Tradycje Nowego Roku – popularne obyczaje sylwestrowe

tradycje nowego roku

Sylwester – to święto, które uwielbiają wszyscy, niezależnie od wieku. Czekają na niego z niecierpliwością, ponieważ właśnie noc sylwestrowa posiada szczególną magiczną atmosferę. Tradycje Sylwestra biorą swoje początki w dalekiej przeszłości i w ciągu wielu lat one prawie się nie zmieniły.

Historia święta

Początek roku z 1 stycznia był ustalony przez rzymskiego władcę Juliuszem Cezarzem w 46 roku do naszej ery. W Dawnym Rzymie ten dzień był poświęcony Janusowi – bogu wyboru, drzwi i wszystkich początków. Już wtedy dekorowano własne domy gałęziami jodłowymi. Natomiast ustawiać drzewko w domu zaczęto o wiele później. Z czasem ta tradycja została nieodłączną częścią składową obchodzenia Nowego Roku. To trwało do roku 1918, a następnie w ciągu 35 lat zabroniono stawiania drzewka w domu. W połowie wieku XX obyczaj powrócił i istnieje do dnia dzisiejszego. Udekorowana noworoczna choinka jest jednym z symboli noworocznych.

Nowy Rok – tradycje i obyczaje

Owe święto posiada dużo różnych legend i obyczajów, które pomagają stworzyć odpowiednią atmosferę:

  1. Bogata i smaczna uczta – symbol dostatku na cały przyszły rok.
  2. Tradycja dawania prezentów z okazji tego święta pojawiła się jeszcze w XV w.
  3. Uważa się, że przed 31 grudnia należy zwrócić wszystkie długi, w innym wypadku nie będziesz miała pieniędzy w ciągu całego roku.
  4. Nowy Rok należy obchodzić w nowej odzieży, w taki sposób można przyciągnąć fortunę.
  5. Jeśli zrobić w domu generalne sprzątanie i wyrzucić wszystkie zepsute rzeczy, to wraz z nimi znikną choroby i nieprzyjemności.
  6. Obyczaj picia szampana pochodzi z Francji i wypowiadania życzeń.
  7. Wróżenie zostało częścią święta jeszcze w czasach starożytnych.

Każde państwo posiada własne obyczaje. Nasz Święty Mikołaj w USA i Anglii nazywa się Santa Clausem, we Włoszech prezenty daruje dzieciom Babbo Natale. W każdym państwie własny bajkowy bohater daruje dzieciom radość.

Jasna rzecz, że w każdej rodzinie istnieją własne tradycje sylwestrowe, które sprawiają, że święto jest wyjątkowe, a również mogą jeszcze bardziej połączyć rodzinę.

 
Powiązane artykuły:
Jak przymocować łańcuch choinkowy do sufitu?
Noworoczny decorum – to nie tylko choinka, ale i tematyczne załatwienie domu. W artykule opowiemy o takiej idei noworocznego załatwienia domu jak umocowanie łańcucha choinkowego do sufitu, a także o tym jak to zrobić.
Nowy Rok w Japonii – tradycje
Japończycy bardzo z drżeniem stosują do narodowych tradycji, co w korzeniu różnią się od naszych. W artykule opowiemy o obchodzeniu Sylwestra w Japonii.
Nowy Rok w Niemczech – tradycje
Niemcy słyną na cały świat stosunkiem do rodzinnych świąt i tradycji, toż i Nowy Rok w Niemczech - najcieplejsze i radosne święto. O tradycjach festynu Nowego Roku w Niemczech opowiemy w artykule.
Jak prawidłowo dekorować choinkę?
Tradycja dekorować choinkę – to przepiękny przednoworoczny rytuał, w którym z zachwytem bierze udział cała rodzina. Jak poprawnie ozdabiać noworoczną choinkę? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty