Technika wykonania haftu kryształkowego – nowoczesne robótki ręczne

technika wykonania haftu kryształkowego

W dzisiejszych czasach popularnym kierunkiem rękodzieła jest haft kryształkowy (mozaika kryształkowa), który pojawił się całkiem niedawno, ale już zdążył zdobyć sympatię wielu kobiet. I rzeczywiście, piękno i blask wykonywanych w tej technice obrazów z niczym nie może się równać. Tak więc zapoznamy cię z techniką wykonywania haftu kryształkowego.

Haft kryształkowy – materiały i narzędzia

Do haftowania w sklepie specjalistycznym należy kupić gotowy zestaw, który obejmuje następujące elementy:

 • kanwa;
 • cyrkonie, kryształki;
 • pęseta;
 • instrukcja z podaniem zastosowanych odcieni.
haft kryształkowy materiały i narzędzia 1
Haft kryształkowy – warsztat artystyczny

Opanować technikę tworzenia tego rodzaju haftu naprawdę nie tak trudno. Jedyne – zajęcie to jest dość pracochłonne i wymaga wiele wysiłku, uwagi i cierpliwości. Ale w rezultacie uzyskujesz niesamowicie piękne obrazy tworzone w technice mozaiki kryształkowej. Mozaika wykonuje się przez przyklejanie na przemian kryształków w określonej kolejności, dzięki czemu pojawia się wspaniały wzór.

Więc kolejność działań w technice haftu kryształkowego jest następująca:

 1. Dla wygody kryształki można podzielić według kolorów w specjalnym pojemniku.
 2. haft kryształkowy materiały i narzędzia 2
 3. Przystępujemy do pracy. Usunąć górną warstwę sklejki z kanwy.
 4. haft kryształkowy materiały i narzędzia 3
 5. Zaczynamy układać mozaikę, wkładając pęsetą na wyznaczony kwadrat kryształek odpowiedniej barwy. Kryształek przyciskamy delikatnie, ale układamy poprawnie i równo. Wadliwe cyrkonie nie stosujemy. Tworzymy obraz, naklejając na przykład od strony lewej do prawej, z góry na dół lub odwrotnie.
 6. haft kryształkowy materiały i narzędzia 4
 7. Po zakończeniu tej fazy zdejmujemy taśmę ochronną z drugiej części i kontynuujemy "haft".
 8. haft kryształkowy materiały i narzędzia 5

Ważny aspekt - jak zamocować obraz z kryształków. Powierzchnie obrazu można pokryć cienką warstwą kleju krzemianowego przy użyciu wałka.

 
Powiązane artykuły:
Haft monochromatyczny – tajemnice rękodzieła
Na pewno nie wszystkim wiadomo, co to takiego haft monochromatyczny. Przecież ten rodzaj rękodzielnictwa jest jednym z bardzo ciekawych rodzajów haftu! Natomiast ci, którzy spróbowali tego stylu haftu, mogą nazwać się prawdziwymi mistrzyniami.
Jak haftować ściegiem atłaskowym? Techniki rękodzieła artystycznego
Haft atłaskowy – zostaje aktualnym i dziś. Ten sposób zrobić rzecz niepowtarzalną nie ma sobie równych. Przecież za pomocą haftu atłaskowego można stwarzać całe obrazy! Spróbujemy nauczyć się głównym przyjęciom tej techniki.
Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne
Haft matematyczny – bardzo ciekawa, niezwykła technika. Wielu zdaje się, że stworzyć w tej technice pełnowartościowy obraz bardzo jest skomplikowano, jednak to całkiem nie tak.
Haft koralikowy dla początkujących – czyli jak zacząć przygodę z wyszywania koralikami?
Każda kobieta może stworzyć unikalne rzeczy, których nie kupisz w butiku. "Jak właśnie"? Po prostu! Dlatego są potrzebne tylko koraliki, nici, wasza fantazja. A z instrukcją takiego haftu można zapoznać się w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty