Taktyka odchudzania na pływalni – jak prawidłowo pływać w basenie?

jak prawidłowo pływać w basenie

Nauczyć się pływać samemu nie można, pluskać się czy chlapać w wodzie oczywiście że można. Machać z grubsza rękami to każdy potrafi, kopać nogami też, ale pływać, czyli opanować techniczne style pływania można tylko podczas treningu z trenerem. Tym niemniej nawet uczęszczającym na sekcje lub na indywidualnie zajęcia z trenerem albo praktykującym samodzielnie, należy wiedzieć jak prawidłowo pływać w basenie, jeśli chodzi o drobiazgi – sporządzenie planu treningu, ogólne zalecenia dotyczące oddychania, taktyki odchudzania na basenie.

Rozpoczęcie zajęć

Pływanie jak i każdy inny sport wymaga rozgrzewki. Tylko polecamy przeprowadzić ją nie na lądzie, a w wodzie. W treningu pomogą ci specjalne akcesoria, które zazwyczaj leżą gdzie popadnie i nikogo w basenie nie interesują. To różne deski do rąk i uchwyty na nogi. Korzystają z nich tylko początkujący na początku, aby utrzymać się na wodzie. Więc jak należy prawidłowo pływać podczas rozgrzewki?

Po wejściu do wody weź deseczkę pływacką i płyń "strzałą", opuszczając głowę w wodę na wydechu i podnosząc ją na wdechu. Ręce proste i trzymają się za deskę, nogi proste, poruszaj stopami.

Dalej płyniemy kraulem z deską do rąk – jedna ręka na wsparciu, druga się porusza. Wykonujemy naprzemienne ruchy rękoma. Można pływać kraulem i brassem z deską do nóg – włóż je między dwoma nogami na wysokości bioder i pracuj tylko rękoma. W ten sposób można wzmocnić górną część ciała.

Robimy rozgrzewkę również pływając na plecach, wykonując na przemian pojedyncze i podwójne wymachy.

Oddech

Niemniej ważnym jest również to jak należy prawidłowo oddychać, gdy pływasz. Jeśli płyniesz na brzuchu wydech następuje dopiero w fazie, kiedy całe ciało znajdzie się pod wodą, a oddech nad wodą. Przy czym od długości wydechu (czyli od tego na ile ci starczy tlenu), zależy długość jednego zamachu. Wydech powinien być przynajmniej dwa razy dłuższy niż wdech. I jeszcze jedno: w pływaniu i wdech i wydech odbywa się poprzez otwarte usta. Jeśli pod wodą wykonasz wydech nosem, to automatycznie także wykonasz i wdech, a temu zawsze towarzyszy przedostanie się wody do jamy nosowo-gardłowej – będziesz się krztusić i kaszleć, "tonąć" i histeryzować.

Odchudzanie

Ale wielu z nas udaje się na basen, żeby odchudzać. Nic złego w tym nie ma, po prostu trzeba wiedzieć jak prawidłowo pływać, aby schudnąć. Po pierwsze nigdy nie zatrzymuj się i nie odpoczywaj przy krawędzi basenu. Odpoczynek – to powolne pływanie na plecach z lekkim poruszaniem nogami i rękami.

Po drugie przy odchudzaniu w basenie, jak i przy uprawianiu każdego innego sportu, należy kolejno zmieniać tempo – z szybkiego pływania przejść na powolne i na odwrót.

Po trzecie tylko przy pływaniu różnymi stylami jesteś w stanie pompować mięśnie i wykorzystywać wszystkie grupy mięśni. A skuteczne odchudzanie – to obciążenie na cały organizm. Dlatego przed pójściem na basen zrób sobie plan treningu.

W odchudzaniu może również pomóc inwentarz. Jak już wspomniano, specjalne uchwyty do nóg pomogą wzmocnić obręcz barkową, a deska do rąk – nogi. To co pompować – wybór należy do ciebie. Ponadto dla rozrywki można spróbować pływać bez rąk lub bez nóg (bez deski). W tym celu ręce należy złożyć przed sobą i przycisnąć do nóg i spróbować płynąć bez nich.

Głód

Każdy, kto chociaż raz pluskał się w basenie wie, jaki zwierzęcy głód czuje człowiek po pluskaniu się w wodzie. Aby nie rzucić się od razu na wszystko co pod rękę wpadnie, zalecamy aby nie chodzić na basen na pusty żołądek. Można to uważać za jedną z zasad prawidłowego pływania na odchudzanie. Odchudzanie po ćwiczeniach w basenie jest gwarantowane, tylko jeśli od razu po wyjściu z wody nie zwrócisz swojego metabolizmu na trawienie batonów, ciastek i jabłek. Raz czujesz głód, to znaczy, że jest spalany twój tłuszcz, aby go zaspokoić.

 
Powiązane artykuły:
Jak dorosły człowiek może samodzielnie nauczyć się pływać?
Chęć nauczyć się pływać dorosłemu człowiekowi może powstać niespodziewanie, na przykład przed odpoczynkiem nad morzem. Najmować dla nauczania trenera jest nie zawsze wygodnie, lecz nauczyć się pływać w takim wypadku można i samodzielnie.
Opanowanie sztuki pływania – jak nauczyć się pływać?
Nieumiejętność pływania może kosztować człowieka życie, toż opanować przyzwyczajenia i trzymać się na wodzie należy każdemu. Ten artykuł opowie o tym, jak można nauczyć się pływać samodzielnie.
Korzyści z pływania na basenie – dlaczego warto chodzić na basen?
W tym artykule mowa pójdzie o korzyściach pływania. Opowiemy dlaczego pływać pożytecznie dla zdrowia i że dzięki pływaniu można domagać się znacznych wyników w obniżeniu wagi regularnie ćwicząc.
Zasady postępowania w basenie, czyli bezpieczna nauka pływania
Należy pamiętać, że basen – to nie tylko społeczny kompleks z odpowiednimi zasadami postępowania, ale i miejsce podniosłego niebezpieczeństwa. Toż ważne znać i stanowczo dotrzymywać się reguł korzystania z basenu, o których teraz porozmawiamy.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty