Technika jazdy na górskich nartach
Żeby nauczyć się jeździć na górskich nartach można wykorzystać kilka wariantów. Można pójść do instruktora, który pomoże nauczyć cię poprawnie stać na nartach, poprawnie wykonywać te, czy inne elementy, lecz warto uwzględniać, że za takie zadowolenie zdarzy się dużo zapłacić. Można uczyć się jeździć samodzielnie biorąc pod uwagę główne zasady i rekomendacje. Oczywiście taki wariant będzie skomplikowany i trwalszy.
Zasady jazdy na górskich nartach
Doświadczeni narciarze uważają, że na górskich nartach mogą jeździć nie wszyscy, ponieważ to poważny i bardzo traumatyczny rodzaj sportu. Ważne, żeby człowiek miał chociaż jakieś fizyczne przygotowanie. Jeszcze do znaczących wymogów odnosi się wrodzona koordynacja i dobra reakcja.
Nauczanie jazdy na górskich nartach musi rozpoczynać się od rozgrzewki. Dzięki temu ryzyko otrzymania urazów i zwichnięć znacznie obniża się. Wykonaj nieskomplikowane ćwiczenia, żeby rozgrzać mięśnie biodra, kolan, pleców i klatki piersiowej.
Następny ważny krok przed opanowaniem techniki jazdy na górskich nartach – nauczyć się poprawnie padać. To pozwoli pozbyć się od istniejących przeżyć i zazwyczaj uniknąć poważnych urazów. Kiedy jest odczucie, że traci się koordynacja, należy skoncentrować się, wysilić ciało i upaść na bok tak, by nogi były w dół do trasy. Z takiego położenia, wykorzystując kije dość prosto wstać.
Podstawy jazdy na górskich nartach
Ćwiczyć należy najpierw na równinie dopiero potem przechodzić na stok:
- Prawidłowe położenie. Dla jazdy w górach koniecznie, żeby ramiona, kolana i stopy stwarzały jedną linię prostą. Ważne, żeby człowiek widział swoje nadgarstki i przedramienia.
- Wyjście do góry "drabinką". Narty powinny być prostopadle linie stoku i "obciążone" po całej długości. Posuwać się w górę po stoku koniecznie niewielkimi krokami i z oparciem na dolny kij. Rękę należy trzymać tak, by oparcie zdarzało się z góry.
- Zejście. Położenie ciała powinno być, jak i przy wyjściu do góry. Żeby zacząć zejście należy z lekka ugiąć kolana i pochylić się tak, by narty po całej długości dotykały się śniegu. Żeby zwiększyć tempo wykorzystaj kije. Obniżyć tempo i zatrzymać się pomoże predyspozycja obu kolan do stoku i dostawienie jednej narty do drugiej.
Style jazdy na górskich nartach
Carving
Dla takiej jazdy należy mieć specjalne narty, a co dotyczy miejsca to podchodzą tylko przygotowane stoki. Narciarz dla spełnienia skrótów wykorzystuje krawędzie nart.
Funcarving
Styl jest przeznaczony dla ekstremalnej jazdy. Narciarz nie wykorzystuje kijów. W ogóle technika jest podobna do poprzedniego wariantu, lecz dla spełnienia skrętów człowiek praktycznie opada na bok. Takie narty mają dodatkową płytę.
Skitru
Ta technika jazdy na nartach jest przeznaczona dla spokojnej jazdy. Wykorzystuje się na stokach bez wyciągów, ponieważ dla wyjścia na nartach do góry są specjalne urządzenia.
Skicross
Wykorzystują ten styl dla szybkościowych zawodów, czy dla jazdy z różnymi zakrętami i spadkami na trasie.
Narciarstwo dowolne (Freestyle)
Ten rodzaj jazdy na górskich nartach powstał całkiem niedawno. Do niego wchodzą różne jazdy, skoki akrobatyczne, itp. Dla jazdy są potrzebne specjalne narty.
Freestyle backcountry
Wykorzystują ten styl dla jazdy na prostych powierzchniach. Ważnie mieć narty z szerokim środkiem.
Freeride
Korzystać tym stylem mogą tylko fachowcy, ponieważ on polega na podboju różnych miejsc poza trasą, na przykład skoki ze skał, zejścia z pagórków, itp.
Ekstrem
Najbardziej niebezpieczny i wymagający mistrzostwa styl. Dla jazdy wybierają się najbardziej skomplikowane miejsca, na przykład stoki z lasami i inne.
Katanie na nowym obszarze
Jazda odbywa się na głębokim śniegu. Ważne mieć szerokie, miękkie narty z dużym promieniem skrętu.