TOP 25 makabrycznych rytuałów świata

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie rytuały odprawiają ludzie w różnych zakątkach świata? Religijne i magiczne – odprawiane są w ciągu wielu tysiącleci.

Podczas gdy większość rytuałów opiera się na tak prostych zasadach, jak zachowanie ciszy czy indywidualna modlitwa, inne – szczególnie te odprawiane w dużych grupach – mogą być ekstremalnie bolesne i przesycone przemocą. Poniżej znajdziecie przykłady najbardziej dziwacznych rytuałów z całego świata.

1. Festiwal Wegetariański w Phuket

Festiwal Wegetariański w Phuket

Co roku tysiące wiernych zjeżdża tu, by okaleczać swe ciała. Przez dziewięć dni uczestnicy festiwalu przechodzą ulicami miasta w dziewięciu różnych procesjach. Podczas festiwalu nie jada się mięsa ani ryb. Jarosze odziani w białe stroje uczestniczą w tzw. ucztach duchowych: chodzą po rozżarzonych węglach, stąpają po ostrych mieczach i przeszywają ciała ostrymi przedmiotami.

2. Ajnowie i kult niedźwiedzia

kult niedźwiedzia

Ajnowie to starożytny lud, który przybył około 7000 lat temu na tereny wyspy Hokkaido, a następnie też na południową część Sachalinu, Wyspy Kurylskie i południe Kamczatki. Tradycyjnie Ajnowie wyznawali animizm, a najważniejszym kultem był kult niedźwiedzia. Ajnowie bardzo szanowali niedźwiedzie ze względu na ich siłę. Wierzyli, że gdy zabijają niedźwiedzia, to uwalniają jego ducha (a zabierają jedynie jego dary w postaci mięsa, skóry i tłuszczu), który może wrócić do swojego świata, świata duchów. Aby to uczynić, Ajnowie odprawiali rytuał iyomante. Podczas modłów oraz pokazów zabijano niedźwiedzicę strzałami w gawrze, a małe niedźwiedzie wychowywano w niewoli, a później również zabijano.

3. Rzucanie dziećmi, Indie

Rzucanie dziećmi

W Indiach wciąż kultywowany jest mrożący krew w żyłach zwyczaj zrzucania dzieci z wysokości 15 metrów. W tym drastycznym obrzędzie rodzice, stojąc na murze, zrzucają swoje pociechy z wysokości piątego piętra, na rozpostartą płachtę. To nie fabuła horroru, ale 700-letni rytuał, który ma zapewnić szczęście, zdrowie i dobrobyt. Od czego wszystko się zaczęło? Grishneshwar to indyjska świątynia poświęcona bogu Sziwie. Do urzędujących w tym miejscu kapłanów często przychodzili młodzi rodzice, prosząc o nietypową przysługę. Aby zapewnić szkrabowi szczęście, zdrowie i inteligencję, duchowny wspinał się na czubek piętnastometrowej wieży i stamtąd wyrzucał małolata. W 2011 roku dzięki obrońcom praw dziecka zakazano tych barbarzyńskich praktyk. Niestety nie na długo. Zaledwie rok później wrócono do tego obrzędu.

4. Samospalenia

Samospalenia

W proteście przeciw chińskiej okupacji Tybetu mnisi dokonują samospalenia.

5. Plemię odciętych palców

Plemię odciętych palców

W Papui-Nowej Gwinei żyje lud rodem z epoki kamienia łupanego. Podejrzewani o kanibalizm Dani słyną z makabrycznego rytuału po śmierci bliskich. Tubylcy odcinają swoje palce, by oddać hołd najbliższym. Od kilku lat praktykowanie tego rytuału jest zakazane przez władze, ale w małych wioskach wciąż organizowane są tradycyjne "stypy".

6. Rytuał pogrzebowy Inuitów

Rytuał pogrzebowy Inuitów

Inuici seniora, który już nie może więcej pracować, wsadzają do łodzi, którą on wyrusza w podróż morską, z której już nie wraca.

7. Honen Matsuri

Honen Matsuri

Co roku 15 marca w świątyni Tagata wielki drewniany fallus jest niesiony przez specjalnie wybranych do tego celu mężczyzn, wszyscy wybrańcy mają 42 lata, co w Japonii uznawane jest za pechowy wiek. Procesji towarzyszą także dziewczęta, które niosą drewniane mini penisy. Jeśli dotkniemy jednego z nich mamy mieć zapewnione zdrowie naszych narządów rozrodczych.

8. Picie krwi krowy

Picie krwi krowy

Im więcej krów Masaj może zapłacić za potencjalną żonę, tym lepiej. Krowa to jednak nie tylko mięso. Jej krew daje wojownikom siłę przed polowaniem. Krowią krew podaje się także w przypadku obrzezania młodych dziewcząt, by wzmocnić ich organizm przed "zabiegiem".

9. Rytuał plemienia Satere Mawe

Rytuał plemienia Satere Mawe

Rdzenny lud tubylczy ma w swojej tradycji specjalny rytuał, który powtórzony 20 razy czyni chłopców mężczyznami. Kiedy chłopiec dojrzeje seksualnie, wychodzi z grupą rówieśników i lokalnym uzdrowicielem do dżungli w poszukiwaniu mrówek, które lokalnie zowie się mrówkami buna. Ból po jej ugryzieniu jest ponoć nieznośny. Zebrane mrówki narkotyzują różnymi ziołami. Następnie umieszczają w specjalnie tkanej rękawiczce, którą biorący w inicjacji chłopcy, zakładają na dłonie. Uwięzione mrówki po przebudzeniu stają się bardzo agresywne, co wiąże się ze sporym cierpieniem.

10. Endokanibalizm

Endokanibalizm

Endokanibalizm polega na pożeraniu osobników wewnątrz swojej grupy lub plemienia. Taka forma kanibalizmu była praktykowana przez mieszkańców Papua-Nowa Gwinea.

11. Rytuał porodowy

Rytuał porodowy

Chiny to wielki i bogaty w tradycje kraj, który do ciąży podchodzi w sposób dość zasadniczy. Mąż musi przenieść swą ukochaną żonę w ciąży po rozżarzonych węglach, aby zapewnić jej bezproblemowy poród.

12. Taniec słońca

Taniec słońca

Rytuał rdzennych mieszkańców Ameryki. Młodzi wojownicy tańczą aż do utraty świadomości. Dziś plemiona indiańskie nadal odprawiają ten rytuał.

13. Kultura śmierci Toradżów

Kultur śmierci

Toradżowie są rdzenną ludnością zamieszkującą środkową górską część indonezyjskiej wyspy Celebes. Człowieka po śmierci nie uważa się za zmarłego, lecz traktuje się jak chorego. Do rozpoczęcia pogrzebu odpowiednio spreparowane zwłoki, odwodnione i zmumifikowane, owinięte w wielowarstwowe całuny, pozostają w domu w odrębnym pomieszczeniu. W tym czasie krewni zmarłego symbolicznie karmią zmarłego, opiekują się nim, a nawet zabierają ze sobą na pola do pracy. W tym sensie zmarły ciągle jest częścią społeczności i uczestniczy w jej życiu.

14. Skoki

Skoki

Wchodzący w dorosłość chłopak, któremu przyszło urodzić się na wyspie Vanuatu, musi publicznie udowodnić swoją odwagę. Wspiąwszy się na mało stabilną trzydziestometrową konstrukcję i przywiązawszy sobie do nóg sznur, wykonuje skok. Sznur użyty w tej ceremonii nie jest elastyczny, więc oprócz groźby roztrzaskania sobie głowy o ziemię, śmiałek musi liczyć się z możliwością uszkodzenia kończyn dolnych.

15. Niebiański pogrzeb

Niebiański pogrzeb

Niebiański pogrzeb to tradycja w Tybecie. Skrępowane nagie ciało przywożone jest na zbocze góry, położonej nieopodal miasteczka Lintag w Tybecie. Następnie jest nacinane. Przy ciele gromadzą się sępy. Ptaszyska urządzają sobie prawdziwą ucztę i już po kilkudziesięciu minutach z ciała zostają tylko kości, które kapłan rozbija na kawałki.

16. Famadihana

Famadihana

Famadihana – malgaski obrzęd pogrzebowy, regularne ceremonie ekshumacji kości zmarłego, owinięcia w świeży jedwabny całun lamba mena i ponownego pochówku. Na ceremonię przybywa rodzina i przyjaciele zmarłego, którzy tańczą ze zmarłym, śpiewają i ucztują, oddając zmarłemu hołd.

17. Krwawe święto islamu

Krwawe

Aszura to jedno z najważniejszych islamskich świąt, które muzułmanie obchodzą dziesiątego dnia miesiąca muharram. Sunnici wierzą, że Aszura była obchodzona jeszcze przed Mahometem, a jej korzenie sięgają czasów przedislamskich. Tysiące mężczyzn przybywają do Karbali i publicznie biczują się za pomocą łańcuchów, do których przyczepiono ostre noże.

18. Rytuał inicjacji

Rytuał inicjacji

Temu dość bolesnemu rytuałowi poddaje się głównie chłopców w Papui-Nowej Gwinei. Rytuał odbywa się za zamkniętymi, przed kobietami, drzwiami haus tambaran (dom duchów). Na plecach oraz torsie młodego mężczyzny nacina się ostrym narzędziem charakterystyczny wzór krokodylowej skóry.

19. Chaty miłości w Kambodży

Chaty miłości

Takiego typu chaty wznoszą ojcowie dla swoich córek, które osiągnęły dojrzałość płciową. Właśnie w niej powinny uprawiać swój pierwszy seks.

20. Niezwykły zwyczaj ślubny

zwyczaj ślubny

Lud tidong z północnej części archipelagu Borneo wykazuje się wyjątkowym okrucieństwem w swych małżeńskich zwyczajach. Świeżo poślubiona para musi spędzić w swoim domu razem 3 dni, coś na kształt naszego miesiąca miodowego. Z lekka różnicą – w trakcie nie mogą korzystać z toalety. To dopiero zacieśnianie więzi.

21. Urodziny na Jamajce

Urodziny na Jamajce

Na Jamajce solenizantów obsypuje się mąką.

22. La Tomatina

La Tomatina

Święto obchodzone w hiszpańskiej miejscowości Buñol, położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Historia Tomatiny sięga ostatniej środy sierpnia roku 1945.

23. Skok nad niemowlakami

Skok nad niemowlakami

Każdej wiosny katolicy w Hiszpanii obchodzą święto Bożego Ciała, skacząc nad niemowlętami. Podczas El Salto del Colacho (Skok diabła), mężczyźni ubrani w czerwone i żółte stroje dosłownie przeskakują nad malutkimi dziećmi ułożonymi na materacach na ulicy. Miejscowi uważają, że obrzędy podobno zapewniają niemowlętom bezpieczeństwo przez całe życie i chronią je przed złymi demonami i chorobami.

24. Psie mięso przyciąga sukces

Psie mięso

Chińczycy wierzą, że psie mięso ma wiele właściwości zdrowotnych – poprawia libido i leczy impotencję. Ma też właściwości rozgrzewające, dlatego spożywane jest główne zimą. Chińskie władze zakazały organizacji festiwalu "Psiego mięsa". Jest to odpowiedź na masowe protesty internautów i obrońców praw zwierząt.

25. Piłowanie zębów

Piłowanie zębów

Balijczycy wierzą, że jeśli ich potomek jest niegrzeczny, a do tego ma krzywy i nierówny zgryz – zawładnęły nim złe siły. Żeby wszystko wróciło do normy, trzeba po prostu spiłować mu zęby.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty