Użądlenie przez osę – pierwsza pomoc

Lato zawsze cieszy nas mnóstwem owoców i kolorów, słonecznymi dniami i letnimi urlopami. Urlop nad morzem lub wycieczkę w góry bardzo łatwo może zepsuć użądlenie osy. Samo użądlenie chociaż i jest bardzo bolesne, lecz nie niebezpieczne. Na realne niebezpieczeństwo użądlenia osy narażeni są tylko alergicy. Jeśli po nim odczuwacie trudności z oddychaniem, nudności, duszność lub zawrót głowy, pilnie przyjmijcie leki przeciwhistaminowe i idźcie do lekarza.
Sposoby na opatrzenie użądlenia osyNajczęściej atakują nas owady w czasie pobytu na łonie przyrody. Złożywszy piękny bukiet kwiatów i nie zauważywszy osy na kwiatku, możemy przypadkiem zaczepić owad i rozdrażnić go. Naprawdę osy nie takie agresywne, jakimi je sobie wyobrażamy. Jeśli widzicie obok osę lub pszczołę, nigdy nie wymachujcie rękami lub gazetą - akurat w taki sposób prowokujecie owada. Lepiej odejść. Jeśli taka nieprzyjemność przytrafiła się, wasze pierwsze działania po użądleniu osy powinny być następujące:
- Miejsce użądlenia należy opatrzyć . W pochodzie można skorzystać ze zwykłej soli. Rozpuśćcie łyżeczkę w szklance wody. Można zajodynować ranę, przemyć rozczynem nadmanganianu potasu lub amoniaku.
- Usunąć obrzęk od użądlenia osy można za pomocą zimnego okładu.
- Kiedy udzielacie pierwszej pomocy po użądleniu osy, w żadnym wypadku nie wyciągajcie żądła. To tylko przyśpieszy wchłanianie trucizny do organizmu.
- Poszkodowanego człowieka trzeba ułożyć lub posadzić w wygodnej pozycji. Zaproponujcie słodką wodę lub alkohol. Można wypić gorącą herbatę.
Środki ludowe od użądlenia osy
Jeśli ta nieprzyjemność przytrafiła się podczas podróży lub za miastem, a leków nie ma pod ręką, na użądlenie osy pomogą środki ludowe:
- Pieczenie i ból po użądleniu można złagodzić babką. Dokładnie ugniećcie liście tej rośliny, żeby puściły sok. Przyłóżcie do miejsca użądlenia. Taki okład pomoże usunąć obrzęk po użądleniu osy i innych owadów.
- Usunąć obrzęk po użądleniu osy można i za pomocą świeżo zerwanych liści mniszka lekarskiego. Jego trzeba ugnieść i przyłożyć do miejsca użądlenia.
- Skorzystajcie ze surowej cebuli. Rozetnijcie ją wpół i przyłóżcie do miejsca użądlenia. Można wycisnąć sok cebuli i umaczać w nim wacik. Przyłóżcie wacik do rany i zamocujcie plastrem.
- W podróż ,czy wycieczkę na łono przyrody weźcie ze sobą olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Ten olejek ma silną właściwość antyseptyczną. Im można opatrzyć użądlenia wszystkich owadów.
Pomoc lekarska w przypadku użądlenia przez osę
Trucizna osy jest niezbyt niebezpieczna sama w sobie, lecz ważne i miejsce ugryzienia. Jeśli trucizna trafiła w okolicę klatki piersiowej, głowy lub brzucha, skutki będą cięższe, aniżeli przy użądleniu ręki lub nogi. Są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych ugryzień z okolicy ust lub oczu. To może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, duszności i nawet śmierci. Dla alergików skrajnie ważnie cały letni okres nosić z sobą leki przeciwhistaminowe. Po ukąszeniu osy trzeba je zażywać, zanim nie zmniejszy się obrzęk. Jeżeli po stosowaniu leków poszkodowany nie czuje się lepiej, potrzebna pilna hospitalizacja. Poprawnie wykonana i we właściwym czasie udzielona pierwsza pomoc po użądleniu osy może uratować życie alergikowi.
Oto lista wypadków, kiedy po udzieleniu pomocy lekarskiej należy pilnie wieźć poszkodowanego do szpitala:
- widzicie objawy uczulenia - obrzęk ust lub gardła, duszności, utrudniona mowa, wysypka na skórze, nieprzytomność lub zaburzenie świadomości
- poszkodowany to dziecko lub człowiek w starszym wieku;
- na ciele od razu 10-20 miejsc użądlenia;
- użądlenie w okolicy oka lub ust, gardła lub jamy ustnej;
- pojawiły się objawy zakażenia : gorączka, w miejscu użądlenia pojawił się ropień, ból nie mija i potężnieje.