Tort morelowy – szybki i łatwy sposób na smaczny deser

Proponujemy przepis przygotowania bardzo smacznego morelowego tortu-sufletu, od którego będzie bez rozsądku, jak dorosłe audytorium, tak i dzieci. Na życzenie konserwowane morele można zamienić świeżymi, lecz blanszowanymi, czy całkiem wykorzystać do załatwienia tortu brzoskwinie.
Morelowy tort-suflet – przepis
Składniki:
Dla biszkoptu:
- mąka – 100 g;
- mleko – 100 ml;
- masło śmietankowe – 60 g;
- cukier – 100 g;
- jajka – 3 szt.;
- żółtka – 3 szt.;
- spulchniacz – 10 g;
- sól – 1 szczypta.
Dla sufletu:
- śmietanka tłusta dla zbijania – 345 ml;
- białka – 3 szt.;
- cukier – 120 g;
- żelatyna – 1,5 łyżki;
- morelowy syrop – 40 ml;
- morelowy dżem – 120 g.
Dla galarety:
- morelowy, czy brzoskwiniowy syrop – 120 ml;
- sok cytryny – 20 ml;
- dżem morelowy – 30 g;
- żelatyna – 1 łyżka.
Dla impregnowania:
- morelowy, czy brzoskwiniowy syrop – 120 ml;
- cukier waniliowy – 10 g;
- cukier – 25 g;
- rum (za pragnieniem) – 20 ml.
Dla załatwienia:
- dżem morelowy – według smaku;
- konserwowane morele – 400 g.
Przygotowanie
Najbardziej odpowiedzialny etap w przygotowaniu tortu morelowego – to wypiekanie biszkoptowego placka. Dlatego najpierw roztopimy masło i zmieszamy go z ciepłym mleczkiem. Oddzielnie w odpowiedniej pojemności łączymy jajka, żółtka i cukier i przetwarzamy masę za pomocą miksera do szczelnej, sumiastej, słodkiej jajczarskiej mieszanki. Teraz niewielkimi porcjami mieszamy do niej przesiewaną ze spulchniaczem i solą mąkę, a po tym stopniowo wprowadzamy ciepłą śmietankową-mleczną mieszankę.
Tłumaczymy gotowe ciasto do tłuści formy o średnicy 26 cm i odprawiamy na dwadzieścia minut do nagrzanego do 195 stopni piecyka. Po pełnym oziębieniu akuratnie rozkroimy placek na dwie podłużne części.
Dla impregnowania rozcieńczamy w morelowym, czy brzoskwiniowym syropie waniliowy i zwyczajny cukier, dodajemy za pragnieniem rum i dobrze mieszamy. Impregnujemy otrzymaną mieszanką placki, tracąc na każdy z nich w przybliżeniu po pięć łyżek.
Teraz zajmiemy się przygotowaniem sufletu. Żelatynowe granule moczymy w morelowym syropie i zostawiamy dla nacieku. Śmietankę obrabiamy za pomocą miksera do pik, dodawszy przy tym połowę normy cukru. Oddzielnie ubijamy również białka, podsypując w procesie cukier co pozostał. Podgrzewamy rozmaczaną żelatynę do rozpuszczenia wszystkich granulek, potem mieszamy go z dżemem, a potem ze śmietanką i wprowadzamy do otrzymanej mieszanki zbitą białkową masę.
Dla załatwienia tortu wykładamy jeden przepojony placek na dno formy, zamazujemy go dżemem, pokrywamy hojną warstwą sufletu, rozkładamy kawałki moreli i przysłaniamy wszystko innym przepojonym plackiem. Na niego wykładamy drugą połowę sufletu, wyrównujemy go i stawiamy wyrób do lodówki dla zastygania.
Podczas zastygania sufletu przygotowujemy galaretę. Rozpuszczamy w syropie żelatynę, dodajemy cytrynowy sok i dżem i mieszamy. Rozkładamy po powierzchni tortu morelowe kawałeczki, zalewamy je wystygłą galaretką i odprawiamy wyrób na półkę lodówki dla ostatecznego zastygania na pięć godzin.
Przed przedstawieniem wyciągamy bardzo smaczny śmietankowo-morelowy tort-suflet z formy, ozdabiamy według smaku i podajemy do stołu.