Tkanina żakard – opis i szczególności materiału

tkanina żakard opis

Każda kobieta chce wyglądać efektownie. Pomóc w tym może poprawnie dobrana tkanina. Drogo i oryginalnie wygląda tkanina żakardowa, jednak zanim wybierzesz ten materiał, musisz zapoznać się z jego opisem.

Tkanina żakard – opis

Żakard – to tkanina ze wzorami, otrzymanymi w wyniku splotu nitek. Jest bardzo gładka i bardzo przyjemna podczas dotyku. Podczas wykonania rysunku mogą być wykorzystane nitki o różnych kolorach albo jest on nanoszony później. Żakard w wyniku tego, że proces jego wykonania jest bardzo skomplikowany, jest dosyć drogi.

Charakterystyczne szczególności owej tkaniny:

  • dokładny rysunek, dosyć często objętościowy, najbardziej popularne typy wzorów: wieloosnowowe i jednoosnowowe;
  • bardzo spoista (220 g\m2);
  • długowieczność, dzięki temu, że materiał jest bardzo trwały;
  • odporna na nagłe zmiany temperatury;
  • niewybredna, jeśli chodzi o pielęgnację;
  • nie gniecie się.

W skład tkaniny żakardowej mogą wchodzić różne włókna: naturalne, sztuczne albo ich połączenie.

Tkanina, wykonana zgodnie z ową technologią z bawełny, jedwabiu, lnu jest bardzo droga, jednak jest hypoalergiczna, przyjemna podczas dotyku i bezpieczna dla skóry noworodków. Właśnie z tego powodu jest wykorzystywana do wykonania dziecięcych nosideł (chusty).

Dzięki temu, że do włókien naturalnych dodawane są sztuczne, tkanina staje się bardziej trwała.

Z włókien syntetycznych otrzymuje się bardzo popularna odmiana tej tkaniny – stretch żakard, który jest wykorzystywany do pokrycia materaców.

Gdzie jest wykorzystywany żakard?

Żakard jest powszechnie wykorzystywany: z tej tkaniny robione są obrusy, pościel, firanki, jest wykorzystywany do obicia mebli i materaców. Oprócz domowej dzianiny, owa tkanina również jest wykorzystywana przez designerów. Z niego szyją bardzo ładne marynarki, spódnice, sukienki, swetry, płaszcze i nawet dziecięce kombinezony.

Jak pielęgnować żakard?

Aby wyrób z tkaniny żakardowej posłużył jak najdłużej, należy zapamiętać kilka podstawowych zasad pielęgnacji:

  1. Prasować można tylko po stronie odwrotnej. To zapobiega psuciu rysunku.
  2. Prać w temperaturze 30 stopni. Można to robić jak w pralce, tak i ręcznie. Najlepiej nie używać środków do odzieży białej, a jedynie do kolorowej.
  3. Nie wykręcać. Nie można używać wirówki. Wykręcać jedynie ręcznie.
  4. Nie suszyć na słońcu. Dotyczy wszystkich rodzajów tkanin, oprócz jedwabowego żakardu.

Jeśli chcesz mieć na prawdę jakościową rzecz w swoim domu lub garderobie, to obowiązkowo musisz zwrócić uwagę na wyroby z żakardu.

 
Powiązane artykuły:
Tkanina gabardyna – opis i zasady pielęgnacji
Gabardyna – ta nazwa jest znana, lecz co to za tkanina, z rezonem dadzą odpowiedź nie wszyscy. A wszystko dlatego,że istnieje mnóstwo odmian gabardyny, co różni się po spoistości, strukturze i drugich charakterystykach.
Tkanina kulirka – opis i właściwości
Większość naturalnych tkanek – perkal, len – są wiadome. Lecz są i takie, nazwa których wywołuje u większości tylko pytania, na przykład kulirka. O tym co to za tkanina i jej opis możecie poznać z naszego artykułu.
Poduszka do przytulania – czyli jak uszyć przytulankę samodzielnie?
U każdej z nas bywają momenty, kiedy brakuje bliskiego człowieka obok. A wiele osób w samotności nie mogą usnąć. Specjalnie dla takich wypadków jest wymyślona poduszka do przytulania. Dokładniej o takich poduszkach możecie poznać z naszego artykułu.
Jak uszyć baldachim na łóżeczko? Sposoby na upiększenie pokoju malucha
Baldachim na łóżeczko broni dziecko od słońca i komarów, a także nadaje dokonały wygląd. Możecie opanować umiętność szycia baldachimu na łóżeczko, jeżeli macie minimalne przyzwyczajenia szycia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty