Uczucie niepokoju - jak sobie z tym poradzić?
Uczucia strachu i niepokoju niestety nigdy nie przejawiają się tak po prostu. Obowiązkowo muszą być utworzone sytuacje i warunki do pojawienia się wątpliwości. Zrozum, że nie istnieje uczucie niepokoju bez przyczyny!
Przyczyny uczucia niepokoju
Najważniejsza przyczyna niepokoju i lęku – to niepewność w czymkolwiek.
Wariantów przyczyn, które spowodowały dyskomfort jest ogromna ilość. Dla każdego człowieka są oni indywidualne. Ponieważ ludzie są różni to i postrzeganie problemów też jest różne. Ktoś przestąpi i pójdzie dalej, a ktoś będzie cały czas martwić się o tym i mocno przeżywać. Jeden człowiek będzie widział problem ogromnym i okropnym, a drugiemu on będzie wydawać się śmiesznym. Pamiętaj, że wszystko przechodzi – nie ma sytuacji bez wyjścia.
Bezpodstawne uczucie niepokoju
Każdy człowiek w ciągu swojego życia zetknął się z niewytłumaczalnym uczuciem niepokoju. Na przykład, u matki czasami powstaje gwałtowne uczucie niepokoju o swoje dziecko. Przeżycia przejawiają się na poziomie intuicyjnym. Innym ludziom może to wydać się nieracjonalnym. Ale w sercu kobiety jest niespokojnie przez jej myśli i odczucia. To jeszcze raz udowadnia, że wszystko ma przyczynę i skutek. Szukaj źródła.
Jednak stały niepokój świadczy o poważnym problemie. I do momentu aż nie będzie on rozwiązany, najprawdopodobniej to nieprzyjemne odczucie nie porzuci ciebie. Zaczynaj działać natychmiast.
Jak walczyć z uczuciem niepokoju?
- Rozwiąż problem. Twój mózg musi wiedzieć, że czynisz jakiekolwiek działania. Wtedy stanie się spokojniejszy.
- Odsuń myśli. Zmuszaj siebie nie myśleć o tym co niepokoi – nieprawdopodobnie skomplikowane zadanie. Dlatego należy zmusić siebie żeby chcieć tego. Zajmuj się tym co podoba ci się, myśl o tym co relaksuje.
- Nie zostawaj w samotności. Samemu ciężej sobie poradzić. Ponadto w zaniepokojonym stanie jesteś skłonna wyolbrzymiać. Nie trzeba nakręcać siebie nieistniejącymi problemami.
- Wspomnij o starych już rozwiązanych pytaniach. Najprawdopodobniej zauważysz, że i przedtem też byłaś zbyt zaniepokojona. Lecz wszystko wyszło na dobre – w 60% wypadków twój lęk był daremny. Przynajmniej można cieszyć się tym, że to już jest przeszłość. Przeżyłaś to, jesteś zwycięzcą!
- Pomyśl o tym, że właśnie Ty – jesteś właścicielem swojego życia. Tylko od ciebie wszystko zależy, wszystko będzie tak jak chcesz.
- I w ogóle twoje życie jest całkiem udane. Jeśli zrobisz listę pozytywnego i negatywnego to zauważysz, że liczba "dobrego" znacznie przeważa!
- Broń się. Stwórz dla siebie takie warunki, żeby poczuwać się bezpiecznie.
- Wspomnij, że żyjesz, ciesz się tym. Przemyśl sytuację.
Jak pozbyć się uczucia niepokoju?
Wszystko daje się poznać w porównaniu. Wyobraź sobie najgorsze co może się zdarzyć. Wtedy zdasz sobie sprawę, że nie jest tak źle.
- Nie ma złego bez dobrego. Pomyśl o tym.
- Nie zajmuj się samozniszczeniem. Nie wiń siebie. Wszystko stało się, ponieważ musiało się stać.
- Zachowuj spokój i opanowanie. Oddychaj równomiernie.
- Zrób wyraźny plan działań. Napisz go. Wtedy przekonasz się, że są drogi rozwiązania twojego problemu. Wyznacz się z najbardziej wydajną.
- Nie uciekaj od problemu.
Stałe uczucie niepokoju - leczenie
- Dowolne fizyczne ćwiczenia pójdą ci na korzyść. Zdjąć napięcie pomoże masaż. Bądź w stałym ruchu.
- Zrezygnuj z alkoholu. Jest niepożądana kofeina i nikotyna. Postaraj się wstrzymać siebie od czekolady. Wszystkie powyższe produkty zwiększają poziom niepokoju.
Leczeniem uczucia niepokoju zajmuje się wykwalifikowany fachowiec, który pomoże ci w radzeniu sobie z nim. Przy powstaniu trudności zwracaj się po pomoc do psychologa.
Bądź zdrowa!