Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?

test glukozy w ciąży

W celu wyjawienia takiego schorzenia, jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem. Zapoznamy się dokładniej z danym badaniem, bardziej szczegółowo poznamy algorytm przeprowadzenia i oceny wyników.

W jakich wypadkach przeprowadzenie danego testu jest obowiązkowym?

Lekarze zalecają przeprowadzenie danego badania w następujących wypadkach:

  • cukrzyca u bliskich krewnych:
  • zwiększenie masy ciała;
  • poronienie w przeszłości;
  • duży płód podczas poprzedniej ciąży;
  • gestoza późna (zatrucie ciążowe);
  • wiek kobiety ciężarnej powyżej 35 lat.

W jaki sposób przeprowadzają test glukozy w ciąży?

Warto podkreślić, że istnieje kilka rodzajów danego badania. Różnica polega na tym, że jest wykonywany o różnej porze. Właśnie dlatego istnieje jednogodzinowy, dwugodzinowy i trzygodzinowy test.W zależności od rodzaju testu glukozy w ciąży istnieje również różna norma, znaczenie, które jest uwzględniane podczas oceny wyników.

Podczas przeprowadzenia badań jest wykorzystywany cukier i woda. Do 1 godzinowego pobiera się 50 gr, 2 godzinowego – 75 gr, 3 – 100 gr cukru. Rozcieńczany jest w 300 ml wody. Przeprowadza się badanie na czczo. 8 h przed badaniem nie można spożywać ani wody, ani pokarmu. Oprócz tego 3 dni przed badaniem należy przestrzegać diety: nie można spożywać tłustego, słodkiego, ostrego pokarmu.

Jakie są normy podczas oceny wyników testu glukozy w ciąży?

Warto podkreślić, że dokonywać oceny wyników może jedynie lekarz. Oprócz tego dane badanie nie można doceniać jako ostateczny wynik. Zmiana wskaźników może wskazywać, że kobieta ma predyspozycje do danego schorzenia, a nie jego obecność. Dlatego dany test dosyć często przeprowadzają powtórnie. Jednakowy wynik w obu wypadkach jest powodem do przeprowadzenia kolejnych badań.

Znaczenie testu obciążenia glukozą w ciąży jest oceniany wyłącznie z uwzględnieniem typu badania. Warto podkreślić, że norma glukozy na czczo znajduje się w przedziale 95 mg\ml.

W wypadku testu jednogodzinowego, jeśli koncentracja glukozy przekracza 180 mg\ml, to świadczy o obecności choroby. Jeśli przeprowadza się test dwugodzinowy poziom glukozy nie powinien przekraczać 155 ml\mg, w wypadku 3-godzinowego – nie więcej niż 140.

 
Powiązane artykuły:
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty