wyrostku magazynowane są pożyteczne bakterie, dlatego po usunięciu narządu ludzie znacznie gorzej znoszą zatrucie, bo odporność organizmu spada.

2. Migdałki

Migdałki

W jamie nosowo-gardłowej człowieka znajdują się migdałki, które są skupiskami tkanki limfatycznej. Migdałki są swego rodzaju barierą, która zapobiega przedostawaniu się wirusów i bakterii do układu oddechowego. W okresie, gdy obserwuje się długotrwałe narażenie na wirusy, same migdałki stają się źródłem zakażenia. W wyniku tego zostaje podjęta decyzja o usunięciu narządu.

3. Grasica

Grasica

Organ ten jest uważany za najbardziej tajemniczy u człowieka. T-limfocyty, które walczą z wirusami, są wytwarzane w grasicy – thymusie. Interesujący jest fakt, że jego funkcja nie jest stała i zanika wraz z wiekiem. Z tego powodu grasica jest uważana za "gruczoł młodości".

4. Epifiza

Epifiza

Ten narząd jest znany jako "trzecie oko", które rzekomo jest wykorzystywane przez jasnowidzów. Uważa się, że jego głównym celem jest wytwarzanie melatoniny, uczestniczącej w regulacji rytmu dobowego. Co ciekawe, u niektórych gadów i ryb na miejscu nasady naprawdę jest oko ciemieniowe, które reaguje na intensywność światła.

5. Śledziona

Śledziona

Naukowcy od lat prowadzą różne badania, ale nadal nie udało im się ustalić, jakie funkcje pełni ten narząd. Jedyne, co wiadomo: śledziona uczestniczy w produkcji limfocytów i przeciwciał, które niszczą stare czerwone krwinki. Tutaj także mieści się krew, która jest uwalniana podczas wysiłku fizycznego.

6. Narząd Jacobsona, czyli narząd przylemieszowy

Narząd Jacobsona

W organizmie ssaków są również narządy przylemieszowe, które nie do końca się rozwinęły. Na przykład u kotów narząd przylemieszowy zlokalizowany jest w podniebieniu, i używany jest do zbierania feromonów, dlatego zwierzęta często otwierają usta. U ludzi narząd Jacobsona nie jest rozwinięty.

7. Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe

Precyzyjnego i jednoznacznego zdania na temat przeznaczenia tego organu nie istnieje, ale naukowcy sugerują, że zatoki przynosowe działają jak rezonator, wpływają na brzmienie naszego głosu. Ponadto stanowią one rodzaj bufora przeciwuderzeniowego w przypadku obrażeń.

8. Kość guziczna, kość ogonowa

Kość guziczna

Przez długi czas lekarze byli pewni, że narzad ten jest niepotrzebny, szczątkowy, czyli stracił swoje podstawowe znaczenie w procesie ewolucji człowieka. W rzeczywistości, naukowcy uważają, że wcześniej znajdował się tutaj ogon, a teraz kość guziczna służy do połączenia wielu mięśni i więzadeł z kręgosłupem, i niezbędna jest do prawidłowej funkcji układu moczowo-płciowego.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty