Terapia piaskowa dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli techniki relaksujące dla przedszkolaków

terapia piaskowa dla dzieci w wieku przedszkolnym

Każda mama chce mieć uzdolnione dziecko i pragnie rozwinąć jego zdolności twórcze. Do tego idealnie nadają się malowanie, lepienie z plasteliny, konstruowanie różnych wyrobów z papieru lub materiałów naturalnych. Ale jest jeszcze jeden sposób, aby pomóc dziecku odkryć nowe, nieznane strony twórczości – terapia piaskowa, która szczególnie polecana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przecież z piaskiem można nie tylko się bawić w piaskownicy lub robić z niego babeczki, ale używać go jako materiału do tworzenia prawdziwych obrazów piaskowych.

Dlaczego warto zajmować się terapią piaskową?

Piaskowe "malarstwo" powstało jeszcze w XIX wieku, kiedy to C. G. Jung, twórca psychologii analitycznej odkrył, że ten materiał jest w stanie wchłaniać negatywną energię psychiczną i ustabilizować stan psychoemocjonalny człowieka. W rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym terapia piaskowa odgrywa szczególną rolę, pozwalając im przelewać uczucia i emocje, które boją się lub wstydzą okazać w obecności osób dorosłych. Jeśli zaproponowano ci uczęszczać na zajęcia sztuki piaskowej, nie warto rezygnować z następujących powodów:

 1. Animacja piaskowa przyczynia się do szybkiego rozwoju umiejętności motorycznych, ponieważ w procesie rysowania u dziecka działają wszystkie palce i wykonują one dość skomplikowane ruchy. A to znaczy, że dziecko może zacząć wcześniej rozmawiać niż jego rówieśnicy. W ten sposób również poprawiają się pamięć i koordynacja ruchów.
 2. Terapia piaskowa jest świetnym sposobem dla dzieci w wieku przedszkolnym na usunięcie lęku, napięcia, pozbycie się uczucia niepokoju i wewnętrznej agresji.
 3. Piasek jest materiałem, który łatwo zmienia swój kształt, dlatego otwiera większe możliwości do rozwoju kreatywności niż papier, farby lub glina. To pomoże dziecku rozwijać wyobraźnię i stworzyć prawdziwą bajkę.
Jak zorganizować zajęcia z piaskiem?

Aby zajęcia animacji piaskowej podobały się dzieciom i nie sprawiały kłopotów nauczycielowi, ważne jest, aby prawidłowo wyposażyć dla nich miejsce. Do tego:

 1. Można kupić specjalny stół ze szklanym blatem, który zostanie podświetlony od dołu lampą. Pozwala to stworzyć prawdziwie magiczną atmosferę w trakcie rysowania.
 2. Jeśli nie ma możliwości zakupu specjalnego sprzętu, po prostu zamów drewnianą skrzynkę wodoodporną o wymiarach około 50 х 70 х 8 cm. Jej ściany warto pomalować na błękitny kolor, ponieważ to działa uspokajająco na psychikę.
 3. Około dwóch trzecich objętości skrzynki napełnij dokładnie przesianym piaskiem rzecznym lub morskim. Dopilnuj, aby dobrze się sypał i nie był zbyt drobny lub zbyt duży.
Najprostsze ćwiczenia terapii piaskowej

Program terapii piaskowej dla dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo zróżnicowany i w nim dopuszczalne są zmiany związane z rozwiązaniem konkretnych problemów u dzieci. Najczęściej wykorzystywane są następujące ćwiczenia:

 1. Dziecko przesuwa dłońmi po piasku, wykonując koliste i zygzakowate ruchy, a także naśladuje ruchy sanek, samochodu, węża. Następnie te same ruchy powtarza zewnętrznym kantem dłoni.
 2. Dziecko zaczerpuje na przemian najpierw prawą, a następnie lewą dłonią piasek i powoli wysypuje go cienkim strumieniem, dzieląc się przy tym swoimi uczuciami.
 3. Poproś malucha podczas zajęć terapii piaskowej "zakopać" rączki w piasku, a następnie ich poszukać.
 4. Niech twoje dziecko sobie wyobrazi, że gra na pianinie i pobębni palcami po piasku lub przebiegnie nimi po powierzchni stołu.
 5. Razem z dzieckiem odciśnij do piasku najpierw wewnętrzną, potem tylną stronę dłoni. Podzielcie się wrażeniami ze sobą jaki piasek jest w dotyku: mokry, suchy, przyjemny, powoduje łaskotanie, itp.
 6. Za pomocą kantu dłoni, stawów palców, pięści, razem z młodym artystą rysuj wszystko co przyjdzie do głowy: słońce, śnieg, figurki ludzików, itp.
 
Powiązane artykuły:
Jak uspokoić dziecko podczas histerii – czyli jak mądrze radzić sobie z atakami furii u malucha?
Dziecięce histerię zdarzają się w różnym wieku – i u niemowląt, i u dzieci starszego wieku. Przyczyny niezadowoleń z boku dziecka zazwyczaj są różne, toż i podejście do dziecka powinno być zależnie od sytuacji. Jak ucieszyć bobasa? Omówimy ten temat dalej.
Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?
Z początkiem okresu przed szkoły życie dziecka zmienia się w całości – jego otacza mnóstwo nowych dzieci, drugiego reżimu dnia, pokarm. I zwyczajnie, to ogromny stres dla dziecka. Lecz w siłach rodziców jest pomóc dziecku szybciej zaadaptować się w przedszkolu.
Jak rozwijać uwagę u dziecka? Ćwiczenia dla dzieci z trudnościami w koncentracji uwagi
Żeby rozwijać uwagę u dziecka, dosyć częściej grać z nim w urozmaicone, porywające gry na rozwój tej umiejętności. Rozbierzemy pewne z nich w naszym artykule.
Jak nauczyć dziecko się bronić? Czyli rozwijanie u dziecka własnej siły i umiejętności stawiania oporu
Umiejętności bronić się zawsze należy uczyć dziecko. Przecież współczesne dzieci, nawet młodszego wieku, często bywają okrutnymi. Lecz przedtem rodzicom i samym warto poznać, jak wykształcić samoobronę i czego robić kategorycznie nie warto.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty