Udar – 9 pytań, na które należy znać odpowiedź

Z powodu udaru każdego roku umiera miliony osób na całym świecie. Ostrzeżony – uzbrojony, dlatego mamy dla Naszych Czytelników kilka ważnych faktów na temat udaru, które warto znać.

Udar mózgu to zaburzenia czynności mózgu, które utrzymują się dłużej niż dobę. Do udaru niedokrwiennego (zawał mózgu) dochodzi wtedy, kiedy nagle zatrzymuje się dopływ krwi do mózgu w wyniku zwężenia czy zamknięcia tętnicy lub tętniczki. Jeśli natomiast chodzi o udar krwotoczny, to wtedy dochodzi do wylewu krwi do mózgu. Najczęściej występuje udar niedokrwienny.

1. Czy udar jest jedną z najczęstszych chorób?

katar

W Polsce rejestruje się około 60 000 nowych zachorowań na udar rocznie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na całym świecie rozpoznaje się około 15 milionów przypadków udaru. Szacuje się, że na świecie z powodu udaru rocznie umiera ponad 5 milionów ludzi.

2. Jakie są najczęstsze przyczyny udaru?

mozg

Częstą przyczyną udaru niedokrwiennego jest miażdżyca tętnic obwodowych, choroba niedokrwienna serca. Główne przyczyny udaru: nadciśnienie tętnicze, tętniak mózgu. Lekarze przeprowadzają liczne badania diagnostyczne mózgu, aby rozróżnić udar mózgu od udaru krwotocznego.

3. Jakie są czynniki ryzyka?

chora

Czynnik niemodyfikowany to wiek, ale niestety do udaru może dojść w każdym wieku. Zapadalność na udar niedokrwienny mózgu wzrasta z wiekiem, szczególnie powyżej 55. roku życia, od kiedy to, co 10 lat się podwaja.

Czynniki ryzyka modyfikowane: nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol (obniżeniem poziomu cholesterolu HDL), cukrzyca oraz zaburzenia rytmu serca (arytmia).

Czynniki ryzyka, związane z trybem życia: palenie tytoniu, otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu.

4. Czy można zapobiec udarowi mózgu?

głowa

W profilaktyce udaru mózgu pomoże monitorowanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Każdy z nas po 40.roku życia powinien prowadzić specjalny dzienniczek, w którym należy wpisywać wszystkie wyżej wymienione parametry zdrowotne. Pamiętaj o regularnym zażywaniu leków, wypisanych przez lekarza.

5. Jakie są główne objawy udaru mózgu?

serce

Do głównych objawów udaru mózgu należą:

  • nagły silny ból głowy;
  • nagłe zaburzenie czucia po jednej stronie ciała bądź jej drętwienie;
  • nagłe osłabienie kończyn po jednej stronie ciała (niedowład);
  • nagłe zaburzenia widzenia;
  • nagłe zaburzenia mowy (niewyraźna, trudna do zrozumienia mowa, trudności w rozumieniu mowy);
  • zawroty głowy;
  • zabuzenia połykania;
  • krwiaki.

6. Co robić, jeśli objawy udaru szybko same ustępują?

choroba

Jest to tzw. mały udar, znany także pod nazwą przemijającego niedokrwienia mózgu, kiedy to pojawiają się objawy ostrzegawcze, które świadczą o tym, że niebawem może dojść do udaru mózgu. Musisz natychmiast się udać do lekarza.

7. Co robić, jeśli zauważysz u siebie lub kogoś innego dolegliwości, które mogą świadczyć o udarze?

lekarz

Nie zwlekaj ani chwili i dzwoń po pogotowie. W przypadku udaru liczy się każda minuta!

8. Czy możliwe jest leczenie udaru niedokrwiennego?

leczenie

Leczenie udaru niedokrwiennego polega na dożylnym leczeniu trombolitycznym – dożylna tromboliza, której zadaniem jest rozpuszczenie skrzepliny.

Czasami też się stosuje inną metodę, zwaną trombektomią. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny z naczynia. Trombektomia powinna się odbyć w ciągu kilku godzin od udaru, aby uniknąć powikłań.

9. Życie po udarze – o czym warto pamiętać?

trening

Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja po wylewie w szpitalu, a później codzienne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w domu daje duże szanse, aby chory odzyskał sprawność fizyczną. Pacjenci po udarze powinni pamiętać o regularnym zażywaniu leków, zdrowej diecie oraz aktywności fizyczne, aby uniknąć powtórnego udaru.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty