Utrzymanie ciepła stóp: 10 dobrych rad na dobre zdrowie od mędrców wschodnich

Medycyna Wschodu sięga korzeniami w daleką przeszłość. Jednak wiele rad od mędrców wschodnich nadal są aktualne. Okazuje się, że w różnych porach roku trzeba spać tak, aby głowa była skierowana na różne strony świata i zawsze dbać o ochronę szyi przed utratą ciepła.

Na pewno każdy z nas wie, że tradycyjna medycyna chińska, która powstała około 2500 tys. lat temu, obecnie również cieszy się niegasnącą popularnością. W Chinach zarówno dzieci, jak i seniorzy wykonują ćwiczenia qigong i uprawiają wushu, piją ciepłą wodę i zażywają naturalne leki. W niniejszym zestawieniu sekrety azjatyckiej długowieczności.

1. Ciesz się z małych rzeczy. Bądź wdzięczny za każdy dzień. To najlepsza profilaktyka chorób.

serce

Kiedy jesteśmy podenerwowani, zestresowani, zdołowani, to wtedy nasze ciało zaczyna wydzielać substancje toksyczne, a kiedy się śmiejemy, wydziela substancję, która pozytywnie wpływa na nasz humor i samopoczucie.

Żyjemy w pośpiechu i ciągłym biegu. Wielu z nas nie może zasnąć bez leków nasennych i wypija kieliszek na odprężenie. A co radzą mędrcy Wschodu? Są świecie przekonani, że najlepiej nic nie robić. W każdej trudnej sytuacji życiowej najlepiej zachować spokój i opanowanie.

Jak się tego nauczyć? Musisz ćwiczyć wewnętrzny uśmiech, który pomoże ci zmienić własne nastawienie do życia i świata. Uśmiechnij się, a świat odpowie ci uśmiechem. Odpręż się, uśmiechnij się, rozlewając poczucie ciepła, radości i szczęścia na całe ciało.

2. Harmonijny rozwój.

harmonia

W języku chińskim słowo rozum i serce określa się jednym słowem. To oznacza, że nasz mózg i dusza stanowią nierozerwalną całość, więc należy jednakowo o nie dbać. Rozwijając inteligencję, nie zapominaj o inteligencji emocjonalnej. Dążąc do tego, by być lepszym człowiekiem, odkrywamy nowe horyzonty. Im więcej poznajemy, tym lepiej wiemy, jak leczyć różne choroby.

3. Mniej stresu i więcej działania.

rzeka

Żyj dniem dzisiejszym. Nie zamartwiaj się na zapas, zostaw przeszłość za sobą i naucz się odpuszczać. Opanuj sztukę kontroli energii życiowej. Na początku być może będziesz miał z tym trudności, ale później wszystko pójdzie, jak z płatka. Dla zachowania życiowej energii nie mniej ważne jest dobre nastawienie i pomaganie innym.

4. Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

medytacja

Naucz się słuchać i słyszeć innych. Dokładnie zastanawiaj się nad każdym wypowiadanym przez ciebie słowem. Staraj się, aby twoje wypowiedzi zawsze były trafne i nigdy nikogo nie raniły. Podczas milczenia gromadzi się energia Qi.

5. Utrzymanie ciepła stóp i zimna głowa.

odpoczynek

Musisz nauczyć się z szacunkiem traktować swoje ciało. Skutki regularnego przegrzewania głowy: nadciśnienie i migrena. Kiedy kierujemy ciepło w kończyny dolne, wtedy ciśnienie spada. Jest to swoista profilaktyka zawału. Przed snem musisz nacierać stopy, by je ogrzać.

6. Pamiętaj o ochronie szyi przed utratą ciepła.

skarf

Szyja stanowi niejako most między głową a resztą ciała. Na szyi znajduje się tętnica szyjna, zaopatrująca w krew głowę i szyję, więc musisz szczególnie dbać o ochronę szyi i odpowiednie utrzymanie ciepła. Uważaj, aby nie doszło do przewiana szyi czy zwiększonego napięcia szyi i karku.

Oszczędzaj się, nie nadwyrężaj ciała. Napięcie, stres, zła postawa mogą być przyczyną uczucia sztywności i napięcia, co z kolei może być objawem groźnej choroby.

Nie wychodź na dwór od razu po tym, jak weźmiesz prysznic czy kąpiel, zwłaszcza jeśli za oknem pada deszcz czy wieje silny wiatr.

7. Pozytywne nastawienie zwiększa przepływ energii Qi.

humor

Radość, szczęście zwiększają przepływ energii Qi. Z kolei smutek i stres blokują przepływ energii. Aktywne życie seksualne jest przyczyną wyczerpania i przedwczesnego starzenia. Jeśli jesteś chory, nie śpij z głową ku północy. Rano staraj się jak najmniej mówić, aby oszczędzać energię.

8. Porady na temat jedzenia

obiad

Nie przejadaj się, gdyż przejadanie się skraca życie.

Jedz mniejsze porcje, ale często, dzięki czemu pokarm szybciej będzie trawiony i nie będzie zbytnio obciążać pięciu głównych narządów.

Na początku zjedz coś gorącego, a później się zabieraj do spożywania ciepłych posiłków.

Przed posiłkiem weź głęboki oddech.

Zimą spożywaj jak najmniej soli, wiosną włącz do swojej diety ostre produkty, latem – kwaśne, a jesienią – gorzkie.

Jeśli się przejadłeś, nie popijaj posiłku wodą, a jeśli już to robisz, to pij małymi łyczkami i powoli.

Mędrcy Wschodu byli przekonani, że surowe warzywa i owoce ogrzewają odcinek ciała powyżej przepony, więc radzili nie spożywać je na pusty żołądek.

9. We wszystkim bez wyjątku potrzebny jest umiar

joga

Jeśli długo chodzisz, dochodzi do zwyrodnienia stawów kolanowych i uszkodzenia wiązadeł.

Jeśli długo siedzisz, dochodzi do zaniku mięśni.

Jeśli długo stoisz, nadmiernie obciążasz kości i kręgosłup.

Jeśli długo leżysz, dochodzi do spadku energii życiowej.

Długie patrzenie może być przyczyną złych wyników krwi.

Podsumowując, można powiedzieć, że we wszystkim bez wyjątku potrzebny jest umiar.

10. Lato, wiosna, zima, jesień

kobieta

Zimą zadbaj o to, by utrzymać ciepło stóp. Wiosną i jesienią nieco schłodź swój organizm.

Podczas choroby nie pij zimnej wody, aby nie narażać serca i wątroby na uszkodzenia.

Latem i wiosną śpij z głową ku wschodowi, a zimą i jesienią – ku zachodowi.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty