Twarze świata: 15 przedstawicieli różnych ludów

Alexander Khimushin jest autorem niesamowitego projektu "The World in Faces". Od 10 lat podróżuje po całym świecie z plecakiem i aparatem fotograficznym w ręku. Odwiedza takie zakątki świata, do których nie odważy się zajrzeć żaden turysta.

Alexander urodził się w Jakucji, której większość terytorium pokryta jest wieczną zmarzliną. Podczas swoich podróży nie tylko fotografuje ludzi, których spotkał na swojej drodze, ale także poznaje ich zwyczaje i kulturę. Autor uważa, że takie podróże to ogromne doświadczenie i inspiracja.

Każde zdjęcie odzwierciedla historię odrębnej grupy etnicznej i jest niesamowite.

Zmiany klimatu i globalne ocieplenie postępują tak szybko, że nie jesteśmy w stanie się do nich przystosować. Wiele społeczności jest zmuszona do przenoszenia się w nowe miejsca i utraty swego mienia. Warto też wspomnieć o konfliktach zbrojnych na tle religijnym, rasowym i politycznym. To wszystko jest przyczyną zanikania kultury oraz zwyczajów różnych grup etnicznych. Jak wynika z raportu ONZ, około 50-95% języków grup etnicznych jest zagrożona wyginięciem.

Khimushin postanowił pokazać różnorodność społeczeństw w swoim projekcie. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie naszej uwagi na problem wyginięcia grup etnicznych.

Jedna z wystaw autora została zorganizowana w kwaterze głównej ONZ. Obywała się jednocześnie z konferencją mniejszości narodowych w Nowym Jorku, w której wzięło udział ponad 1500 osób. Byli zachwyceni i pełni podziwu dla zdjęć Alexandra Khimushina.

1. Kobieta z ludu Caatani (Dukha), Republika Tuwy, Syberia.

syberia

80-letnia kobieta na zdjęciu nazywa się Elsi Sandaga. Ma 14 dzieci, 60 wnuków. Jeśli natomiast chodzi o liczbę prawnuków, to tego już nie pamięta. Populacja Caatani liczy 282 osoby.

2. Kobieta, należąca do afrykańskiego ludu bodi. Zdjęcie zrobiono nad rzeką Mago, Etiopia.

efiopia

W Południowo-Wschodniej Etiopii, w najbardziej odległym jej zakątku, nad rzeką Mago, mieszka lud bodi, który hoduje bydło. Słowo bydło w ich języku ma ponad 80 synonimów.

3. Uśmiechnięte dziecko. Zdjęcie zrobiono nad rzeką Sepik w Papui-Nowej Gwinei.

papua

W tym oddalonym od cywilizacji zakątku świata nie ma ani sklepów, ani szkół, ani prądu. Dzięki odizolowaniu od reszty świata udało im się zachować w niezmiennej postaci swoje zwyczaje i kulturę.

4. Sailau Jaryk, Targyn, Bayan-Ölgii, Mongolia Zachodnia.

mongolia

Sailau Jaryk skończył 68 lat. Ponad 37 lat poluje z orłem. Robi to trzy dni w tygodniu. Obecnie to już 9 jego orzeł. Średnia trwałość życia orła przedniego to 25 lat. Jednak miejscowi mieszkańcy po 8 latach wypuszczają ptaków na wolność.

5. Santa Maria Nebaj, El Quiché, Guatemala.

gwatemala

Jej rodzina mieszka w górach Cuchumatan (Wyżyna Gwatemalska). Społeczność Ixil mieszka z dala od cywilizacji, więc udało jej się zachować swoją kulturę i obyczaje w niezmiennej postaci. Większość kobiet to tkaczki, które robią ubrania.

6. Dziewczynka, która mieszka w republice Sacha (Jakucja), Syberia Północno-Wschodnia.

jakucja

Eweni – lud z grupy tunguskiej, zamieszkuje głównie północną Syberię (Rosja). Eweni zamieszkiwali Syberię od czasów przedhistorycznych (1 tys.p.n.e.). Populacja Ewenów liczy 5700 osób.

7. Dziewczyna w tradycyjnym, świątecznym stroju. Mieszka we wsi niedaleko rzeki Amur, Syberia.

amur

Anastasia Kuchekta ma 8 lat. Uczęszcza do szkoły, która znajduje się we wsi Bulava, w której ona mieszka. Ulczowie – jedna z ośmiu autochtonicznych tunguskich grup etnicznych ze wschodniej Syberii (Rosja), które mieszkają wzdłuż rzeki Amur.

8. Kobieta, która mieszka w Eastern Highlands, prowincja Papui-Nowej Gwinei.

Papua Nowa Gwinea

Kobieta ze zdjęcia nazywa się Kuku. W ich wsi panuje zwyczaj malowania twarzy przez kobiety z okazji corocznego festiwalu, na którym będą obecni mieszkańcy kilku okolicznych wsi.

9. Aborygen australijski, mieszkający nad Zatoką Karpentaria, Australia.

australia

Liczba ludności w Australii wynosi ponad 25 milionów, populacja aborygenów natomiast stanowi tylko 2,8% ogólnej liczby ludności.

10. Kobieta w tradycyjnym stroju Buriatów. Mieszka we wsi w Republice Buriacja, niedaleko Bajkału, Syberia Południowo-Wschodnia.

bajkal

Buriaci stanowią najliczniejszy naród autochtoniczny tej części Azji (Mongolia, Buriacja, Chiny). Język buriacki został uznany przez UNESCO za zagrożony wyginięciem.

11. Starsza kobieta z Korytarza wachańskiego, Afganistan

afganistan

Lud Khik mieszka na terenie, który leży między wysokimi górami pogranicza Pamiru, Hindukuszu i Karakorum, więc praktycznie jest odizolowany od reszty świata. Mieszkańcy wsi jeżdżą na osłach.

12. Kobieta, która mieszka niedaleko jeziora Atitlán, Gwatemala.

atytlan

Lud Tzʼutujil to jedna z grup etnicznych, należąca do Majów, który zamieszkuje Amerykę Północną i Południową. Słyną ze swoich tradycyjnych ubrań i niezwykłych zwyczajów, które przekazują z pokolenia na pokolenie w niezmiennej postaci.

13. Stary Buriat w tradycyjnym stroju buriackim. Buriacja, Syberia Południowo-Wschodnia.

buriat

Sojotowie mieszkają w odrębnym regionie na pograniczu Rosji i Mongolii. Zajmują się głównie rybołówstwem i wypasem jaków. Na zdjęciu Vladimir Rabdanovich Baldanov, który ma 81 lat, jeden z ostatnich żyjących Sojotów.

14. Kobieta w tradycyjnym stroju narodowym, Etiopia Południowo-Wschodnia.

etiopia

Na zdjęciu kobieta z ludu Hamar (Hamarowie). Grupa etniczna zamieszkująca południową Etiopię. Prowadzą półkoczowniczy tryb życia, podstawowym zajęciem jest hodowla bydła.

15. Mężczyzna w świątecznym stroju, Hela, prowincja Papui-Nowej Gwinei

hel

Lud Huli ma mnóstwo bardzo ciekawych tradycji. Jedną z nich pokazano na tym zdjęciu – robienie peruki z własnych włosów. Peruki, ozdobione piórami, później się zakłada na różne uroczystości i święta w ciągu całego życia.

Tak bardzo się różnią, ale każdy z nich jest fascynujący i niepowtarzalny. Pokochaj siebie i zdaj sobie sprawę z tego, że jesteś wyjątkowy i niesamowity.

źródło:Boredpanda
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty