Uwaga, alergia: zakamarki domu najbardziej newralgiczne dla alergika

Miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu alergii. Alergeny mogą być różne, ale najwięcej problemów przysparzają te, które znajdują się w naszym domu.

Wtedy mieszkanie przestaje być przytulnym, takim, do którego chce się wracać po całym dniu pracy. Jakie alergeny czyhają na nas w naszym własnym domu?

Wcześniej czy później dom zmienia się w prawdziwą pułapkę, która może zaszkodzić nawet osobie, która nie cierpi na alergię. Najczęstsze domowe alergie, to: alergia na roztocza kurzu domowego, które są w każdym domu, ale w różnych ilościach, jeśli jest ich za dużo, wywołują alergię; alergia na grzyby, pleśń, która najczęściej pojawia się w mieszkaniach, ulokowanych na pierwszym i ostatnim piętrze; na sierść zwierząt; alergia na silnie uczulające odchody roztoczy kurzu domowego, karaluchów. W każdym zakamarku naszego mieszkania na nas czyha niebezpieczeństwo.

1. Salon (pokój gościnny)

pokój

W salonie najwięcej alergenów gromadzi się na dywanach, meblach tapicerowanych, kocach, pokrowcach na meble.

Kanapy i fotele. Tapicerka kanap i foteli jest siedliskiem roztocza kurzu domowego i ich odchodów. Jeśli nie chcesz się nabawić alergii, to najlepiej kupić skórzaną lub ratanową kanapę. Jednak jeśli cię nie stać na kupowanie nowych mebli, to musisz regularnie czyścić meble tapicerowane.

Kwiaty doniczkowe zbierają kurz, który jest alergenem. Dobrym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest codzienne ścieranie kurzu z liści roślin doniczkowych wilgotną ścierką. W ziemi kwiatowej z łatwością mogą rozwijać się grzyby i pleśnie. Aby tego uniknąć, należy wykorzystać keramzyt ogrodniczy jako drenaż w doniczce, który można kupić w każdej kwiaciarni.

Dywany – najbardziej niebezpieczne źródło alergenów. Jest siedliskiem roztocza kurzu domowego i kurzu. W dodatku łatwo na nich gromadzą się resztki jedzenia i naskórek. Jak sobie z tym poradzić? Albo regularne czyszczenie dywanów w pralni chemicznej, albo po prostu wyrzucić je i położyć laminat w mieszkaniu.

2. Sypialnia

łóżko

To chyba najbardziej newralgiczne miejsce dla alergika w mieszkaniu.

Łóżko. Jest prawdziwym siedliskiem roztocza kurzu domowego, które żywią się głównie naskórkiem ludzkim, którego jest pod dostatkiem w łóżku. Aby tego uniknąć, należy raz w tygodniu zmieniać pościel i regularnie czyścić powierzchnię łóżka.

Meble. Najlepiej kupować meble, które mają jak najmniej różnorodnych elementów dekoracyjnych, na których najczęściej gromadzi się kurz. Chodzi przede wszystkim o meble z płaską powierzchnią, z której z łatwością można pościerać kurz.

To samo dotyczy różnych pamiątek, drobiazgów i dekoracji. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest rezygnacja z kupowania drobiazgów albo prysznic przy każdym sprzątaniu. Wsadzamy je do wanny lub brodzika prysznicowego i zlewamy delikatnym, zimnym strumieniem wody. I oczywiście codzienne ścieranie kurzu.

3. Łazienka

wanna

Łazienka, po sypialni, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla alergika w mieszkaniu. Jest siedliskiem różnych alergenów i bakterii. Połączenie wilgoci i wysokich temperatur to świetne środowisko do rozmnażania się bakterii. W dodatku niektóre zakamarki w łazience wcale nie sprzątamy.

Zaskoczeni? Zacznijmy od dywanika łazienkowego, na którym lądują nasze stopy tuż po wyjściu z wanny lub brodzika prysznicowego. To właśnie na nim gromadzi się najwięcej bakterii. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie regularne pranie dywanika (przynajmniej raz w miesiącu) i wymiana raz w 6 miesięcy.

Również warto pamiętać o ścieraniu kurzu z pralki i myciu trudno dostępnych zakamarków w łazience. Uważaj na pleśń i grzyby, których trzeba się pozbywać od razu, jak tylko się pojawią. Także musisz pamiętać o właściwie wykonanej i sprawnie działającej wentylacji łazienki.

4. Kuchnia

kuchnia

Kuchnia również jest miejscem, które uwielbiają różne bakterie, grzyby i pleśnie. Kuchnia zawsze powinna być czysta i idealnie wysprzątana. Nie można zostawiać wilgotnych ścierek i ręczników na zlewie i stole – pleśń, która na nich się pojawi, niebawem zaatakuje inne przedmioty w twojej kuchni. Naczynia należy zmywać po każdym posiłku, ponieważ później trudno będzie się pozbyć bakterii, które rozmnażają się w resztkach zgniłego jedzenia.

Jeśli nie chcesz się nabawić alergii, to musisz każdego dnia dokładnie sprzątać swoje mieszkanie, szczególną uwagę poświęcając czyszczeniu dywanów i mebli tapicerowanych. Każdy zakamarek powinien być wyczyszczony i wysprzątany.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty