Tantra-joga - joga miłości

tantra joga

Uprawianie tantra-jogi dosyć często odbierają jako metodę rozwoju wrażliwości. Ale tak do końca nie jest. Nie zważając na mnóstwo technik, które rozwijają energię seksualną, erotyka nie ma z tym nic wspólnego. Owa odmiana jogi ma o wiele szersze znaczenie niż zmiany jedynie na poziomie fizycznym. Książki tantra-jogi uczą odbierać własne ciało jako świątynię boską, spostrzegać w nim naturalizm i dbać o niego, kochać go. Tantra-joga – rzadki rodzaj jogi, który nie zmniejsza znaczenia ego, a odwrotnie podwyższa.

Główne założenia tantry

Główne założenia tantry – każdy człowiek już jest Bogiem, istotą wyższą, już dziś w czasie teraźniejszym. Człowiek uczy się czuć się tak, jakby pokonał on już wszystkie stopnie oczyszczenia i połączył się z Twórcą.

W taki więc sposób, jeśli inne odmiany jogi proponują przyznać się do własnej niedoskonałości i kroczyć krok po kroku do przodu, ku doskonałości, ku duchownemu połączeniu z Twórcą, tantra twierdzi wszystko odwrotnie. Uważa się, że jeśli człowiek nie jest w stanie odbierać siebie jako wyższej istoty, Boga, to on nie będzie mógł poznać prawdziwej siły wyższej.

Najważniejsze z czym trzeba pracować w systemie tantra – to miłość. Właśnie to jest duże źródło energii, związane z wyższą siłą życiową i jest określającą. Stąd i połączenie buddyjskich i hinduskich praktyk samodoskonalenia – uświadomiona i skomplikowana transformacja ludzkiej energii seksualnej.

Tantra-joga nie proponuje jedynego systemu – każdy człowiek powinien znaleźć swój indywidualny szlak. Teksty kanoniczne, które określają metody pracy z ciałem i duchem, znajdują się poza granicami naszej ziemskiej moralności.

Rodzaje praktyk tantrycznych

Istnieją trzy praktyki tantryczne: biała, czarna i czerwona joga.

  1. Joga czerwonej tantry. Ten rodzaj w jakimś stopniu odzwierciedla realność seksualną. Do czerwonych praktyk tantrycznych należą szczególne ćwiczenia i medytacje, które w szczególnych wypadkach przewidują nie tylko dotykanie człowieka płci przeciwnej, ale również stosunek płciowy. W taki sposób jest realizowane hasło – „tu i zaraz”.
  2. Joga białej tantry. Biała tantra w odróżnieniu od czerwonej, skierowana jest z teraźniejszości w przyszłość, jej sens – wywyższenie duszy. W porównaniu z innymi, tantra joga miłości uważana jest za najskuteczniejszą i najcenniejszą praktykę.
  3. Czarna tantra. Ten rodzaj jest szczególną praktyką, która przewiduje naukę manipulowania ludźmi, rozwija osobistą siłę mentalną i daje możliwość w szybkim czasie osiągnąć dowolny cel.

Każda z tych praktyk dąży do wywyższenia człowieka we wszystkich jego warstwach – fizycznej i duchowej, uczy jak kierować życiem, rozwijaniu energii seksualnej, umiejętności jej wykorzystania w różnych kierunkach. Podczas zajęć przeprowadzane są zespołowe medytacje, uczone są asany i inne tradycyjne dla jogi części.

 
Powiązane artykuły:
Przeciwwskazania do uprawiania jogi
Masowość zajmowania jogą rośnie z każdym rokiem.Nawet można powiedzieć że z sekundą.Dlatego można częściej usłyszeć pytanie:jakie są przeciwwskazania do uprawiania jogi?Właśnie o tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Pozycja kota w jodze
Ten artykuł opowie o korzyści "pozycji kota", która jest bardzo popularna w różnego rodzaju gimnastycznych kompleksach, a tym więcej w jej założycielce rodu – jodze. To bardzo prosta pozycja, którą mogą wykonywać nawet początkujący.
Rozumienie filozofii jogi
Zajmując się jogą wiele osób nawet nie podejrzewa,że prawidłowe tchnienie i nienaganne wykonanie nawet bardziej skomplikowanych asan to kropla w morzu jeśli nie pozna się prawdziwej filozofii jogi, która jest bardzo ciekawa i głęboka.
Po co potrzebna jest joga?
Zajmujemy się jogą w zasadzie dla odchudzania, profilaktyki chorób, czy po prostu na życzenie dosięgnąć chociaż jakiejkolwiek harmonii. W tym artykule opowiemy o prawdziwej korzyści jogi i kosztem czego ona osiąga się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty