Technika jazdy na górskich nartach

technika jazdy na górskich nartach

Żeby nauczyć się jeździć na górskich nartach można wykorzystać kilka wariantów. Można pójść do instruktora, który pomoże nauczyć cię poprawnie stać na nartach, poprawnie wykonywać te, czy inne elementy, lecz warto uwzględniać, że za takie zadowolenie zdarzy się dużo zapłacić. Można uczyć się jeździć samodzielnie biorąc pod uwagę główne zasady i rekomendacje. Oczywiście taki wariant będzie skomplikowany i trwalszy.

Zasady jazdy na górskich nartach

Doświadczeni narciarze uważają, że na górskich nartach mogą jeździć nie wszyscy, ponieważ to poważny i bardzo traumatyczny rodzaj sportu. Ważne, żeby człowiek miał chociaż jakieś fizyczne przygotowanie. Jeszcze do znaczących wymogów odnosi się wrodzona koordynacja i dobra reakcja.

Nauczanie jazdy na górskich nartach musi rozpoczynać się od rozgrzewki. Dzięki temu ryzyko otrzymania urazów i zwichnięć znacznie obniża się. Wykonaj nieskomplikowane ćwiczenia, żeby rozgrzać mięśnie biodra, kolan, pleców i klatki piersiowej.

Następny ważny krok przed opanowaniem techniki jazdy na górskich nartach – nauczyć się poprawnie padać. To pozwoli pozbyć się od istniejących przeżyć i zazwyczaj uniknąć poważnych urazów. Kiedy jest odczucie, że traci się koordynacja, należy skoncentrować się, wysilić ciało i upaść na bok tak, by nogi były w dół do trasy. Z takiego położenia, wykorzystując kije dość prosto wstać.

Podstawy jazdy na górskich nartach

Ćwiczyć należy najpierw na równinie dopiero potem przechodzić na stok:

  1. Prawidłowe położenie. Dla jazdy w górach koniecznie, żeby ramiona, kolana i stopy stwarzały jedną linię prostą. Ważne, żeby człowiek widział swoje nadgarstki i przedramienia.
  2. Wyjście do góry "drabinką". Narty powinny być prostopadle linie stoku i "obciążone" po całej długości. Posuwać się w górę po stoku koniecznie niewielkimi krokami i z oparciem na dolny kij. Rękę należy trzymać tak, by oparcie zdarzało się z góry.
  3. Zejście. Położenie ciała powinno być, jak i przy wyjściu do góry. Żeby zacząć zejście należy z lekka ugiąć kolana i pochylić się tak, by narty po całej długości dotykały się śniegu. Żeby zwiększyć tempo wykorzystaj kije. Obniżyć tempo i zatrzymać się pomoże predyspozycja obu kolan do stoku i dostawienie jednej narty do drugiej.

Style jazdy na górskich nartach

Carving

Dla takiej jazdy należy mieć specjalne narty, a co dotyczy miejsca to podchodzą tylko przygotowane stoki. Narciarz dla spełnienia skrótów wykorzystuje krawędzie nart.

Funcarving

Styl jest przeznaczony dla ekstremalnej jazdy. Narciarz nie wykorzystuje kijów. W ogóle technika jest podobna do poprzedniego wariantu, lecz dla spełnienia skrętów człowiek praktycznie opada na bok. Takie narty mają dodatkową płytę.

Skitru

Ta technika jazdy na nartach jest przeznaczona dla spokojnej jazdy. Wykorzystuje się na stokach bez wyciągów, ponieważ dla wyjścia na nartach do góry są specjalne urządzenia.

Skicross

Wykorzystują ten styl dla szybkościowych zawodów, czy dla jazdy z różnymi zakrętami i spadkami na trasie.

Narciarstwo dowolne (Freestyle)

Ten rodzaj jazdy na górskich nartach powstał całkiem niedawno. Do niego wchodzą różne jazdy, skoki akrobatyczne, itp. Dla jazdy są potrzebne specjalne narty.

Freestyle backcountry

Wykorzystują ten styl dla jazdy na prostych powierzchniach. Ważnie mieć narty z szerokim środkiem.

jazda na górskich nartach

Freeride

Korzystać tym stylem mogą tylko fachowcy, ponieważ on polega na podboju różnych miejsc poza trasą, na przykład skoki ze skał, zejścia z pagórków, itp.

Ekstrem

Najbardziej niebezpieczny i wymagający mistrzostwa styl. Dla jazdy wybierają się najbardziej skomplikowane miejsca, na przykład stoki z lasami i inne.

Katanie na nowym obszarze

Jazda odbywa się na głębokim śniegu. Ważne mieć szerokie, miękkie narty z dużym promieniem skrętu.

 
Powiązane artykuły:
Narty zjazdowe dla początkujących
Jedna z najpopularniejszych zimowych rodzajów sportu to przejażdżka na górskich nartach. Opanować ten rodzaj nie tak prosto, zwłaszcza tym, którzy nie stali na nartach. W artykule zobaczycie kilka porad po wyborze sprzętu dla początkujących.
Jak dobrać narty zjazdowe?
Jeśli nie jesteście zwolennikiem snowboardu, a lubicie jeździć na nartach, przede wszystkim należy poprawnie podejść do pytania – jak dobrać narty? Z artykułu dowiadujecie się klasyfikację górskich nart za szorstkością i poziomem przygotowania.
Odzież narciarska – co wybrać kobiecie?
Wybrać narciarską górską odzież nie jest prosto. Nie zważając na taki wybór w planie designerów decyzji, należy ze szczególną rzetelnością podejść do wyboru materiału kurtki i spodni. Z artykułu dowiadujecie się na co trzeba zwrócić uwagę.
Jak wybrać prawidłowe buty do snowboardu?
Jeden z ważnych detali dla przygotowania do sezonu snowboardu jest dobór butów. Na rynku można spotkać ogromną liczbę modeli, co może tylko zagmatwać. Z artykułu dowiadujecie się jak zrobić wybór poprawnie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty