Tkanina kulirka – opis i właściwości

Wszyscy znają tradycyjne nazwy tkanin (wełna, dzianina, bawełna). Jednak większość z nas, gdy usłyszy taką dziwną nazwę tkaniny jak kulirka, jest w zamieszaniu, ponieważ nie posiadamy informacji o składzie i jakości.
Otóż kulirką zazwyczaj nazywano tkaninę wykonaną za pomocą maszyny do dziania pończoch. To jest naturalna, gładka, miękka tkanina. Z niej zazwyczaj szyją dziecięcą odzież, a również koszulki, spodenki, szlafroki, sukienki, koszule i inne rzeczy letnie. Kulirka doskonale przepuszcza powietrze, idealnie pochłania wodę, więc jest również wykorzystywana do szycia odzieży sportowej.
Właściwości kulirkiOpis kulirki świadczy o tym, że jest to tkanina dwustronna. Na przedniej stronie są "warkocze", na odwrotnej "cegiełki". Istnieje kulirka o różnej trwałości – to zależy od stopnia szlifowania nitki bawełnianej, z której jest wykonana. Im większa trwałość, tym droższa jest tkanina, ponieważ jakość kulirki jest o wiele lepsza.
Długowieczność – jeszcze jedna wspaniała właściwość kulirki. Współczesne wzory (grafika jedwabna) bardzo dobrze nakładają się na tę tkaninę, więc design odzieży z kulirki jest bardzo różnorodny.
Wiele z nas interesuje pytanie - czym jest tkanina kulirka penie? To jedna z odmian kulirki z dodawaniem lycry. Dzięki temu tkanina jest bardziej elastyczna i bardziej komfortowa do noszenia. Tkanina kulirka z lycrą bardzo wspaniale się rozciąga, więc z niej szyją obcisłe rzeczy.
Jeśli chodzi o wady kulirki, to warto wyodrębnić , że jej nieobrobiony kraniec może się zakręcać, dlatego podczas szycia owa tkanina jest dosyć niewygodna. Jednak dla konsumentów owy fakt nie ma żadnego znaczenia, a nosić rzeczy z kulirki jest bardzo przyjemnie.