Użądlenie przez osę – pierwsza pomoc

użądlenie przez osę

Lato zawsze cieszy nas mnóstwem owoców i kolorów, słonecznymi dniami i letnimi urlopami. Urlop nad morzem lub wycieczkę w góry bardzo łatwo może zepsuć użądlenie osy. Samo użądlenie chociaż i jest bardzo bolesne, lecz nie niebezpieczne. Na realne niebezpieczeństwo użądlenia osy narażeni są tylko alergicy. Jeśli po nim odczuwacie trudności z oddychaniem, nudności, duszność lub zawrót głowy, pilnie przyjmijcie leki przeciwhistaminowe i idźcie do lekarza.

Sposoby na opatrzenie użądlenia osy

Najczęściej atakują nas owady w czasie pobytu na łonie przyrody. Złożywszy piękny bukiet kwiatów i nie zauważywszy osy na kwiatku, możemy przypadkiem zaczepić owad i rozdrażnić go. Naprawdę osy nie takie agresywne, jakimi je sobie wyobrażamy. Jeśli widzicie obok osę lub pszczołę, nigdy nie wymachujcie rękami lub gazetą - akurat w taki sposób prowokujecie owada. Lepiej odejść. Jeśli taka nieprzyjemność przytrafiła się, wasze pierwsze działania po użądleniu osy powinny być następujące:

 1. Miejsce użądlenia należy opatrzyć . W pochodzie można skorzystać ze zwykłej soli. Rozpuśćcie łyżeczkę w szklance wody. Można zajodynować ranę, przemyć rozczynem nadmanganianu potasu lub amoniaku.
 2. Usunąć obrzęk od użądlenia osy można za pomocą zimnego okładu.
 3. Kiedy udzielacie pierwszej pomocy po użądleniu osy, w żadnym wypadku nie wyciągajcie żądła. To tylko przyśpieszy wchłanianie trucizny do organizmu.
 4. Poszkodowanego człowieka trzeba ułożyć lub posadzić w wygodnej pozycji. Zaproponujcie słodką wodę lub alkohol. Można wypić gorącą herbatę.

Środki ludowe od użądlenia osy

Jeśli ta nieprzyjemność przytrafiła się podczas podróży lub za miastem, a leków nie ma pod ręką, na użądlenie osy pomogą środki ludowe:

 1. Pieczenie i ból po użądleniu można złagodzić babką. Dokładnie ugniećcie liście tej rośliny, żeby puściły sok. Przyłóżcie do miejsca użądlenia. Taki okład pomoże usunąć obrzęk po użądleniu osy i innych owadów.
 2. Usunąć obrzęk po użądleniu osy można i za pomocą świeżo zerwanych liści mniszka lekarskiego. Jego trzeba ugnieść i przyłożyć do miejsca użądlenia.
 3. Skorzystajcie ze surowej cebuli. Rozetnijcie ją wpół i przyłóżcie do miejsca użądlenia. Można wycisnąć sok cebuli i umaczać w nim wacik. Przyłóżcie wacik do rany i zamocujcie plastrem.
 4. W podróż ,czy wycieczkę na łono przyrody weźcie ze sobą olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Ten olejek ma silną właściwość antyseptyczną. Im można opatrzyć użądlenia wszystkich owadów.

Pomoc lekarska w przypadku użądlenia przez osę

Trucizna osy jest niezbyt niebezpieczna sama w sobie, lecz ważne i miejsce ugryzienia. Jeśli trucizna trafiła w okolicę klatki piersiowej, głowy lub brzucha, skutki będą cięższe, aniżeli przy użądleniu ręki lub nogi. Są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych ugryzień z okolicy ust lub oczu. To może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, duszności i nawet śmierci. Dla alergików skrajnie ważnie cały letni okres nosić z sobą użądlenie przez osę pierwsza pomocleki przeciwhistaminowe. Po ukąszeniu osy trzeba je zażywać, zanim nie zmniejszy się obrzęk. Jeżeli po stosowaniu leków poszkodowany nie czuje się lepiej, potrzebna pilna hospitalizacja. Poprawnie wykonana i we właściwym czasie udzielona pierwsza pomoc po użądleniu osy może uratować życie alergikowi.

Oto lista wypadków, kiedy po udzieleniu pomocy lekarskiej należy pilnie wieźć poszkodowanego do szpitala:

 • widzicie objawy uczulenia - obrzęk ust lub gardła, duszności, utrudniona mowa, wysypka na skórze, nieprzytomność lub zaburzenie świadomości
 • poszkodowany to dziecko lub człowiek w starszym wieku;
 • na ciele od razu 10-20 miejsc użądlenia;
 • użądlenie w okolicy oka lub ust, gardła lub jamy ustnej;
 • pojawiły się objawy zakażenia : gorączka, w miejscu użądlenia pojawił się ropień, ból nie mija i potężnieje.
 
Powiązane artykuły:
Sztuczne oddychanie - poprawne wykonanie sztucznego oddychania
Bywa tak, że samodzielne oddychanie porusza się na tyle, że brak tlenowy, który rozwija się w organizmie, grozi życiu człowieka.W takich wypadkach czynią oddychanie zastępcze. O tym jak poprawnie wykonywać sztuczną wentylację płuc dowiadujecie się z naszego materiału.
Jaka jest pierwsza pomoc przy omdleniu i dlaczego tracimy przytomność?
Omdlenie może nastać z różnych przyczyn, lecz jedynym nieodmiennym zostaje porażenie głównego organu centralnego układu nerwowego - mózgu. Rozpatrzymy główne sposoby nadania pierwszej pomocy leczniczej przy utracie świadomości.
Bezpośredni masaż serca – technika wypełnienia, pierwsza pomoc
Jedna z najbardziej częstych przyczyn śmierci to choroby kardiologiczne. Przy zatrzymaniu się serca jest potrzebna pierwsza pomoc medyczna, która polega na przeprowadzeniu bezpośredniego masażu serca. O tym na czym polega ta procedura i jak ją wykonać poprawnie, opowiemy w naszym artykule.
Pierwsza pomoc podczas udaru cieplnego - objawy udaru cieplnego
Zdarza się na plaży w gorący dzień czy w łaźni, można przeliczyć siły i przegrzać się. Cieplny udar - stan dosyć niebezpieczny i działać należy szybko. Temu, jak dopomóc człowiekowi, który się przegrzał, poświęcony jest nasz nowy artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty