Tanio i wygodnie: 11 sposobów, aby zaoszczędzić w podróży po Europie

Kraje europejskie są uważane za najbardziej wygodne do podróży: nie są tak gwarne i zabrudzone jak Azja, i nie są niebezpieczne dla życia jak Bliski Wschód.
odpoczynek

W podróży po Europie zawsze jest coś do podziwiania – nie tylko świątynie, galerie sztuki i czyste wąskie uliczki. Znacznie więcej zaskoczenie wywołuje stale rosnący kurs euro, które od razu zwiększa koszty podróży. Taka zależność jest oczywista – w przypadku, jeśli nie znasz kilku trików taniego wypoczynku w krajach kontynentu europejskiego.

1. Wolontariat

Wolontariat

Rezerwaty przyrody, ośrodki edukacyjne, małe gospodarstwa ekologiczne, wykopaliska archeologiczne i ogrody botaniczne w większości przypadków 12 miesięcy w roku potrzebują wszelkiej możliwej pomocy entuzjastów, gotowych pracować za darmo. Zresztą pojęcie "za darmo" w tym przypadku jest względne: wolontariuszom jest opłacany przejazd, oni mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie i odzież, uzyskują pomoc w załatwieniu wizy. W czasie wolnym od pracy (to trwa kilka godzin dziennie) wolontariusze rozmawiają z mieszkańcami, zwiedzają zabytki i bawią się na wszystkie możliwy sposoby. Czy to nie bezpłatny urlop?

2. Rezygnacja z usług pośredników

Rezygnacja

Usługi reklamy kontekstowej dziś świadczy każda witryna internetowa. Ledwo potencjalny turysta zaczyna interesować się krajem, do którego chciałby się udać, od razu ma do czynienia z natrętnymi banerami, оbiecującymi pomoc we wszystkim, co dotyczy podróży.

Doradztwo w zakresie wyboru trasy, pakiety biletów lotniczych, pomoc w przygotowaniu dokumentów do uzyskania wizy – to są najbardziej popularne sposoby zarabiania na turystach. Nazwać je korzystnymi, to znaczy przesadzić: pośrednicy pomogą wypełnić wniosek o wizę w języku obcym, ale nie gwarantują 100% pewności jej odbioru. Bilety lotnicze, jeśli to lot z przesiadką, w ogóle łatwiej wybrać samodzielnie, orientując się na dogodny okres.

3. Wybór sezonu

morze

Każdy hotelarz, przewoźnik lotniczy lub agent biura turystycznego wie, kiedy w każdej części Europy zaczyna się "sezon turystyczny". Santorini i Ibiza są wypełnione po brzegi w lipcu-sierpniu, a Praga i Berlin przeżywają napływ co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Wraz ze wzrostem frekwencji rosną również apetyty tych, kto ustala ceny na bilety i noclegi: bo jeśli jeden turysta uzna cenę na pokój lub bilety za drogą, to drugi chętnie na nią się zgodzi. Aby uchronić się przed tą niesprawiedliwością, jest tylko jeden sposób: wybór terminu podróży, który nie pokrywa się z sezonem turystycznym w danym mieście. W tym okresie ceny spadają i pojawiają się różnego rodzaju pakiety usług i bonusy w okazyjnych cenach.

4. Wczesna rezerwacja

bilet

Temu, kto często podróżuje, warto subskrybować bezpłatny newsletter serwisu sprzedaży biletów i rezerwacji hoteli. To daje unikalną możliwość regularnego otrzymywania najnowszych informacji o promocjach, rabatach i ofertach specjalnych. Newsletter informuje o uruchomieniu sprzedaży biletów 4-6 miesięcy przed wylotem w cenach obniżonych o 20-30% od pierwotnych kosztów.

5. Tanie linie lotnicze

samolot

Linie lotnicze low costs są prawdziwą gratką dla zagorzałych podróżników. One regularnie organizują rabaty i promocje, podczas których można kupić bilet do innego kraju za 10-20 euro. Stały cennik także korzystnie odróżnia się od zwykłych przewoźników. Osiągnąć niską cenę można kosztem mniej komfortowych warunków: umieszczenia dodatkowego rzędu siedzeń, rezygnacji z serwowania posiłków na pokładzie lub ograniczenia przewozu bagażu. Za istotną wadę low costs można uznać trudne warunki zwrotu biletów.

6. Wycieczki autokarowe

Wycieczki autokarowe

Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu do podróży po Europie są autobusy dalekobieżne. Kontynent europejski ma korzyści przed wyspiarskimi egzotycznymi państwami: praktycznie do każdego miasta można dojechać autokarem. W agencji można kupić gotową wycieczkę z kilkoma przesiadkami lub sporządzić plan samodzielnie. Autobusy są wygodne, ponieważ zajeżdżają nawet do małych prowincjonalnych miasteczek krajów europejskich.

7. Poszukiwanie towarzyszy podróży

Poszukiwanie towarzyszy

Chodzi nie tylko o znalezienie kolegów, z którymi można podzielić opłatę przejazdu taksówką z lotniska lub przejazdu do innego miasta. Za pośrednictwem internetu można znaleźć ludzi podobnie myślących, aby uzyskać zniżki na zakwaterowanie w hotelu, karnet do muzeów lub na zbiorową wycieczkę. W dużych miastach można wypożyczyć samochód dla dwóch-trzech osób, aby szybko i tanio zwiedzić wszystkie zabytki.

8. Rezygnacja z zakwaterowania w hotelu

w hotelu

Potrzeba dokonywania rezerwacji w hotelu podczas zwiedzania europejskich miast jest uzasadniona w przypadku podróży służbowych lub romantycznych wakacji. Samotnym podróżnikom, młodzieży i tym, kto chce zaoszczędzić, nie warto wydawać pieniędzy na pokój "lux". W zależności od oczekiwanego poziomu komfortu znacznie tańszą opcją jest przyjrzenie się mieszkaniom do wynajęcia lub hostelom. Zaletą tych ostatnich jest możliwość podszkolenia znajomości języków obcych.

9. Couchsurfing

Couchsurfing

Couchsurfing to zupełnie nowy rodzaj turystyki, kiedy podróżnik płaci tylko za bilety i małe osobiste zakupy. Poprzez specjalną stronę on zawiera umowę z mieszkańcem kraju docelowego i otrzymuje bezpłatne zakwaterowanie, a czasem wycieczkę miastem, poznaje nowych ludzi i doświadcza inne niezwykłe wrażenia. Gość nie jest zobowiązany do niczego wobec gospodarzy – z wyjątkiem szacunku, fascynującej komunikacji i przyzwoitości.

10. Lokalne jedzenie

kawa

Restauracje zwiększają koszt potraw, włączajac w cenę obsługę i piękne wnętrze. Jeśli przyjrzeć się preferencjom mieszkańców, można szybko ustalić punkty gastronomiczne, gdzie cena jest adekwatna jakości. Ponadto, jest to najlepszy sposób na zapoznanie się z autentyczną kuchnią kraju bez ryzyka dla zdrowia. Europa pod tym względem znacznie różni się od Azji, w której praktycznie nie prowadzi się kontroli bezpieczeństwa żywności ulicznej.

11. Oszczędzanie na wodzie

woda

W krajach europejskich woda kosztuje co najmniej 2-3 euro za 500 ml, więc wydatki na nią podczas dłuższego wypoczynku odczuwalne dla skromnego portfela. Jeśli kupić butelkę raz, można uzyskać opakowanie do płynu. W każdym mieście na centralnych ulicach znajdują się fontanny z wodą pitną, dzięki którym można zrobić odpowiedni zapas płynu na kilka godzin. W zasadzie woda z wodociągu też jest bezpieczna, jeśli nad nim nie wisi tabliczka ze znakiem przekreślającym szklankę lub napisem "not for drinking".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty