Trądzik u nastolatków

trądzik u nastolatków

Wiek nastoletni jest uważany za najtrudniejszy wiek, ponieważ właśnie w tym okresie w organizmie odbywają się globalne procesy restrukturyzacji w psychice nastolatka i jego układzie hormonalnym. Nieprzyjemnym zjawiskiem, który odbywa się z prawie z każdym dzieckiem w okresie jego dojrzewania, jest nastoletni trądzik.

Dlaczego u nastolatków pojawiają się pryszcze?

Ze względu na fakt, że w wieku nastoletnim odbywa się dojrzewanie płciowe, hormony, które odpowiadają za to, aktywizują pracę łojowych gruczołów. One z kolei zaczynają produkować ogromną ilość wydzieliny, co jest sprzyjającym środowiskiem dla rozmnażania różnych bakterii. W wyniku odbywa się zapalenie łojowych kanałów, a na skórze u nastolatka stwarza się nastoletni trądzik.

Kiedy zakończy się trądzik u nastolatków?

Należy wskazać, że ten problem może być u nastolatków płci kobiecej i męskiej, a pojawia się po raz pierwszy z reguły w wieku 10–13 lat. W większości wypadków trądzik przejawia się u nastolatków na nosie, czy na czole. Zazwyczaj problem ze skórą rozwiązuje się sam sobą bliżej do dwudziestu lat, ale nie rzadko zdarza się, że trądzik czasami przejawia się i w dojrzalszym wieku. Przyczyną temu mogą stanąć nie tylko hormonalne zmiany, ale i szereg innych przyczyn – stres, zaburzenia snu i odżywiania, nadużywanie środkami przeciwko trądzikowymi.

Leczenie trądziku u nastolatków

Pozbyć się problemu trądziku w wieku nastoletnim dość skomplikowano, ponieważ przyczyna kryje się nie tylko w czynnikach zewnętrznych, ale i w przemianach wewnątrz organizmu. Również trzeba uwzględniać, że u wszystkich nastolatków skóra jest różna, a więc i potrzebne leczenie powinno być określone indywidualistycznie. Ale w jakimkolwiek wypadku, klucz do sukcesu polega na codziennych zabiegach pielęgnacji twarzy.

Przy regularnym umyciu pryszcze na twarzy u nastolatka będą pozbawione głównej przyczyny swojego istnienia – to kurz i brud, który zbiera się w ciągu całego dnia. Więc skórę twarzy trzeba oczyszczać nie częściej niż dwa razy dziennie – rankiem i wieczorem. Pamiętajcie, że umywać się należy gorącą wodą, ponieważ ona sprzyja rozszerzeniu pór i lepszemu ich oczyszczeniu. A zakończać rytuał mycia lepiej zimną wodą – ona zwęzi pory i w jakiejś mierze zapobiegnie ich zabrudzeniu. Również trzeba nie zapominać o głębszym oczyszczeniu. Minimum dwa razy w tygodniu należy umywać twarz za pomocą peelingu, zawczasu przyjąwszy parowe wanienki.

Dla leczenia nastoletniego trądziku można wykorzystać niektóre, sprawdzone latami środki:

  1. Słusznie, że za najpopularniejszy środek jest uważany kwas salicylowy. W dowolnej aptece w sprzedaży są różne rozczyny, które różnią się procentową zawartością w nich kwasu salicylowego (1%, 2%, 3%, 5%, 10%). Należy przecierać oczyszczoną skórę oblicza umaczanym w rozczynie wacikiem. Najlepiej jest użyć 1%, 2% lub 3% roztwór.
  2. Mydło dziegciowe – to jeszcze jeden efektywny środek na trądzik. Umywać się za pomocą tego mydła rekomenduje się na noc, ponieważ ono zbyt suszy skórę.
  3. Mieszanka – stary skuteczny środek w leczeniu trądziku. Niestety teraz jej nie można kupić w przygotowanym wyglądzie. Wam trzeba będzie leczenie trądziku u nastolatków wziąć przepis u lekarza, według którego dla was, w specjalistycznej aptece przygotują mieszankę. Nanosić ją należy na twarz umaczanym wacikiem i najlepiej wieczorem.
  4. Co dotyczy środków zewnętrznego stosowania, to jest znane pozytywne działanie piwnych drożdży na trądzik. One normalizują metabolizm i pomagają pozbyć się tego problemu.

W tym samym czasie nastolatkowi trzeba dotrzymywać się diety. Rekomenduje się zrezygnować z przyjęcia tłustego, wędzonego i ostrego pokarmu, sztucznych barwników i konserwantów, a także słodyczy i napojów gazowanych.

 
Powiązane artykuły:
Trądzik u dziewczynek nastolatków – leczenie
W walce z odwiecznymi nastolatkowymi pryszczami jest ważne kompleksowe podejście, przecież tylko nabywszy specjalny krem zagadnienie nie rozwiązane będzie. Dalej omówimy jak pomóc nastolatkowi sprawić się z trądzikiem.
Kosmetyki dla nastolatków
Żeby nie zaszkodzić młodej skórze i sprawić się z problematycznym działkami, mamie nastolatka należy pomóc dobrać dobrą, opiekującą się kosmetykę, co odpowiada wiekowi. Również ważne nabyć odpowiednią kosmetykę.
Fryzury szkolne dla dziewczynek na długie włosy
Dziś w szkołach wszystko częściej unieważniają wolny styl we fryzurach dla dziewczynek, zabraniając rozpuszczone włosy. Jak zawierać, czy zaplatać dziecku długie włosy, żeby i łatwo, i pięknie, i odpowiadać regułom zakładu?
Fryzury szkolne na każdy dzień
Malutkim dziewczynkom, jak i młodym dziewczynom, chce się dziennie wyglądać pociągająco zwłaszcza w szkole. Podstawą obrazu stanie się piękna fryzura. Dokładniej o szkolnych fryzurach czytajcie dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty