USG ginekologiczne

USG ginekologiczne

Jedną z najbardziej popularnych w ostatnich latach metod obserwacji narządów kobiecych płciowego zakresu stało się USG ginekologiczne. Wiele chorób można ujawnić tylko z jego pomocą. Poza tym, to jedyny sposób ujawnienia patologii pracy narządów kobiecych u dziewic. Nieszkodliwość i bezbolesność zabiegu zrobiły go popularnym nie tylko u ginekologów, ale i u innych lekarzy, którym należy zbadać narządy miednicy mniejszej. Poza tym USG ginekologiczne robią przy ciąży we właściwym czasie dla ujawnienia patologii rozwoju płodu.

Większość współczesnych lekarzy dla przedstawienia dokładnej diagnozy przeznaczają jeden z dwóch rodzajów obserwacji. Precyzja rozszyfrowywania wyników USG ginekologicznego zależy od prawidłowego przygotowania i wyboru czasu przeprowadzenia zabiegu. Przecież u kobiety, zależnie od fazy cyklu, zmienia się grubość śluzówki macicy i drobne polipy mogą tracić się w jej grubości.

Rodzaje USG ginekologicznego

Najbardziej rozpowszechnione przeprowadzenie obserwacji przez ścianę brzuszne. Transvaginalne USG ginekologiczne – to jedyny sposób diagnostyki kobiecych chorób u dziewic. Poza tym, ono przeprowadza się przy pierwotnej obserwacji dla wyznaczenia określenia położenia narządów miednicy mniejszej, ich stanu i obecności patologicznych utworzeń. W niektórych wypadkach wyniki takiego zabiegu mogą być niedokładne, ponieważ one zależą od grubości ściany brzusznej i perystaltyki jelita.

Transvaginalne USG ginekologiczne – to badanie narządów płciowych wewnętrznym czujnikiem, który wprowadza się do pochwy. On pozwala rozpatrzyć drobne utworzenia i otrzymać ściślejszy obraz wewnętrznych narządów. Ale taki rodzaj badania nie daje ogólnego obrazu i może przepuścić duże utworzenia. Toż najczęściej przeznaczają się te dwa rodzaje USG jednocześnie. Tylko tak można dokonać dokładnej diagnozy.

Jak przygotować się do USG ginekologicznego?

To zależy od tego jaki rodzaj badania wam przeznaczył lekarz. Zazwyczaj zabieg przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu od 5 po 10 dzień od początku menstruacji. Przed transvaginalnym USG należy opróżnić pęcherz moczowy. Dla zabiegu należy przynieść prześcieradło i jednorazową prezerwatywę.

USG ginekologiczne abdominalne wymaga poważniejszego przygotowania. Żeby przez ściankę brzuszną było można rozpatrzyć narządy wewnętrzne, należy wypełnić pęcherz moczowy. Dlatego za godzinę do zabiegu kobieta wypija blisko litra wody. Wcześniejszego dnia koniecznie unikać produktów, które powodują wzdęcie brzucha i bębnicę, a także zrobić lewatywę oczyszczającą.

Kiedy należy robić USG ginekologiczne?

Wskazania do zabiegu:

  • obserwacje należy przeprowadzać kobietom każdego roku w celu profilaktycznym;
  • zaburzenia cyklu, czy brak miesiączki w okresie dojrzewania dziewcząt;
  • bóle niezrozumiałego pochodzenia w dole brzucha;
  • wydzielania z pochwy;
  • dla ujawnienia patologii jajników i macicy;
  • przy podejrzeniu rozwoju nowotworu;
  • dla ustalania przyczyny niepłodności;
  • przy chorobach zapalnych narządów płciowych;
  • dla oceny położenia wkładki wewnątrzmacicznej.

USG przy ciąży

Z pojawieniem się USG, stało się możliwe na wczesnych fazach wyznaczać patologie rozwoju płodu, obecność genetycznych chorób i wad. USG ginekologiczne pomaga w porę ujawnić komplikacje ciąży. Robią go trzy razy:

USG ginekologiczne przy ciąży
  • w 10–14 tygodniu obserwacja wyznacza płeć dziecka, możliwe wady, ciążę wielopłodową, czy pozamaciczną;
  • w 5–6 miesiącu USG pomaga wyznaczyć słuszność rozwoju płodu i stan łożyska, w ten czas można ustalić płeć dziecka;
  • ostatnią obserwację przeprowadzają przed porodami – w 33–34 tygodniu: ono pokazuje rozmiary płodu i jego położenie, stan łożyska, a także pomaga zapobiec możliwym komplikacjom porodów.

Odszyfrować co pokazuje USG ginekologiczne może tylko lekarz. Toż zabieg przeprowadza tylko fachowiec. O jego wynikach zazwyczaj kobietę zawiadamiają natychmiast.

 
Powiązane artykuły:
Badanie krwi pod kątem poziomu hormonów w ginekologii
Reproduktywny system kobiety reguluje się hormonami. Od hormonów zależy ogólne zdrowie organizmu, stan skóry, włosów i nawet waga. Toż każda kobieta musi regularnie sprawdzać krew na hormonalne wskaźniki.
USG dopochwowe – co to jest i jak wygląda USG transwaginalne?
Wiele kobiet przestraszają się, kiedy lekarz proponuje badanie USG dopochwowe czujnikiem. Naprawdę nic strasznego w tej procedurze nie ma - to nie chorobliwe, a informacyjna u USG dopochwowego jest o wiele wyższa.
Jak robią USG miednicy mniejszej?
USG miednicy mniejszej w celu diagnostyki przeprowadza się w różnych sytuacjach. Jak idzie przygotowanie i przeprowadza się bezpośrednio ta procedura? O tym dalej w naszym artykule.
Badanie pochwy
Na każdym przyjęciu u ginekologa oprócz zbioru skarg, przeglądu w lustrach, lekarz czyni jeszcze jedno ważne badanie pochwy za pomocą rąk. Co doktor może "namacać" rękami? O tym dowiadujecie się z artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty