USG dopochwowe – co to jest i jak wygląda USG transwaginalne?

USG dopochwowe

Najbardziej precyzyjną metodą badania narządów płciowych u kobiet jest USG. Tylko za pomocą badania ultrasonograficznego można dokładnie wyjaśnić przyczyny bólu brzucha, krwawych wydzielin i innych problemów. Ale dla przeprowadzenia USG przez brzuch kobiecie trzeba pić dużo wody, aby pęcherz moczowy był napełniony i były bardziej wyraźnie widoczne wszystkie narządy miednicy małej.

Ponadto zwykła metoda badania ultrasonograficznego nie sprawdza się przy otyłości. Przy wzdęciach również uzyskują się nieprawdziwe wyniki. Dlatego teraz coraz częściej wykorzystuje się bardziej precyzyjna metoda badania – USG dopochwowe. Przeprowadza się ono za pomocą specjalnej sondy. Ona wprowadza się do pochwy i na ekranie powstają dokładne informacje o narządach miednicy.

Jak się robi USG dopochwowe?

Pacjentka kładzie się na plecy i rozsuwa ugięte w kolanach nogi. Lekarz zakłada na sondę dopochwową specjalną prezerwatywę i smaruje ją żelem. Czujnik delikatnie wprowadza się do pochwy. Zwykle bólu przy tym pacjentka nie odczuwa. Czasami lekarz może naciskać brzuch, aby lepiej zobaczyć niektóre organy.

Wskazania do USG dopochwowego:

  • częste bóle w dolnym obszarze brzucha, nie mające nic wspólnego z miesiączką;
  • opóźnienie miesiączki lub nieregularny jej przebieg, a także zbyt krótkie lub długie miesiączki;
  • niemożność zajścia w ciążę ponad pół roku;
  • coroczne badania kobiet w celach profilaktycznych.

USG dopochwowe miednicy pomaga wykryć we wczesnym etapie takie choroby jak:

  • endometrioza i polipy;
  • torbiele jajników;
  • ciąża zwykła lub ektopowa;
  • nowotwory złośliwe i guzy łagodne;
  • obecność stanów zapalnych macicy i innych narządów.

Możliwość rozpoznania takich chorób pomaga z powodzeniem rozpocząć leczenie:

  1. Przy ustalaniu przyczyny niepłodności za pomocą USG dopochwowego lekarz wyjaśnia, czy dojrzewa dostateczna ilość pęcherzyków, widzi, czy nie ma niedrożności jajowodów i czy prawidłowo rozwinięte są wszystkie kobiece narządy.
  2. Ponadto za pomocą tej metody badania można dokładnie ocenić rozmiary macicy i jej szyjki, rozmiary i położenie jajników i jajowodów, obecność płynu w jamie brzusznej.
  3. Lekarz wyznacza za pomocą tej metody obecność guzów, a także kontroluje proces ich leczenia.

Jak przygotować się do USG dopochwowego?

Ta metoda badania nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie należy pić dużo wody, a rezultaty zabiegu nie zależą od tego, czy masz nadwagę. Jedyne co musisz zrobić, to kilka dni przed zabiegiem wykluczyć z diety produkty, które powodują wzdęcia.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG przez pochwę może być tylko dziewictwo. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie ma żadnych skutków ubocznych i jest stosowany nawet w ciąży.

USG dopochwowe w ciąży

Już w trzecim tygodniu ta metoda pozwala określić częstotliwość bicia serca płodu. Badanie można przeprowadzać do 14 tygodnia. To bardzo USG dopochwowe w ciąży ważne jest przy ustalaniu rozwoju dziecka. USG dopochwowe pomaga rozpoznać choroby genetyczne i zaburzenia w rozwoju płodu. Szczególnie wskazana jest taka metoda badania dla korpulentnych kobiet. Z jej pomocą bada się stan szyjki macicy i we wczesnym okresie diagnozuje się łożysko przodujące. Ten zabieg jest nieszkodliwy i bezbolesny i dla matki i dla dziecka.

Wiele kobiet nie wie jak przeprowadza się USG dopochwowe, więc się go boi. Z tego powodu często tracą się możliwości skutecznego i szybkiego leczenia choroby, co w przyszłości może spowodować skomplikowane i długotrwałe leczenie.

 
Powiązane artykuły:
Badanie krwi pod kątem poziomu hormonów w ginekologii
Reproduktywny system kobiety reguluje się hormonami. Od hormonów zależy ogólne zdrowie organizmu, stan skóry, włosów i nawet waga. Toż każda kobieta musi regularnie sprawdzać krew na hormonalne wskaźniki.
USG ginekologiczne
Pierwsze,co idzie na myśl kobietom przy zwłoce, bólach w brzuchu, czy wydzielaniach – USG ginekologiczne. Rzeczywiście, dziś ta metoda stosuje się w diagnostyce praktycznie dowolnych ginekologicznych chorób i w ciąży.
Jak robią USG miednicy mniejszej?
USG miednicy mniejszej w celu diagnostyki przeprowadza się w różnych sytuacjach. Jak idzie przygotowanie i przeprowadza się bezpośrednio ta procedura? O tym dalej w naszym artykule.
Badanie pochwy
Na każdym przyjęciu u ginekologa oprócz zbioru skarg, przeglądu w lustrach, lekarz czyni jeszcze jedno ważne badanie pochwy za pomocą rąk. Co doktor może "namacać" rękami? O tym dowiadujecie się z artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty