TOP-25 najdroższych wyrobów jubilerskich na świecie

Jeśli uważasz, że trudno cię zaskoczyć, to najprawdopodobniej jesteś w błędzie! I oto dowód.

Nie uwierzysz, ile kosztują najdroższe wyroby jubilerskie na świecie. Tak, takie kwoty nawet trudno sobie wyobrazić. Pierwsze fasetowane kamienie, o których wiemy zostały wykonane w Europie pod koniec XIII wieku. Od tamtej pory zamiłowanie ludzkości do noszenia rzadkich i mieniących się wyrobów jubilerskich tylko wzrosła. Wcześniej były one dostępne tylko dla członków rodzin królewskich. Teraz ogromny wybór wyrobów jubilerskich jest dostępny dla każdego zamożnego człowieka. Dla wszystkich tych, kto jest wielkim znawcą kolorowych ozdób, oto 25 najdroższych wyrobów jubilerskich w całej historii ludzkości.

25. Diament Hope ( Nadzieja )

Nadzieja

Ten diament jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych kamieni szlachetnych na świecie. Wiadomo, że niebieski diament o masie 45,52 karat pochodzi z Indii. Z biegiem lat kamień się zmienił. Wiadomo, że król francuski Ludwik XIV nabył duży niebieski diament w 1660 roku i kazał nadać mu kształt serca. Kiedy król Ludwik i Maria Antonina zostali ścięci w czasach rewolucji Francuskiej, francuskie królewskie klejnoty przeszli do rewolucjonistów, a następnie zostały skradzione w 1790-tych. Na początku 1800 roku w Londynie pojawił się szaro niebieski diament o masie 45 karat, i jest to pierwszy diament znany dziś jako diament Hope, który otrzymał nazwę na cześć właściciela kolekcji – Henry Filipa Hope. W 1850 roku eksperci zaczęli twierdzić, że diament Hope to tylko replika skradzionego błękitnego diamentu korony francuskiej. W końcu został sprzedany w 1901 roku przez wnuka Henry'ego Hope'a. Pozwoliło to handlarzom kamieni szlachetnych, w tym Cartierowi na bliżej przyjrzeć się diamentowi. Następnie diament obrósł legendą o klątwie, dopóki nie znalazł się w utalentowanych rękach Harry'ego Winstona w 1949 roku. Został podarowany Harry'emu Winstonowi w Smithsonian Institution w Waszyngtonie w 1958 roku, gdzie nadal jest przechowywany. Przy okazji, możesz obejrzeć ten diament za darmo. Obecnie jest ubezpieczony na kwotę 250 milionów dolarów.

24. Pantera.

Pantera

Wallis Simpson, księżna Windsorze, była Amerykanką o wysokim statusie społecznym, dla której Edward VIII zrzekł się brytyjskiego tronu w 1930 roku (wtedy był jej trzecim mężem). Za cały okres ich wspólnego życia książę Windsoru podarował swojej ukochanej wiele kamieni szlachetnych. Pantera była konkretnym przedmiotem potwierdzenia współpracy między księżną i Cartierem w 1952 roku.Ciało Pantery całkowicie złączone, dzięki czemu delikatnie obraca się wokół nadgarstka. Wykonana bransoletka z diamentów i onyksu, platyny i z szmaragdowych oczu. Została sprzedana na aukcji Sotheby's za 4521,250 funtów szterlingów w 2010 roku.

23. Serce Królestwa.

serce

Rubinowy i diamentowy naszyjnik oceniono na 14 milionów dolarów. Najstarszy znany dom jubilerski na świecie – Dom Gerrarda – stworzył ten naszyjnik z rubinem w kształcie serca ponad 40 karatów, otoczonym diamentami 155 karatów. Przypuszczalnie, produkt może również przekształcić się w tiarę.

22. Diament Aurora Green.

Aurora Green Diamond

Aurora Green to największy zielony diament, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. Jego cena w maju 2016 r. wynosiła 16,8 mln dolarów. Diament o masie 5.03 karata oprawiony jest złotem i różowymi diamentami.

21. Naszyjnik Patiala.

Naszyjnik Patiala

Stworzony przez Dom Cartier w 1928 roku naszyjnik Patiala wyprodukowano dla Maharaja ze stanu Patiala. Składał się on z prawie 3 milionów diamentów, w tym diamentu "De Beers", siódmego co do wielkości diamentu na świecie o wadze ponad 230 karatów. Naszyjnik również mieścił szereg innych diamentów o wadze od 18 do 73 karatów i birmańskich rubinów. Niestety, naszyjnik zniknął w końcu 1940 roku, i pojawił się tylko za 50 lat. W 1982 roku diament De Beers pojawił się na aukcji w Genewie i został sprzedany za 3,16 mln dolarów. W 1998 roku pozostałe kawałki naszyjnikia zostały znalezione w stanie rozłożonym w sklepie jubilerskim w Londynie. Większość dużych diamentów zniknęła. Jubilerski Dom Cartier kupił naszyjnik i za kilka lat tworzył kopie pozostałych kamieni z cyrkonu i przywrócił naszyjnikowi jego pierwotny wygląd. Szacuje się, że gdyby naszyjnik nie był uszkodzony, to w oryginalnym stanie byłby oceniony w 25-30 milionów dolarów USA.

20. Blue Diamond

Blue Diamond

Wiosną 2016 roku Blue Diamond został sprzedany za prawie 58 milionów dolarów. Kamień był największym niebieskim brylantem, kiedykolwiek wystawionym na aukcji. Wielkość kamienia wynosi 14,62-karatów. Cena sprzedaży wynosi ponad 3,5 miliona dolarów za karat. Blue Diamond otoczony jest platyną i białymi diamentami w kształcie trapezu.

19. Broszka Cartier 1912.

Cartier

Salomon Barnato Joel był skromnym Anglikiem, który wyjechał do Republiki Południowej Afryki podczas diamentowego szczytu w 1870 roku. Kilka dekad później, w 1912 roku, jego los radykalnie się zmienił, kiedy przyszedł do Cartier z 4 najlepszymi diamentami, aby przekształcić je w broszkę dla swojej ukochanej. Broszka, znana jako broszka Cartier 1912, ma zawieszenie składające się z dwóch mniejszych broszek. Wisiorek wykonany z diamentu o kształcie gruszki i wadze ponad 34-karatów. Broszka została sprzedana na aukcji w 2014 roku za kwotę ponad 20 milionów dolarów.

18. Graff Vivid Yellow.

Graff Vivid Yellow

Graff Vivid Yellow jest diamentem wielkości w 100 karatów, otoczony złotem z dużą ilością diamentów (diamenty są podobne do czekolady i kawy). Początkowo wielki diament o 190 karat, kupiony w Południowej Afryce (rekord świata), potrzebował około 9 miesięcy szlifowania, aby uzyskać klejnot w jego obecnym stanie. Dziś kosztuje ponad 16 milionów dolarów.

17. Wędrowiec.

Wędrowiec

Na swoje 37 urodziny Elizabeth Taylor otrzymała naszyjnik, w którym znajdował się klejnot znany jako La Peregrina (Wędrowiec). Perła ma 500-letnią historię, odkąd została znaleziona przez niewolnika u wybrzeży Santa Margarita. Jeden czas perła należała do króla Hiszpanii Józefa Bonaparte. Później Elizabeth Taylor otrzymała ją w swoje posiadanie. Ozdoba sama w sobie jest perłowym naszyjnikiem z dwóch nici z kwiatowymi wzorami z rubinów i diamentów. La Peregrina jest centralnym elementem złożonego wisiorka. Naszyjnik został sprzedany przez dom aukcyjny Christie's za 11,8 milionów dolarów w 2011 roku.

16. Wschodni wschód słońca (The Oriental Sunrise).

The Oriental Sunrise

Ta modna para kolczyków nazywa się "Wschodni wschód słońca" (jak zapewne już zauważyliście, najbardziej fantastyczne klejnoty mają swoje nazwy). Każdy kolczyk ma fantazyjny pomarańczowo-żółty owalny diament o wadze 20,20 i 11,96 karatów, a także dodatkowe diamenty. Kolczyki zostały sprzedane w domu aukcyjnym Christie's w maju 2016 r. za 11,5 miliona dolarów.

15. Zegarek Patek Philippe Henry Graves.

Patek Philippe

Najdroższym zegarkiem jest Patek Philippe Henry Graves. Na zamówienie bankiera Henry'ego Gravesa Jr. zegarek był opracowywany przez 3 lata, a następnie 5 lat produkowany. Supercomplication ma 24 różne funkcje, w tym astronomiczną mapę Nowego Jorku. To najbardziej skomplikowany zegarek, stworzony bez pomocy komputerów, został sprzedany na aukcji w 2014 roku za 24 mln dolarów USA.

14. Jubilerski rubin o owalnym kształcie.

Jubilerski rubin

Najdroższy kolorowy (diament) klejnot w Stanach Zjednoczonych został sprzedany w domu Christie's New York w kwietniu 2016 roku za 14,2 mln dolarów. Owalny rubin i kwiat z platyny równa się 16 karatom.

Uwaga: jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między diamentem a kamieniem szlachetnym, to odpowiedź jest prosta – to ... rynek! Diamenty są tego rodzaju kamieniami, które kupuje większość ludzi, a ceny na nich są sztucznie zawyżane na całym świecie. Są one tak drogie, bo rynek jest kontrolowany, aby utrzymać wysoki koszt. To samo dotyczy różnicy między diamentami i kamieniami szlachetnymi. Ludzie będą płacić więcej za diamenty, ponieważ są drogie.

13. Różowy gwiezdny diament (The Pink Star Diamond).

The Pink Star Diamond

"Różowy gwiezdny diament" był wydobyty przez De Beers w Afryce i jest największym znanym diamentem, który do tego ma jasno-różowy kolor. Kamień w 59.6 karatów został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby's z za oszałamiającą kwotę 83 miliony dolarów w końcu 2013 roku. Jednak, kupujący niedotrzymał warunków płatności, i pierścień został zwrócony w Sotheby ' s, gdzie był wyceniony na zaledwie 72 miliony dolarów.

12. Naszyjnik A Heritage in Bloom.

Heritage in Bloom

Heritage in Bloom to naszyjnik stworzony w 2015 roku przez jubilera Wallace'a Chena. Ta ozdoba zawiera 24 kolorowe diamenty o nienagannej jakości, które zostały pierwotnie stworzone z diamentu o nazwie Cullinan Heritage wielkości 507,55 karatów. Naszyjnik, który można nosić na różne sposoby, został wyprodukowany za 47 000 godzin przez 22 jubilerów w ciągu 11 miesięcy. Jest ozdobiony diamentami i motylami z brylantami. Chociaż naszyjnik nie jest na sprzedaż, cena kamieni szlachetnych i materiałów równa się kosztowi naszyjnika do 200 milionów dolarów USA.

11. Cullinan Dream.

Cullinan Dream

Cullinan Dream to diament o wielkości 24,18 karatów. Niezwykły niebiesko-błękitny diament otoczony platyną i niewielkimi białymi diamentami. Był sprzedany na aukcji za 25,3 mln dolarów USA.

10. Spinki do mankietów Jacob & Co.

Jacob & Co

Najdroższa para spinek do mankietów na świecie została wykonana przez jubilerów Jacob & Co, znanych ze swoich słynnych dzieł. Para szmaragdowych diamentów kanarowych ważyła 41 karatów i kosztowała 4 195 000 dolarów USA. Przecież mężczyźni zasługują na ozdoby, które kosztują fortunę.

9. Broszka "Paw".

Paw

W 2013 roku Graff Diamonds stworzył broszkę w kształcie pawia, składającą się z kolorowych diamentów ponad 120 karat o ogólnej masie do 20 000 karatów. Duży niebieski centralny diament można wyjąć z broszki i nosić na 2 sposoby.

Broszka szacuje się na 100 milionów dolarów.

8. Pierścionek zaręczynowy Mariah Carey.

Pierścionek zaręczynowy Mariah Carey

Kiedy milioner prosi legendarną divę o rękę, pierścień musi być wyjątkowy i niesamowity. Pierścionek zaręczynowy Mariah Carey od miliardera Jamesa Packera jest po prostu oszałamiającym wyrobem. Diament wielkości 35 karatów w platynowym pierściónku (który, nawiasem mówiąc, jest dwa razy większy niż u Kim Kardashian-West) został stworzony przez projektanta wyrobów jubilerskich z Nowego Jorku Wilfredo Rosado. Jego wartość szacuje się na 10 milionów dolarów. Carey zostawiła sobie pierścień po rozpadzie związku.

7. Perła Rosberi i Diamentowa Tiara.

tiara

W 2011 roku tiara, która kiedyś należała do Hanne de Rothschild (kiedyś najbogatszą kobietę w Wielkiej Brytanii), została sprzedana na aukcji Christie's w Londynie za 1 161 200 funtów. Tiara, znana jako The Rosebery Pearl i Diamond Tiara, składa się z dużych pereł i diamentowych klastrów, a górne części można zdjąć w razie potrzeby.

6. Żółty diament.

Żółty diament

Centralnym elementem tego naszyjnika jest żółty diament wielkości 637 karat, który został znaleziony dziewczyną w kupie gruzu w Demokratycznej Republice Konga w 1980 roku. W 2013 roku międzynarodowy sprzedawca dóbr luksusowych i jubiler Mouaward wykorzystał kamień jako podstawowę do diamentowego naszyjnika "L ' Incomparable". Oprócz ogromnego żółtego diamentu naszyjnik zawiera 90 innych bezbarwnych diamentów o różnych rozmiarach i szacuje się na 55 milionów dolarów.

5. Gwiazda Chin (The Star of China).

The Star of China

"Gwiazda Chin" jest największym i najdoskonalszym brylantem wielkości ponad 74 karat i została sprzedana za 11,5 mln dolarów (mniej więcej tyle, ile kosztuje jeden mały domu w USA za karat). Podczas aukcji klejnot był anonimowy, ale nowy właściciel Tiffany Chen, który jest zastępcą przewodniczącego China Star Entertainment Ltd., nazwał diament na cześć swojej firmy.

4. Rolex Chronograph.

Rolex Chronograph

Tylko 12 zegarków Rolex Chronograph zostały wykonane w 1942 roku, a otrzymali je słynni kierowcy Europy. Zegarki zostały wyposażone w chronograf (stoper), aby pomóc kierowcom śledzić czas wyścigu. Jeden z nich został niedawno sprzedany za 1,6 mln dolarów.

3. Niebieski dzwon Azji (The Blue Bell of Asia).

The Blue Bell of Asia

"Blue Bell of Asia" jest słynny i nosi nazwę koloru szafiru. Kamień został znaleziony w 1926 roku na Sri Lance, masa jego wynosi 392 karatów. Naszyjnik został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's w Genewie za 17,3 mln dolarów w 2014 roku.

2. Etui na telefon komórkowy "Dragon and Spider".

Dragon and Spider

Smok i pająk od Anita Mai Tan kosztował 880 000,00 dolarów USA. Jest to zestaw etui na iPhone, który również można nosić jako naszyjnik. Smok wykonany ze 18 karatowego złota i 2200 diamentów, w tym jest wielu kolorowych diamentów. Korpus pająka (Spider) wykonany z 18-karatowego złota i 2800 bezbarwnych i czarnych diamentów. Obudowy iPhone teraz można traktować jako wyroby jubilerskie (gdy pokryte diamentami).

1. Niebieski diament Wittelsbacha.

Niebieski diament Wittelsbacha

Oryginalny diament Wittelsbacha (również znany jako Der Blaue Wittelsbacher) był częścią austriackiej i niemieckiej korony. 35,36-karatowy ciemno-niebieski diament został zakupiony w 2008 roku przez londyńskiego jubilera Lawrence'a Graffa. Graff odciął prawie 4 i pół karata od oryginału kamienia aby wyeliminować jego wady, a następnie przemianował go na "Wittelsbach-Graffe Diamond". W 2011 roku został sprzedany byłemu emirowi Kataru za 80 milionów dolarów.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty