Uszczelnienie w klatce piersiowej

uszczelnienie w klatce piersiowej

Pojawienie się uszczelnienia w klatce piersiowej u kobiet powinno zawsze być powodem, aby zwrócić się do lekarza. Przy czym nie warto wpadać do paniki i samodzielnie wystawiać sobie diagnozę. Tylko kompleksowa obserwacja może dokładnie ustalić przyczynę podobnego zjawiska. Rozpatrzmy go dokładniej i nazwiemy najbardziej rozpowszechnione naruszenia, przy których jest możliwe ich utworzenie w mlecznym gruczole.

Zmiana hormonalnego tła cyklicznego charakteru

Jak wiadomo comiesięcznie w organizmie kobiety odznaczają się zmiany hormonalne. Najbardziej burzliwe procesy są widoczne bezpośrednio w drugiej fazie cyklu, po zakończeniu procesu jajeczkowania. Tak nierzadko przed miesiączką kobieta przy palpacji piersi ujawnia uszczelnienie w gruczole mlecznym. Z reguły jego rozmiar jest niewielki i przypomina ono niewielkie ziarenko grochu, które może przemieszczać się. Równocześnie nie ma żadnych objawów bólu, zaczerwienienia, obrzęku, czy obrzmienia gruczołu mlecznego.

Takie uszczelnienia w piersiach mogą odznaczać się i podczas miesiączki. Jednak po zakończeniu miesiączki i obniżeniu koncentracji hormonów prolaktyny i progesteronu, wszystko znika. Jeśli po zakończeniu miesiączki dziewczyna zaznacza ich obecność – trzeba zwrócić się do lekarza.

Co może być przyczyną bolesnych uszczelnień w piersiach?

Nierzadko przy badaniu kobiety wyjaśnia się, że obecne u niej w gruczole mlecznym uszczelnienia są niczym innym jak torbielą. Do podobnej choroby są skłonne kobiety w wieku 40–50 lat, kiedy odznacza się zagasanie funkcji reprodukcyjnych w organizmie, co wezwano zmniejszeniem stężenia hormonów płciowych.

Poza tym, do utworzenia torbieli w piersiach mogą przyprowadzać:

  • trwałe przyjęcie środków hormonalnych;
  • zapalenie kobiecego układu rozrodczego.

Również przyczyną uszczelnienia w piersiach, które także boli, może być mastopatia. Pod tym naruszeniem rozumieją zmiany w gruczołowej i łącznej tkance piersi, co towarzyszy pojawieniem się dużej ilości guzków. Przy czym są nierzadkie wydzielania z sutka, które dość często mają wygląd siary.

Przez co może stwarzać się uszczelnienie w piersiach przy karmieniu piersią?

Karmiące mamy, które jeszcze nie mają doświadczenia w karmieniu piersią, nierzadko zderzają się z różnymi naruszeniami, które towarzyszą uszczelnieniami w gruczole mlecznym. Tak podobne może odznaczać się przy:

  • lactostasis;
  • zablokowaniu przewodów gruczołów;
  • zapaleniu gruczołu sutkowego;
  • ropieniu.

Wyznaczyć takie naruszenia nie jest skomplikowanie, ponieważ mają dość wyrażone objawy: zaczerwienienie piersi, obrzmienie, silny ból, pojawienie nabrzmiałości i wydzieleń z sutka zielonego koloru. Wszystkie te naruszenia wymagają pomocy lekarskiej i konsultacji specjalistów z karmienia piersią.

Oddzielnie należy powiedzieć o uszczelnieniu w piersiach po zakończeniu karmieniu piersią. Przyczyną jego utworzenia z reguły jest zmiana poziomu hormonów, wskutek czego rozwija się takie naruszenie jak mastopatia.

Dlaczego może stwarzać się uszczelnienie w klatce piersiowej u niemowląt?

Pojawienie się takich zaburzeń u dziewczynek niemowląt, z reguły jest spowodowane nadmiarem hormonów estragonowego szeregu w organizmie mamy, co nierzadko odznacza się jeszcze na etapie ciąży. W takich wypadkach dziecku po prostu jest potrzebne badanie lekarzem neonatologiem i ginekologiem-endokrynologiem. W celu obserwacji przeznaczają badanie krwi hormonów i diagnostykę narządów małej miednicy.

Również do pojawienia uszczelnień w klatce piersiowej u dziecka mogą prowadzić zaburzenia w pracy układu podwzgórzowo-przysadkowego. W celu ich usunięcia przeznacza się konsultacja dziecięcego neurologa.

 
Powiązane artykuły:
Odpowiedzi na krępujące pytania – dlaczego sutki twardnieją?
Sutki ciasno są związane z reproduktywnym systemem kobiety i wahaniami tła hormonalnego. W zwyczajnym stanie one są miękkie, lecz przy podnieceniu i szeregu drugich sytuacji, twardnieją. Dlaczego tak odbywa się?
Radykalna mastektomia
Usunięcie mlecznego gruczołu może przeprowadzać się różnymi sposobami, które wybiera lekarz, wychodząc z sytuacji i fazy choroby. Rozpatrzymy główne z nich i omówimy rehabilitacyjny proces po radykalnej mastektomii.
Dlaczego puchną sutki?
Stan hormonalnego tła w żeńskim organizmie odbija się na samopoczuciu, wyglądzie zewnętrznym. Okresowy naciek sutków również ma miejsce w spisie cyklicznych przemian. Jednak czasami podobny stan nie jest oznaką normy.
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty