Usuwanie kaszaków za pomocą lasera – metody leczenia zmian skórnych

usuwanie kaszaków za pomocą lasera

Kaszak (torbiel zastoinowa) zaliczany jest do łagodnych zmian nowotworowych skóry, powstających w wyniku stagnacji wydzieliny w okolicach mieszków włosowych gruczołów łojowych. Ma okrągły kształt, może osiągać różne rozmiary – od pół centymetra do czterech. Wolno rośnie pod skórą i nie boli. Usuwanie kaszaka odbywa się na kilka sposobów: laserem, za pomocą zabiegu chirurgicznego i fal radiowych. Pierwsza metoda jest najbardziej skuteczna i bezpieczna.

Wskazania do usuwania kaszaka laserem

Choroba może praktycznie się nie objawiać, więc nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Ale istnieją objawy, które wymagają przeprowadzenia zabiegu usunięcia guzka:

  • wyraźny defekt kosmetyczny;
  • stan zapalny;
  • ropienie;
  • dyskomfort fizyczny, który spowodowany jest umiejscowieniem torbieli pod pachami, za uszami, w pachwinach i w innych miejscach;
  • zwiększenie guzka w miejscu przebiegu dużych naczyń krwionośnych, co może prowadzić do ich zaciśnięcia;
  • pojawienie się ropowicy lub ropnia.
Usuwanie kaszaków za pomocą lasera

Aby całkowicie pozbyć się problemu, należy usunąć torbiel. W przeciwnym razie choroba może pojawić się znowu. Najłagodniejszą metodą można śmiało nazwać zabieg za pomocą lasera. Technologia ta jest stosowana tylko do leczenia małych guzów, które nie mają objawów zapalenia.

Zalety usuwania kaszaków za pomocą lasera:

  • praktycznie nie ma blizn i szwów;
  • można stosować do usuwania guza na głowie lub twarzy;
  • zabieg trwa nie więcej niż pół godziny;
  • odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych;
  • ma antyseptyczny efekt;
  • operacja przeprowadza się tylko na jednym obszarze, nie uszkadzając przy tym otaczającej zdrowej skóry.

Ten zabieg należy do zakresu małej chirurgii. Zabiegi laserowe polegają na oddziaływaniu na kaszak światłem lasera za pomocą głowicy.W wyniku jama torbieli rujnuje się, a jej zawartość całkowicie odparowuje. Dlatego nie ma potrzeby, aby po zabiegu przeprowadzać dodatkowe czyszczenie. Wtedy na ranę nakłada się środek antyseptyczny i opatrunek, aby zabezpieczyć ją przed zakażeniem. W niektórych przypadkach dodatkowo przypisywane są maści o działaniu ściągającym i wysuszającym oraz kojąco – regenerujące.

Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo skuteczności metody, usuwanie kaszaka laserem na twarzy i głowie ma pewne przeciwwskazania. Nie wolno używać tej metody, jeśli nowotwór jest złośliwy lub pojawiła się wysypka trądzikopodobna. Nie powinny również poddawać się zabiegowi kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby chore na cukrzycę.

 
Powiązane artykuły:
Jak pozbyć się tłuszczaków na ciele? Czyli sposoby na leczenie lipomy
Bardzo często na skórze pojawiają się tłuszczaki. Wyglądają one bardzo niepięknie. O tym, jak szybko i na zawsze je usunąć, czytajcie w naszym artykule.
Zapalenie tłuszczaka – co robić? Czyli zmiany skórne wymagające niezwłocznego leczenia
Zapalenie tłuszczaka – powód do leczenia. W zależności od umiejscowienia na ciele człowieka, ta patologia ma swoje własne cechy przebiegu. Ten nowotwór nie stanowi zagrożenia dla życia, ale czasami może powodować stan zapalny.
W jaki sposób pozbyć się tłuszczaka w warunkach domowych?
Lekarz polecił wydalić tłuszczak, lecz nie chcecie zwracać się do chirurga? Szukacie efektywne warianty samodzielnego leczenia tłuszczaka? Chcecie spróbować kilka ludowych przepisów? Lepiej najpierw przeczytajcie nasz dzisiejszy materiał.
Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie? Czy koniecznym jest usuwanie kaszaka?
Łagodny guz, który powstał w miejscu zaczopowania gruczołów łojowych, nazywa się kaszakiem. Zazwyczaj on podlega usunięciu. Czytajcie o tym w proponowanym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty