Tkaniny na obrusy – poznaj zalety i wady

tkaniny na obrusy

Wśród ogromnego wyboru tkanin do szycia bielizny stołowej czasem jest trudno zatrzymać się na czymś konkretnym. Ale właściwy wybór – to gwarancja długiej żywotności wyrobu gotowego, jego piękna i wytrzymałości podczas użytkowania.

Jaką tkaninę wybrać na obrus?

Tak więc, z jakiej tkaniny uszyć obrus – naturalnej, syntetycznej? Oprócz tego istnieją tkaniny wodoodporne i odpychające brud, co znacznie oszczędza czas i wysiłek w pielęgnacji obrusu, a to jest szczególnie ważne w profesjonalnej obsłudze, czyli w restauracjach, kawiarniach, itp. Również są tkaniny na obrusy impregnowane gumą (tzw. apretura teflonowa), które zapobiegają oddziaływaniu wysokich temperatur na blaty stołów. Z naturalnych tkanin na obrusy są używane len i bawełna. Lniane tkaniny na obrusy są trwałe, ale mogą trochę się kurczyć. A bawełniane dość szybko blakną na słońcu.

W składzie mieszanych tkanin na obrusy jest poliester, który zawiera około połowy całego składu. Druga połowa to bawełna. Takie obrusy prawie się nie skurczą, łatwe w praniu i w ogóle dobrze sprawdzają się podczas intensywnego użytkowania. Syntetyczne tkaniny składają się w całości z poliestru. One zupełnie nie wchłaniają wilgoci, czyli taka tkanina na obrusy jest wodoodporna. Minus polega na szybkim blaknięciu wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wybierając materiał na obrusy trzeba również zwrócić uwagę na jego kolor. Świąteczny obrus zwykle bywa biały. Ten kolor zawsze kojarzy się ze świątecznym nastrojem i z uroczystą atmosferą. Ale do częstego stosowania bardziej nadają się barwne kolory, które pomogą ukryć drobne niedoskonałości i plamy na stole. Jeśli się one pojawią, to nie będą tak widoczne i obrus można będzie nie poddawać częstemu praniu.

 
Powiązane artykuły:
Obrus na okrągły stół – jakie obrusy pasują do okrągłego stołu?
Stoły okrągłej formy są popularne we wszystkie czasy. Nakryte ozdobnym obrusem, one stwarzają takie przytulne odczucie, niby znów utrafiliśmy z wizytą do babci. O regułach doboru obrusa – w artykule.
Tkaniny teflonowe – przykłady zastosowania materiałów teflonowych w domu
Teflon – słynny materiał, co asocjuje się u większości z patelniami i formami do pieczywa. A o tkaninie teflonowej mało kto wie. Między innymi tkanina teflonowa ma masę pożytecznych właściwości i stosuje się bardzo szeroko.
Uniwersalny pokrowiec na sofę – tani sposób na ”drogi” wystrój mieszkania
Uniwersalne elastyczne pokrowce na miękkie meble decydują mnóstwo problemów z odnową nie tylko kanap i foteli, ale i wnętrza w ogóle. Ich wygodę oceniło już wiele gospodyń domowych. Czas i nam poznać, które przewagi nam dają.
Pokrowiec na materac – jak wybrać odpowiedni ochraniacz na łóżko?
Żeby kupno materaca nie wyszło się w wyniku ogromnym rozczarowywaniem, bardzo ważne poprawnie wybrać nie tylko wewnętrzne napełnienie, ale i zewnętrzne pokrycie – pokrowiec. Zorientować się w tym pytaniu pomoże nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty