Testowanie monitora na uszkodzone piksele, czyli jak ustrzec się martwych pikseli?

testowanie monitora na uszkodzone piksele

W okresie ostatnich lat do powszechnego obrotu weszły telewizory ciekłokrystaliczne. Mają panele LCD, których produkcja doskonali się z każdym dniem. Ale mimo to, problem pojawienia się na ekranie martwych pikseli wciąż pozostaje aktualny.

Podczas zakupu telewizora istnieje ryzyko, że dostaniesz model o wymienionych wadach. Aby tego uniknąć, zalecane jest testowanie monitora na uszkodzone piksele.

Testowanie ekranu na martwe piksele

Piksel jest najmniejszym elementem obrazu wyświetlanego na ekranie lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu, wygląda jak niepodzielny obiekt, który ma okrągły lub prostokątny kształt. Z jego pomocą odbywa się tworzenie obrazu na ekranie. Piksel zawiera w sobie 3 subpiksele trzech kolorów: czerwonego, niebieskiego i zielonego. Dzięki nim wyświetlacz rozróżnia nieprawdopodobną ilość różnych kolorów. Warstwy pikseli mogą przejawiać się jako punkt, który staje się widoczny na tle jakiegokolwiek koloru. Istnieją takie przyczyny ich pojawienia się:

  • uszkodzenie tranzystora sterującego;
  • zawieszenie się subpiksela w jednym położeniu.

Pierwszą przyczynę można rozwiązać tylko za pomocą odpowiedniego sprzętu, a mianowicie za pomocą lasera. To nie przywróci prawidłowego wyświetlania pikseli, ale ta wada będzie mniej widoczna dla oczu.

W drugim przypadku prawidłowe wyświetlanie pikseli można przywrócić za pomocą specjalnych programów.

Ale aby nie szukać sposobów na rozwiązanie tego problemu, należy w odpowiednim czasie przetestować monitor, czyli podczas zakupu telewizora sprawdzić go na obecność ewentualnych uszkodzonych pikseli.

Jak odbywa się przetestowanie telewizora lub monitora na obecność martwych pikseli? Można to zrobić za pomocą odpowiednich programów poprzez podłączenie telewizora do jednostki systemowej lub laptopa. Ale przy zakupie w sklepie ten sposób jest dość problematyczny. Najprostszą metodą jest wyświetlanie na ekranie telewizora obrazów jednokolorowych. Na przykład, żeby wykryć na ekranie czarny punkt, wyświetla się białe tło. Aby wykryć punkt biały, używają czarnego tła.

Aby przeprowadzić taki test, trzeba nagrać zestaw obrazów z kolorowymi wypełnieniami na pendrive. Jeszcze lepszym sposobem jest nagrywanie testowych filmów.

Ta metoda nadaje się do testowania monitorów różnych modeli telewizorów.

Dokładne testowanie ekranu telewizora pomoże ci uniknąć zakupu wadliwego sprzętu.

 
Powiązane artykuły:
Na monitorze pojawiają się pionowe paski, czyli przyczyny problemów z matrycą
Pojawienie na ekranie monitora pionowego paska może wskazywać na uszkodzenia, czy naruszenie związków między sąsiednimi elementami. W pewnych wypadkach usunąć uszkodzenie można samodzielnie, a w niektórych tylko przy pomocy fachowca.
Ekran projekcyjny rozwijany elektrycznie – współczesny rynek ekranów z napędem elektrycznym
Domowy projektor z ogromnym ekranem – marzenie wielu amatorów. Jednak zajmować całą ścianę do tego celu nie zawsze jest praktycznie. Dobrym wyjściem może stać się zmotoryzowany ekran, co jednoczy w sobie wysoką jakość pokrycia i mobilność.
Zakrzywiony monitor – zalety i wady wklęsłego ekranu
Lubicie nowości techniki? Wtedy zakrzywiony monitor na pewno nie przeszedł obok waszej uwagi. Pełna wyraźność obrazu – to na pewno silne strony ekranu niezwykłej formy. Jednak jak i dowolna rzecz w tym świecie, zakrzywiony monitor ma "minusy".
Czy można monitora używać jako telewizora – czyli jak przekształcić monitor w telewizor?
Jest niepotrzebny monitor od komputera, lecz nie ma telewizora w kuchni? Sytuacja taka – przekształcijcie monitor na telewizor i rozkoszujcie się ulubionym serialem po prostu podczas przygotowania kolacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty