Tapety czarno-białe – świetny sposób na niewiarygodną metamorfozę wnętrza

czarno białe tapety

Tapety czarno-białe coraz częściej są używane do wykończenia pomieszczeń. To kontrastowe połączenie wygląda jednocześnie surowo, stylowo i nowocześnie. To, jaki wygląd będzie miał twój pokój po remoncie, zależy od balansu czerni i bieli na wzorze tapet, od tego, który z tych kolorów będzie dominować.

Czarne tapety z białym wzorem

To chyba najbardziej wyrafinowane połączenie, chociaż nie można się nie zgodzić z tym, że takie tapety wyglądają niezwykle stylowo. Jeśli w wariancie, który najbardziej przypadł ci do gustu, dominuje czarny kolor, to trzeba dokładnie rozważyć, jakie wymiary ma twoje pomieszczenie, jakie meble się w nim znajdują. Przecież należy zrównoważyć takie ściany, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie przytłaczającego i depresyjnego.

Najczęściej czarno-białe tapety stosują się w salonach, które mogą pochwalić się dość dużymi rozmiarami. Duża ilość czarnego koloru przy tym zrównoważona jest za pomocą jasnych mebli lub sufitu, a także innych elementów wystroju wnętrza. Również takie kontrastowe tapety mogą być stosowane w gabinetach.

Innym sposobem na wykorzystanie czarno-białych tapet w pokoju jest dobranie do nich tapet o jaśniejszym odcieniu. W takim przypadku jedna ściana lub połowa wszystkich ścian w pokoju, oklejone tapetami z większą ilością czerni, będą równoważone innymi, bardziej jasnymi elementami wykończenia, co zniweczy odczuwanie przytłaczającego i negatywnego wrażenia.

Wreszcie ostatni wariant, w którym tapety o dominującej czerni będą wyglądać korzystnie – jasne, dobre oświetlenie. W tym przypadku wzory na ścianach nie będą postrzegać się jako tapety, a staną się jednym pięknym dużym obrazem, który wysuwa się na pierwszy plan i staje się głównym elementem wyposażenia pokoju.

czarno białe tapety do pokoju 1 czarno białe tapety do pokoju 2 czarno białe tapety do pokoju 3
Białe tapety z czarnym wzorem

Stosować takie tapety znacznie łatwiej. One nadają się do wykończenia wszystkich pomieszczeń. Nawet w sypialni takie czarno-białe tapety będą wyglądać właściwie. Dla małych pomieszczeń lepiej wybrać tapety z drobnym czarnym wzorem, jeśli pomieszczenie jest dość dużych rozmiarów, można eksperymentować i z wzorami dużej wielkości. W czarno-białym wykonaniu wszelkie, nawet pozornie odległe od pojęcia "stylowe" wzory wyglądają niezwykle interesująco. Na przykład pięknie się prezentują różnorodne ornamenty roślinne, kwiatowe. Białe tapety z czarnym wzorem mogą być wspaniałym tłem dla jasnych przedmiotów w wystroju wnętrz, rzadkich, oryginalnych przedmiotów. Meble przy tym mogą być zarówno jasne, jak i ciemne. Dobrze wyglądają takie opcje nawet w przedpokoju, który zazwyczaj nie wyróżnia się dużymi rozmiarami i dobrym oświetleniem.

czarno białe tapety do pokoju 4 czarno białe tapety do pokoju 5 czarno białe tapety do pokoju 6
Jednakowa ilość czerni i bieli

Wzór czarno-białych tapet, w którym kolory są używane mniej więcej po równo – jest najrzadszym. Najbardziej znany wariant tapet – czarno-białe paski. Można jednak znaleźć podobne tapety z roślinnym zdobieniem, wzorami, przypominającymi koronki lub zdjęcia znanych miejsc. Podobny wariant tapet najlepiej stosować umiarkowanie, ponieważ biały i czarny w równych proporcjach mogą stworzyć wrażenie zawirowania w oczach. Dobrze okleić takimi tapetami tylko jedną ścianę w pokoju lub wykorzystać je do wydzielania odrębnych obszarów ścian. Faktycznie wszelkie sposoby korzystania z takich tapet są dobre. Podobne tapety będą doskonałym wykończeniem, jeśli połączyć je z drugim wariantem tapet szarych.

Do tego rodzaju tapet należą również różne fototapety, wykonane w kolorze czarno-bialym. Pomimo minimalnej intensywności koloru, we wnętrzu one wyglądają bardzo wyraźnie, a ich elementy często wyglądają nawet bardziej wyraziście niż na realistycznych dekoracyjnych fototapetach w postaci kolorowych zdjęć.

czarno białe tapety do pokoju 7 czarno białe tapety do pokoju 8 czarno białe tapety do pokoju 9
 
Powiązane artykuły:
Białe zasłony do wnętrza – wytworna elegancja i niepowtarzalny styl twojego domu
Biały kolor słusznie można nazwać uniwersalnym i harmonizującym z dowolnymi kolorami i odcieniami. W artykule opowiemy o właściwościach białych zasłon we współczesnym wnętrzu.
Brązowy kolor we wnętrzu - różnorodne odcienie
Brązowy kolor koniecznie przypadnie do duszy amatorom klasyki z wyszukanym smakiem. Do tego jego odcienie - dobre pole dla designu eksperymentów. Wszystko o stosowaniu brązowego koloru we wnętrzu czytamy w artykule.
Zielony kolor we wnętrzu – spokój w twoim mieszkaniu
Zielony kolor - pomoże odświeżyć jakie bądź wnętrze, nadać jemu soczystej jaskrawości, a w skutek tego niepowtarzalności i oryginalności. Jeśli postanowiliście dodać do swojego designu trochę zielonego, to proponujemy waszej uwadze kilka reguł przy użyciu tego koloru i jego odcieni.
Żółty kolor we wnętrzu – jaskrawe i słoneczne pokoje
Żółty - najbardziej przyjemny kolor na Planecie. On ogrzeje swoim ciepłem każdy pokój. Słoneczne odcienie można wykorzystać w dowolnym stylu i wnętrzu, lecz miarę też należy znać. Jak stworzyć przytulną atmosferę, opowie ten artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty