Usunięcie zatorów w rurach

usunięcie zatorów w rurach

Żaden dom nie może obejść się bez wody i kanalizacji. I każdy z nas chociaż raz zderzał się z takim nieprzyjemnym zjawiskiem jak zator w rurach, kiedy woda z wanny, czy zlewu odchodzi bardzo powoli, czy w ogóle długo stoi. Kanalizacyjne rury w większości wypadków zaśmiecają się przez trafienia do nich nierozpuszczonego mydła, skórnego tłuszczu, brudu, czy włosów. Oczywiście idealnym sposobem pozbawienia się od zatorów jest wezwanie hydraulika, ale można spróbować sprawić się i samemu. Sposobów, żeby samodzielnie usunąć zator, istnieje dużo i jaki z nich lepiej wybrać, rozpatrzymy dalej.

Jak jest zrobiona kanalizacja?

Żeby usunięcie zatorów dawało się wam łatwo i szybko, trzeba rozumieć jak jest zrobiony kanalizacyjny system. To co widzimy u siebie w łazience – to techniczne sanitarne urządzenia (zlew, miska WC lub wanna). Każde techniczne sanitarne urządzenie ma otwór zlewowy, za którym obowiązkowo jest obecny syfon odpływowy (syfon). On ma wygląd zakrzywionej rury falistej, która jest ustawiona w celu utworzenia uszczelnienia wody.

On będzie przeszkadzał przenikaniu zapachu do mieszkania z kanalizacyjnego systemu. Dalej ta rurka łączy się z odprowadzającą rurą, która podłącza się do głównego kolektora ściekowego. Co odbywa się dalej, w granicach tego artykułu my rozprzestrzeniać się nie będziemy.

Również pamiętacie, że zatory najczęściej odbywają się w miejscach skrętów, wygięć i połączeń rur kanalizacyjnych, mniej – na prostych odcinkach rury.

Jak przeczyścić zator?

Dla usunięcia nieskomplikowanych zatorów wam podejdzie specjalny środek od zatorów w rurach. Wybór takich środków jest dość duży, je można znaleźć w każdym sklepie. Zasada działania tych środków – to rozpuszczenie zatoru dzięki ich chemicznym właściwości. Należy wlać środek do otworu zlewowego, wytrwać określony czas (zgodnie z instrukcją użytkowania) i przemyć dużą ilością wody. Ten sposób przeczyszczenia można stosować i dla profilaktyki (uprzedzenia) utworzenia zatorów.

Zdarza się, że zatory stwarzają się w samym syfonie. Wtedy ten zator można usunąć odkręciwszy syfon i wyciągając nagromadzone zanieczyszczenia. W tym przypadku nie zapomnij, aby najpierw umieścić pod umywalkę miskę lub wiadro. Podczas demontażu syfonu do naczynia pójdzie woda, która zbierała się w zlewie.

Jeszcze jeden z rozpowszechnionych i wszystkim znanych sposobów usunięcia zatorów jest użytek przepychacza. Zazwyczaj to drewniany uchwyt z gumowym kołpakiem na końcu. Podczas przeczyszczenia zatoru należy szczelnie przycisnąć gumową część przepychacza do zlewowego otworu i uchwytem zrobić kilka ruchów w górę-w dół. Te działania stwarzają różnice ciśnienia w rurze kanalizacyjnej, które rujnują korek, który utworzył się od zatoru. Nie zapominajcie, że zanim przeczyścić zator w wannie, najpierw należy szczelnie zamknąć otwór przelewania w górnej części wanny. Inaczej wszystko co będziecie przepychały do otworu zlewowego, będzie powracało do was przez otwór do przelewania.

Dla skomplikowanych zatorów, które w zasadzie powstają w starych metalowych rurach, dobrze mieć pod ręką techniczną sanitarną linę. Ona jest drutem, owiniętym do spirali, na jednym z końców której znajduje się rączka, a na drugim – spiralne wiertło. Trzeba posunąć koniec z wiertłem do zlewowego otworu stale popychając do przodu i przekręcić uchwyt w tym samym czasie. W ten sposób lepiej pracować dwóm osobom. Po przeciśnięciu zatoru obrócić kilka razy uchwyt kablowy w przeciwnym kierunku, aby go usunąć.

 
Powiązane artykuły:
Samodzielne udrażnianie toalety – jak wyczyścić muszlę klozetową?
Zatkana muszla klozetowa – ogromny problem w domu, co często staje się przyczyną wezwania hydraulika. Jak można przeczyścić muszlę samodzielnie, bez pomocy fachowców? O tym opowiemy w artykule.
Dobry sposób na szybkie odzyskanie blasku w łazience – jak przywrócić wannie biel?
Nawet najbardziej jakościowa kąpiel przy marudnym odejściu prędzej czy później zaczyna tracić swoją biel, pokrywając się naleciałością. W artykule opowiemy o niektórych sposobach czyszczenia wanny.
Skuteczne sposoby na utrzymanie wanny w czystości – jak wyczyścić wannę z rdzy?
Większość gospodyń zderzała się z problemem pojawienia się rdzy na wannie i bardzo często rozwiązaniem problemu staje się kupno nowej. Jednak nie pośpieszajcie przyjmować takie radykalne metody, wszystko nie jest tak beznadziejne jak wygląda.
Sposoby na walkę z pleśnią w domu – jak pozbyć się grzyba w łazience?
Grzybek w łazience - to nie tylko nieestetycznie, ale i szkodliwie dla zdrowia, toż podejmować działania trzeba jak najprędzej. Jak walczyć z grzybkiem? O tym czytamy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty