Typy skóry – pielęgnacja różnych typów skóry twarzy

typy skóry

Wyznaczyć swój typ cery - oznacza zrobić pierwszy krok do piękna, bo przecież pielęgnacja dla niej powinna być dobrana poprawnie. Nie znając właściwości swojej skóry i jej potrzeb, nigdy nie uczynimy jej piękną i już przed 30 - stką na twarzy uformują się zmarszczki, które usunąć będzie bardzo skomplikowane. Dlatego, tak ważnie jest zorientować się do jakiego typu ona należy i stworzyć regularną codzienną pielęgnację, która nie tylko zrobi cerę atrakcyjną, ale opóźni starzenie.

Typy skóry

Istnieją cztery główne typy skóry: sucha, tłusta, normalna i mieszana. Fizjologicznie różnią się aktywnością gruczołów łojowych, których praca z kolei zależy od poziomu hormonów i wieku.

Jak wyznaczyć typ skóry?

Żeby wyznaczyć typ skóry należy zrobić ocenę dwóch czynników: jej wyglądu zewnętrznego i odczuć.

  1. Normalny typ skóry charakteryzuje się zdrowym wyglądem zewnętrznym bez rozszerzonych porów i wysypek. Ponieważ u niej jest normalny bilans wilgoci i tłuszczu, dlatego nie powstaje odczucie ściągnięcia i nadmiar tłuszczu.
  2. Suchy typ skóry charakteryzuje się matowym i mdłym kolorem dlatego, że gruczoły łojowe są nieaktywne i przez to sucha skóra często łuszczy się. Na niej praktycznie nigdy nie powstaje wysypka, ale drobne zmarszczki zwłaszcza wokół oczu pojawiają się wcześnie. To powiązane jest z utratą elastyczności przez słabe odżywianie i nawilżanie. Przejawy suchości tego typu skóry zwiększają się, jeśli kobieta mieszka w suchym zimnym czy gorącym klimacie.
  3. Tłusty typ skóry charakteryzuje się zwiększoną sekrecją gruczołów łojowych, przez co na twarzy pojawia się blask i widać rozszerzone pory na czole, wokół nosa, policzków i podbródka. Takie środowisko jest sprzyjające do rozmnażania bakterii, toteż często pory są zatkane i powstają pryszcze. Pozytywne w tym typie cery jest to, że jej posiadaczka przy regularnej pielęgnacji długo nie będzie mieć zmarszczek, przecież gruczoły łojowe wydzielając skórne sadło nadają skórze właściwą elastyczność.
  4. Mieszany typ skóry charakteryzuje się rozszerzonymi porami wokół nosa, częściowo czoła i podbródka. Skóra na innych obszarach twarzy odpowiada normalnemu typowi. Ciekawe jest to, że w lecie mieszany typ cery można odczuwać jako tłusty, a w zimie jako suchy czy normalny.

Wyznaczyć typ skóry można nie tylko za pomocą tych danych, ale i przez test.

Test: jak poznać typ skóry za pomocą papieru?

Umyj twarz i nałóż krem. Przygotuj kilka listów papieru czy kalki i za godzinę zaczynaj test – dotknij listkami twarzy.

Jeśli na wszystkich listkach pozostały ślady tłuszczu znaczy to, że cera odnosi się do tłustego typu.

Jeśli tłuszcz pozostał tylko na listkach przyłożonych do podbródka, nosa i czoła - to cera jest mieszana.

Jeśli tłuszczu na listkach nie ma, to cera odnosi się albo do suchego, albo do normalnego typu. Wyznaczyć, który z nich jest łatwo: jeśli w ciągu godziny po myciu bez nawilżającego środka odczuwalnie "ściąga" cerę, wtedy to suchy typ cery.

Pielęgnacja różnych typów skóry

Ważne dla wszystkich typów skóry są 3 reguły: oczyszczać, tonizować i nawilżać. Dwa razy w tygodniu należy zastosować peeling i głęboko ją oczyszczać (dla tłustego i mieszanego typów) czy odżywiać (dla suchego czy normalnego typów) za pomocą masek.

Środki do pielęgnacji skóry należy wybierać zależnie od jej typu, dlatego na dowolnym kosmetycznym środku wskazano do jakiej cery jest ono przeznaczone.

  1. Sucha skóra potrzebuje wzmocnionego nawilżania i odżywienia, toteż dla niej jest potrzebny - tłusty krem i pianka, czy mleczko do mycia bez właściwości ściernych.
  2. Normalna skóra potrzebuje zachowania naturalnej typy skóry obliczarównowagi, dlatego - krem i środek do mycia nie mogą nadmiernie nawilżać i wysuszać.
  3. Pielęgnacja mieszanej skóry praktycznie nie różni się od pielęgnacji normalnej - jedyne maska powinna być skierowana na głębokie oczyszczenie w strefie T.
  4. Pielęgnacja tłustej skóry przypuszcza silne oczyszczenie i nawilżenie - jeśli źle oczyścisz cerę powstaną na niej wypryski, a jeśli źle nawilżysz gruczoły łojowe będą pracowały aktywniej, starając się zrekompensować brak wilgoci.

Pielęgnacja wszystkich typów skóry powinna być nieznacznie zmieniana w zależności od sezonu.

 
Powiązane artykuły:
Trądzik na twarzy – leczenie, metody walki z pryszczami
Wszystkim wiadomo, że czysta skóra zawsze wygląda dobrze. Lecz najmniejsza skórna irytacja może na cały dzień zepsuć humor. Z naszego artykułu dowiecie się dokładniejszą informację o tym co to takiego trądzik na twarzy i jak odbywa się jego leczenie.
Mechaniczna czystka twarzy – piękna, zdrowa skóra
Mechaniczna czystka twarzy jest bardzo efektywną procedurą głębokiego oczyszczenia skóry. Jeśli troszczycie się o swój wygląd zewnętrzny, to ta czystka jest niezastąpiona. Dokładniej czytajcie w naszym nowym materiale.
Maseczka do twarzy na czarne kropki
Problem czarnych kropek na obliczu jest więcej znajomy miejskim mieszkankom, i nic dziwnego. Przy dzisiejszym tempie życia rzadko dotrzymujemy się trybu odżywiania. Polecane maski pomogą szybko i efektywnie oczyścić skórę.
Żelatyna na czarne kropki
Maski z żelatyną mają prawdziwie unikalne właściwości. One stwarzają trwałą błonę na skórze, która sprzyja szybkiemu i lekkiemu usunięciu kropek. Jak zrobić ją w domowych warunkach? O tym czytajcie w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty