Talerz prawidłowego odżywiania, czyli dieta jednego talerza

dieta jednego talerza

Wiele osób nie może schudnąć nawet nie od tego, że posilają się nieprawidłowo, a od zwyczaju używania nadmiernych porcji pokarmu. Właśnie dla takich ludzi był opracowany system odchudzania – dieta jednego talerza. Ona jest nieprawdopodobnie prosta, dostępna, nie wymaga rachunku kalorii i pomaga zbilansować swoje żywienie bez przemądrzałości diabetologii.

Talerz na odchudzanie

Wiadomo, że twórcami reguły talerza na odchudzanie zostali uczeni z Finlandii, którzy stawiali za cel maksymalnie uprościć prawidłowe odżywianie i zrobić go dostępnym dla absolutnej większości ludzi. Teraz można z rezonem powiedzieć, że to im się udało.

Po to, żeby wykorzystać dietę na zasadzie talerza, należy mieć pod ręką tylko odpowiednie naczynie. Fachowcy rekomendują orientować się na klasyczny płaski talerz o średnicy 20-25 cm. Jeśli rozmieścić na takim talerzu pokarm bez zjeżdżalni – wyjdzie właśnie tyle, ile trzeba zjadać za jedno jedzenie.

Więc talerz zdrowego żywienia dzieli się na kilka części. Najpierw w myślach rozdzielicie cały jej plac wpół - a potem jedną z połówek jeszcze na dwie części- wyjdzie talerz. Rozdzielona na trzy części – dwie po ¼ i jedna rozmiarem w ½. Dla każdej części są swoje reguły napełnienia.

Talerz prawidłowego odżywiania:

  1. Połowa talerza (czyli największy obwód z naszego domniemanego dzielenia) obowiązkowo wypełnia się warzywami - kapustą, ogórkami, kabaczkami, pomidorami i tak dalej. To najlżejsza część żywienia – maksimum witamin, minerałów i błonnika przy minimalnej kaloryczności. Warzywa mogą być świeże, ugotowane, duszone, przygotowane na grillu czy w piecyku, lecz nie smażone! Ważne zrobić warzywa nietłustymi i lekkimi. Tę część talerza warto wypełniać od serca, można pozwolić sobie na zjeżdżalnię.
  2. Pierwsza ćwiartka talerza zapełnia się skomplikowanymi węglowodanami – do tej kategorii wchodzą gryka, jęczmień, bury ryż, ugotowany ziemniak, makarony z twardych gatunków pszenicy. Fachowcy rekomendują porcję rozmiarem do 100 g (to ¾ w przybliżeniu szklanki). Tę część również nie warto zaprawiać olejem czy dowolnymi kalorycznymi sosami. Dopuszczają się dowolne sposoby przygotowania, oprócz dopalania się.
  3. Druga ćwierć talerza jest przeznaczona dla białkowego pokarmu – mięsa, drobiu, ryby, owoców morza, fasoli czy bobowych (to roślinne białko). Polecana porcja – blisko 100-120 gramów. Nie zapomnijcie wydalić tłuszczowe warstwy u mięsa czy skórkę u drobiu – to najbardziej tłusta i kaloryczna część. Dopalanie się również jest niedopuszczalne, a wszystkie inne sposoby przygotowania – całkiem. Jeśli wykorzystujecie gaszenie, stosujcie minimalnie możliwą ilość oleju czy tłuszczu.

Dieta jednego talerza jest dosyć giętka – tak na przykład w jakości dokładki do białkowej składowej możecie wykorzystać wyroby mleczarskie.

talerz na odchudzanie  Jak wykorzystać zasadę talerza?

Po to, żeby zasada talerza legła u podstaw waszego żywienia, należy rozpatrywać jego jak system, co ma na myśli różnorodność. Na przykład:

  1. Śniadanie: sałata z ogórka, jajecznica z jednego jajka i chlebek (w jakości skomplikowanych węglowodanów).
  2. Obiad: winegret, gryka i wołowina.
  3. Podwieczorek: szklanka kefiru, chlebek, jabłko czy surówka (jeśli chce się przegryzać).
  4. Kolacja: kapusta duszona, ugotowany ziemniak, kurza gomółka.

Dzięki takiej zasadzie można łatwo nawyknąć do zasad zdrowego żywienia i bez specjalnych wysiłków obniżyć wagę do pożądanej.

 
Powiązane artykuły:
Prosta dieta na szybkie odchudzanie
Wiele osób błędnie uważają, że efektywna dieta – skomplikowana. Ten artykuł opowie o prostej, lecz bardzo skutecznej diecie na odchudzanie, która nie wyrządzi szkody organizmowi. To prosta dieta dostępna w domowych warunkach.
Lekka dieta dla szybkiego odchudzania
Z reguły diety wymagają pewnych ofiar, w planie wyjątku z racji pożytecznych substancji, a także siły woli. W tym artykule opowiemy o stosunkowo lekkiej diecie dla odchudzania i jej właściwościach. Wybieramy swój wariant.
Tania dieta na odchudzanie, czyli sposób schudnąć bez znacznych kosztów
Wśród mnóstwa diet co istnieją ,są i takie, które nie wymagają dodatkowych kosztów, lecz swoją efektywnością nie ustępują żadnej drogiej diecie. O bardzo prostych i tanich dietach opowiemy w naszym nowym artykule.
Dieta
Dieta "dwa na dwa" pochodzi z Anglii. Ten artykuł opowie о zasadach i regułach dotrzymania takiej diety, a także o produktach ,które należy włączać do każdej pary dni. Czytamy i wybieramy według smaku.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty