Trądzik na twarzy – leczenie, metody walki z pryszczami

Trądzik jest chorobą, przy której zapalają się gruczoły łojowe. One z kolei mają specyficzną budowę, która jest jedną z przyczyn powstania trądziku na twarzy i ciele. Częściej ta choroba spotyka się u chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania, kiedy odbywa się nagła hormonalna przebudowa. Ale i ludzie starsi są skłonni do pojawienia się trądziku pod wpływem niesprzyjających czynników. Przy naruszeniu w pracy gruczołów łojowych, one zaczynają produkować nadmierną ilość łojowego sekretu, który nie zdąża wyjść na zewnątrz i odbywa się pełne lub cząstkowe jego zablokowanie. Porozmawiamy dokładniej o tym, co prowokuje pojawienie się trądziku na twarzy i co przedstawia sobą jego leczenie.
Główne przyczyny powstania trądziku na twarzy
Nie tylko okres dojrzewania może przynieść z sobą konieczność intensywnej pielęgnacji skóry.Więc podajemy czynniki powstania trądziku, które najczęściej spotykają się:
- Hormonalne. Dojrzewanie, ciąża, okres karmienia piersiami, przyjęcie środków antykoncepcyjnych i różnych hormonalnych preparatów (na przykład przy leczeniu patologii tarczycy), miesiączki, okres menopauzy - oto główne rodzaje, które doprowadzają do hormonalnych wstrząsów w organizmie.
- Dziedziczność.
- Stresy i różne naruszenia pracy układu nerwowego.
- Patologiczne mikroorganizmy (gronkowiec i inne).
- Problemy w układzie pokarmowym.
- Niewłaściwa współzależność (brak lub nadmiar) witamin i minerałów.
- Przyjęcie niektórych leków.
- Substancje toksyczne.
- Kosmetyczne środki.
- Brak higieny (brudne ręce, "wyciskanie" pryszczy).
- Żywność (czekolada, owoce cytrusowe, itp.).
Leczenie trądziku na twarzy
Kompleksowe podejście do leczenia trądziku na twarzy zapewnia szybką poprawkę. Ale w każdym razie leczenie nie bywa jednorazowym i prostym. Zwłaszcza w ciężkich wypadkach jest potrzebna interwencja lekarzy, którzy są zobowiązani znaleźć przyczynę pojawienia trądziku na twarzy. Możliwe jest to przy przeprowadzeniu klinicznych badań i przepisaniu adekwatnego leczenia.
Ciężkie wypadki nie przewidują samodzielnego leczenia, którymi można tylko pogorszyć sytuację. Lekarze przeznaczają antybakteryjne preparaty, przeciwgrzybową, witaminową i immunomodulującą terapię, hormonalne preparaty i lokalne zabiegi. Do lokalnego działania, skierowanego na oczyszczenie skóry od trądziku odnoszą się:
- autohemoterapia (wprowadzenie pacjentowi podskórnie lub domięśniowo jego własnej krwi żylnej);
- krioterapia;
- promieniowanie ultrafioletowe;
- terapia laserowa;
Przy dowolnej formie trądziku na twarzy rekomenduje się dieta. Należy bezwzględnie przejść na zdrową dietę, usunąć z diety fast food, fabryczne sosy i słodycze, wędlinę i tłuste mięso, smażone jedzenie. Obowiązkową stanie się ilość czystej wody wypitej za dzień – niemniej niż 1,5 litra. Duża ilość sezonowych warzyw i owoców i częstych posiłków w małych porcjach – oto co rekomendują dietetycy dla leczenia trądziku.
Lokalne zabiegi oszczędzające mogą przeprowadzać się częściowo u kosmetyczki, a niektóre - samodzielnie w domu. Ultradźwięk czy mechaniczne czyszczenie twarzy przy trądziku przeprowadzają się tylko w przypadku braku ostrych miejsc zapalnych. Indywidualistyczną pielęgnację musi dobrać kosmetyczka.Tylko tak uwzględniają się wszystkie właściwości wysypki. Taka pielęgnacja włącza oczyszczające środki dla mycia, maski, dezynfekujące toniki i nawilżające kremy, który nie blokują porów.
Na czas leczenia lekarze i kosmetolodzy radzą w całości zrezygnować z użycia dekoracyjnych kosmetyków, a jeśli to niemożliwie to wtedy stare kosmetyki całkowicie zamienić.