TOP 10 mitów na temat pierwszej pomocy, które mogą doprowadzić do tragicznego wypadku

Jeśli cenisz sobie swoje zdrowie i martwisz się o innych, to musisz być przygotowany i znać potwierdzone przez lekarzy zasady udzielania pierwszej pomocy.

Jesteś przyzwyczajony go tego, że po wystąpieniu urazu należy przykładać lód lub samodzielnie wyjmujesz ciało obce z oka? Teraz możesz być zaskoczony, bo okazuje się, że to może doprowadzić do przykrych konsekwencji. W różnych sytuacjach nie zbędne będą umiejętności prawidłowego świadczenia (tu warto podkreślić) pierwszej pomocy.

1. Popularna naturalna metoda na obniżenie gorączki.

naturalna metoda

Widząc na termometrze wartość powyżej 37°, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że należy nacierać ciało wódką lub octem, ale to błędna opinia. Naukowcy udowodnili, że metoda ta jest bardziej niebezpieczna niż pożyteczna, ponieważ ciecze są wchłaniane do krwi, co może stać się przyczyną zatrucia. Lepiej pić dużo ciepłej herbaty i wykonywać zalecenia lekarza.

2. Był siniak, a dostałem odmrożenia.

siniak

W celu zapobiegania utworzenia się siniaka po uderzeniu i zmniejszeniu bólu, szybko biegniemy do lodówki, aby nałożyć na urażone miejsce lód lub dowolny produkt mrożony. Jest to poważny błąd, ponieważ może to spowodować odmrożenie. Ważne jest, aby stworzyć barierę między skórą i zimnym przedmiotem, na przykład, może to być tkanina. Istnieją specjalne worki przeznaczone do zimnych okładów. Stosuje się zimno w ciągu 20 min., a następnie należy zrobić przerwę na taki sam czas.

3. Podczas krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu.

nos

Jest to najbardziej powszechny mit, wymyślony chyba przez ludzi, którzy nic nie rozumieją w anatomii. Oto werdykt – pod czas przechylania głowy przy krwotoku krew zaczyna gromadzić się w tylnej części gardła, a to może stać się przyczyną pojawienia się kaszlu i świszczącego oddechu. Jakie jest prawidłowe rozwiązanie? Zacisnąć nos, a głowę zostawić w normalnej pozycji. Lepiej w takiej sytuacji usiąść i się zrelaksować.

4. Zbyt wiele ruchów.

chora

Jeśli człowiek doznał poważnej kontuzji, to nie trzeba starać się przenieść go w inne miejsce przed przyjazdem pogotowia, ponieważ zbędne ruchy mogą pogorszyć sytuację i wywołać nieodwracalne skutki. Jedynym wyjątkiem są okoliczności stanowiące zagrożenie dla życia, na przykład, obwał lub pożar.

5. Omdlenie – to niebezpieczne.

Omdlenie

Jeśli człowiek zemdlał, nie należy starać się go podnieść, ponieważ to zwiększa ciśnienie. Błędne działanie – oblewanie leżącego wodą i próby dacia mu do picia napojów, które zwiększają ciśnienie. Co trzeba zrobić? Aby przywrócić człowieka do przytomności i poczekać na przyjazd pogotowia,zdejmij śkiskające części odzieży i unieś nogi. Jeśli poszkodowany się ocknął, daj mu jeszcze chwilę poleżeć.

6. Bić trzeba zupełnie w innym miejscu.

Bić trzeba

Tutaj nikt nie będzie kwestionował. Widząc, że mężczyzna zakrztusił się, wiele z nas zaczyna go bić po plecach, przy czym mało kto wie, dlaczego należy to robić (dziwne, prawda?). Należy wiedzieć, że takie działania mogą doprowadzić do tego, że przedmiot, który tkwił w przełyku, przejdzie jeszcze głębiej do dróg oddechowych, co jest niebezpieczne dla życia. W takiej sytuacji trzeba albo dać poszkodowanemu możliwość, aby on samodzielnie wykaszlał go, albo stanąć za nim, pochylić się do przodu i mocno naciskać na miejsce splotu słonecznego.

7. Eksperymenty z lekami.

leki

Dlaczego wielu ludzi uważa siebie za doświadczonych lekarzy, którzy mogą samodzielnie postawić sobie diagnozę i przepisać odpowiednie leki. Lekarze taką inicjatywą są zszokowani, ponieważ ludzie tylko pogarszają swój stan. Jeśli chcesz być zdrowy, udaj się najpierw do szpitala, a dopiero potem do apteki, a nie odwrotnie.

8. Drzazga w oku – to nie ma znaczenia!

oko

Odczuwasz dotkliwy ból w oku? Nie należy starać się samodzielnie usunąć obcy przedmiot, ponieważ każde niewłaściwy ruch może spowodować poważne obrażenia ciała. Natychmiast przemyć oko należy tylko w przypadku dostania się substancji chemicznych, a w innych przypadkach po prostu nałóż na oko jałowy opatrunek i udaj się do lekarza.

9. To nie barszcz, śmietana tu nie pomoże.

lato

Lato, słońce, opalenizna... Często nieuwaga prowadzi do poparzeń, i tu bez prawidłowej pierwszej pomocy się nie obejdziesz. Co robimy w tej sytuacji – biegniemy do sklepu po śmietanę i obficie pokrywamy obszary zagrożone. Ale to nie tylko nie da wyników, ale nawet pogorszy sytuację. Ulga odczuwana jest chwilowo z powodu dotyku zimnego produktu, ale po wyschnięciu kwaśna śmietanka tworzy na cerze skórkę, która narusza wymianę ciepła. Lepiej przyłożyć zimny kompres lub w miarę możliwości trzymać przypalone miejsce w zimnej wodzie.

10. W tej sytuacji lepiej nic nie robić.

nóż

Rany bywają różne, i jeśli można wyjąć drzazgę, to przy poważnych uszkodzeniach wyciąganie przedmiotów z rany kategorycznie zabronione, a nawet pracownikom "pogotowia". Jeśli nie przestrzegać tej zasady, to może rozpocząć się silne krwawienie i człowiek zginie, więc choć jaki straszny wydaje się widok, po prostu trzeba zawieźć poszkodowanego do szpitala.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty