Trening cardio – sposób na skutecznie odchudzanie

trening cardio

Treningi można ewentualnie podzielić na dwie podstawowe grupy: siłowe i cardio treningi. Jeśli pierwsze są skierowane na wzmocnienie mięśni, zwiększenie ich siły, to cargio obciążenia świetnie wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i rozwijają wytrzymałość.

Treningi cаrdiо i siłowe

Wiele osób zadają pytanie, kiedy najlepiej uprawiać cardio: do czy po siłowym treningu? Doświadczeni sportowcy rekomendują uprawiać cardio po treningu. Ponieważ glikogenu już w mięśniach nie pozostało, organizm będzie brał energię z tkanki tłuszczowej. Największe palenie tłuszczu rozpoczyna się około 20 minuty, dlatego cardio trening musi trwać nie mniej 20-30 minut. Dla tych, kto chce intensywnie zrzucać wagę i zmniejszyć warstwę tłuszczową cardio poleca się ćwiczyć na czczo, blisko 40-50 minut.

Dla najlepszego spalania tłuszczu musicie śledzić za swoim tętnem. On musi wynosić 60-70% waszego maksymalnego tętna, które rozlicza się według formuły: 220 minus wasz wiek, gdzie 220 – to maksymalnie dopuszczalne tętno dla człowieka. Na przykład:

  • 220 – 26 = 194
  • 194*0,7=135,8 – górna granica tętna;
  • 194*0,6=116,4 – dolna granica tętna.

Właśnie tak utrzymacie najlepszy wynik cardio obciążenia.

Cardio trenażery

Jeśli jesteście w siłowni po raz pierwszy to być może przed wami pojawi się wybór i postaracie się wyjaśnić jaki cardio trenażer jest bardziej efektywny: dróżka wyścigowa, rower treningowy, stepper itd. Każdy daje obciążenie na różne mięśnie, lecz jak już mówiło się, jeśli postawiliście cel wykonywać cardio ćwiczenia dla odchudzania, nieważnie na jakim trenażerze zatrzymacie swój wybór, przede wszystkim trzeba śledzić za swoim tętnem.

Z reguły współczesne trenażery są wyposażone w konieczne czujniki, więc na monitorze zobaczycie wszystkie wskaźniki i łatwo potraficie wyregulować obciążenie, żeby częstotliwość tętna zostawała w potrzebnym diapazonie. Alternatywą może stać się tętnomierz, który bardzo łatwo znaleźć w sportowym sklepie. On również jest dobry z tego powodu, że potraficie kontrolować efektywność treningu podczas porannego lub wieczorowego biegu poza salą.

Osobno warto przypomnieć o cardio biegu na trenażerze lub na dworze. Ten rodzaj treningu można przeprowadzać jak zwykle wybrawszy komfortowe tempo i trzymając go w ciągu całego dystansu, tak i uprawiać biegowy trening interwałowy. Efekt cardio biegu w drugim wariancie jest bardziej efektywny i pozwala szybko rozwinąć nie tylko wytrzymałość, ale i zwiększyć swoją szybkość. Bieg interwałowy (zmiana dystansów, które wy biegniecie z maksymalną prędkością i dystansów, na których odpoczywacie) jest podstawą przygotowania fachowych sportowców, lecz również możecie śmiało włączyć go do swojego rozkładu.

Dużą popularnością na sali cieszy się cardio rower treningowy, wielu ludziom on się podoba bardziej niż wyścigowa dróżka. Tak, on doda cardio biegróżnorodności do waszych treningów i da potrzebny efekt, lecz jeśli macie możliwość kupić lub wypożyczyć rower, nie jestem pewny, czy zechcecie wrócić do jego analogu w siłowni. Oprócz tego, że widok przed wami stale się zmienia i możecie odwiedzić bardzo malownicze miejsca, na takie podróże traci się o wiele więcej energii, aniżeli na trenażerze. Miejscowość stale zmienia się, droga biegnie przez doły i pagórki, jamy i inne przeszkody należy przezwyciężać na różne sposoby, dzięki czemu wasz cel pozbyć się zbędnej wagi będzie zbliżał się szybciej.

Jeśli treningi siłowe nie rekomenduje się wykonywać codziennie, a mięśnie potrzebują odpoczynku, żeby przystosować się do stresu to cardio obciążenia można urządzać codziennie i pomyślnie spalać zbędny tłuszcz.

 
Powiązane artykuły:
Najbardziej skuteczne treningi na trenażerze rowerowym
Trenażer rowerowy pozwala kręcić pedałami w dowolny czas, osiągając tym samym dobre rezultaty. W tym artykule potraficie znaleźć warianty treningów na trenażerze rowerowym, które pomogą pozbyć się zbędnej wagi.
Ile kalorii spala skakanka?
W tym artykule opowiemy o tym, ile kalorii można spalić za pomocą skoków na skakance. Plus takiego treningu w tym, że nie należy tracić dużo czasu i pieniędzy, a efektywność skakanki nie jest ani trochę niżej treningów.
Bieganie w miejscu, korzyści takiego typu ćwiczenia
Bieg w miejscu jest mniej popularny niż tradycyjny bieg, lecz to nie oznacza, że taki rodzaj biegu jest mało pożyteczny. Ten artykuł opowie, w czym korzyść biegu w miejscu i jak on może pomóc przy odchudzaniu.
Obciążenie cardio na spalanie tłuszczu w warunkach domowych
Obciążenia cardio są bardzo efektywne na spalenie tłuszczu, rozwoju wytrzymałości i poprawy ogólnego samopoczucia. W tym artykule potraficie znaleźć informację o obciążeniu cardio na spalanie tłuszczu w warunkach domowych.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty