Tkanina gabardyna – opis i zasady pielęgnacji

tkanina gabardyna opis

Bez przesady można powiedzieć, że każdy człowiek w swoim życiu miał do czynienia z takim materiałem jak gabardyna. Z tkaniny o takiej nazwie szyją odzież damską, męską, dziecięcą na całym świecie. Jednak, co wydaje się bardzo dziwne, w każdym odrębnym wypadku, charakterystyki tkaniny, takie jak – spoistość, skład, a również jak ona wygląda – mogą zasadniczo się różnić. Dlaczego tak jest? Dlaczego nazwa jednakowa, a tkaniny są różne? Odpowiedź na to pytanie, postaramy się znaleźć razem.

Tkanina gabardyna – nieco historii

Wiadomo, że w Anglii deszczowa pogoda jest raczej regułą, aniżeli wyjątkiem i elegantkom dosyć często należy wybierać między komfortem i stylem. Aby chronić się przed chłodem, miejscowi mieszkańcy zakładali płaszcze z kauczuku, które nie przepuszczały wilgoci i były nieprzemakalne. Aby rodacy mieli bardziej wygodny sposób ochrony przed deszczem i wilgocią, Thomas Burberry, właściciel manufaktury, założyciel słynnego modnego domu Burberry, stworzył materiał, nicie w którym przeplatano diagonalnie i nazwał go gabardyna. Dzięki spoistości tkaniny, gabardyna jest wodoodporna, więc stała się bardzo popularna. Na początku gabardynę wykonywano jedynie z włókien wełnianych, ale z czasem zaczęły się pojawiać również inne odmiany gabardyny – syntetyczne albo z dodawaniem włókien syntetycznych, a również gabardyna na na podstawie bawełny lub jedwabiu. Jednak łączy je – diagonalne przeplatanie nitek, które tworzy charakterystyczny rysunek na przedniej stronie tkaniny.

Tkanina gabardyna – opis

Otóż, w jaki sposób zrozumieć – przed tobą jest gabardyna czy nie? W tym celu należy wziąć do rąk materiał i dokładnie się przyjrzeć:

  1. Po pierwsze, można zrozumieć, że przed tobą gabardyna, dzięki charakterystycznemu rysunkowi diagonalnemu – który znajduje się na przedniej stronie. Szerokość rysunku może być różna, jednak on musi być. Jeśli natomiast spojrzeć na odwrotną stronę, to rysunku tam nie ma – strona odwrotna gabardyny jest gładka.
  2. Po drugie, gabardyna ma spoistą strukturę. Jednak gabardyna jest bardzo miękką tkaniną. W zależności od tego, czy w skład tkaniny wchodzą włókna syntetyczne czy nie, gabardyna może być błyszczącą lub matową. Gabardyna, która zwiera dużą ilość włókien sztucznych, będzie błyszczeć o wiele więcej aniżeli ta, w której ich praktycznie nie ma. Gabardyna wykonana w całości z naturalnych włókien będzie matową.
  3. Na początku gabardyna była wykonywana w całości z naturalnej wełny owczej, więc wyroby były praktycznie w jednym kolorze. Dziś natomiast do twojej dyspozycji jest gabardyna we wszystkich kolorach tęczy, nawet melanżowe odcienie.

Co można uszyć z gabardyny?

Dzięki szerokości asortymentu i różnorodnym kolorom, gabardyna jest praktycznie uniwersalną tkaniną. Można z niej uszyć damskie i męskie spodnie, spódnice, odzież wierzchnią, tuniki. Dzięki trwałości, spoistości, łatwości pielęgnacji, gabardyna jest wykorzystywana do szycia mundurów, specjalistycznej odzieży. Również gabardyna jest wykorzystywana jako tkanina obiciowa do mebli, do uszycia firanek i poduszek dekoracyjnych.

Jak pielęgnować wyroby z gabardyny?

Pielęgnacja wyrobów z gabardyny zależy od jej składu. Wyroby z wełny, zwłaszcza odzież wierzchnia, najlepiej odnosić do pralni chemicznej, a nie prać samodzielnie. Spodnie, spódnice i sukienki z cienkiej na pół wełnianej gabardyny lub sztucznej gabardyny można prać w pralce w temperaturze 40 stopni. Prasować gabardynę należy od strony odwrotnej, aby nie zepsuć materiału błyszczącymi plamami. Żelazko przy tym powinno być niezbyt gorące.

 
Powiązane artykuły:
Tkanina kulirka – opis i właściwości
Większość naturalnych tkanek – perkal, len – są wiadome. Lecz są i takie, nazwa których wywołuje u większości tylko pytania, na przykład kulirka. O tym co to za tkanina i jej opis możecie poznać z naszego artykułu.
Poduszka do przytulania – czyli jak uszyć przytulankę samodzielnie?
U każdej z nas bywają momenty, kiedy brakuje bliskiego człowieka obok. A wiele osób w samotności nie mogą usnąć. Specjalnie dla takich wypadków jest wymyślona poduszka do przytulania. Dokładniej o takich poduszkach możecie poznać z naszego artykułu.
Jak uszyć baldachim na łóżeczko? Sposoby na upiększenie pokoju malucha
Baldachim na łóżeczko broni dziecko od słońca i komarów, a także nadaje dokonały wygląd. Możecie opanować umiętność szycia baldachimu na łóżeczko, jeżeli macie minimalne przyzwyczajenia szycia.
Tkanina
Dawno przeszły czasy, kiedy odzież szyła się z jednakowej tkanki. Dziś istnieją setki wariantów. I czasami zatrzyma się na pewnym materiale bardzo skomplikowano. Opis tkanki "diving", jej charakterystyki i skład możecie poznać z naszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty