Tkanina kulirka – opis i właściwości

tkanina kulirka opis

Wszyscy znają tradycyjne nazwy tkanin (wełna, dzianina, bawełna). Jednak większość z nas, gdy usłyszy taką dziwną nazwę tkaniny jak kulirka, jest w zamieszaniu, ponieważ nie posiadamy informacji o składzie i jakości.

Otóż kulirką zazwyczaj nazywano tkaninę wykonaną za pomocą maszyny do dziania pończoch. To jest naturalna, gładka, miękka tkanina. Z niej zazwyczaj szyją dziecięcą odzież, a również koszulki, spodenki, szlafroki, sukienki, koszule i inne rzeczy letnie. Kulirka doskonale przepuszcza powietrze, idealnie pochłania wodę, więc jest również wykorzystywana do szycia odzieży sportowej.

Właściwości kulirki

Opis kulirki świadczy o tym, że jest to tkanina dwustronna. Na przedniej stronie są "warkocze", na odwrotnej "cegiełki". Istnieje kulirka o różnej trwałości – to zależy od stopnia szlifowania nitki bawełnianej, z której jest wykonana. Im większa trwałość, tym droższa jest tkanina, ponieważ jakość kulirki jest o wiele lepsza.

Długowieczność – jeszcze jedna wspaniała właściwość kulirki. Współczesne wzory (grafika jedwabna) bardzo dobrze nakładają się na tę tkaninę, więc design odzieży z kulirki jest bardzo różnorodny.

Wiele z nas interesuje pytanie - czym jest tkanina kulirka penie? To jedna z odmian kulirki z dodawaniem lycry. Dzięki temu tkanina jest bardziej elastyczna i bardziej komfortowa do noszenia. Tkanina kulirka z lycrą bardzo wspaniale się rozciąga, więc z niej szyją obcisłe rzeczy.

Jeśli chodzi o wady kulirki, to warto wyodrębnić , że jej nieobrobiony kraniec może się zakręcać, dlatego podczas szycia owa tkanina jest dosyć niewygodna. Jednak dla konsumentów owy fakt nie ma żadnego znaczenia, a nosić rzeczy z kulirki jest bardzo przyjemnie.

 
Powiązane artykuły:
Poduszka do przytulania – czyli jak uszyć przytulankę samodzielnie?
U każdej z nas bywają momenty, kiedy brakuje bliskiego człowieka obok. A wiele osób w samotności nie mogą usnąć. Specjalnie dla takich wypadków jest wymyślona poduszka do przytulania. Dokładniej o takich poduszkach możecie poznać z naszego artykułu.
Jak uszyć baldachim na łóżeczko? Sposoby na upiększenie pokoju malucha
Baldachim na łóżeczko broni dziecko od słońca i komarów, a także nadaje dokonały wygląd. Możecie opanować umiętność szycia baldachimu na łóżeczko, jeżeli macie minimalne przyzwyczajenia szycia.
Tkanina
Dawno przeszły czasy, kiedy odzież szyła się z jednakowej tkanki. Dziś istnieją setki wariantów. I czasami zatrzyma się na pewnym materiale bardzo skomplikowano. Opis tkanki "diving", jej charakterystyki i skład możecie poznać z naszego artykułu.
Tkanina gabardyna – opis i zasady pielęgnacji
Gabardyna – ta nazwa jest znana, lecz co to za tkanina, z rezonem dadzą odpowiedź nie wszyscy. A wszystko dlatego,że istnieje mnóstwo odmian gabardyny, co różni się po spoistości, strukturze i drugich charakterystykach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty