Uzależnienie od telefonu – jakie są objawy i jak sobie z nimi radzić?

uzależnienie od telefonu

Telefony komórkowe już dawno nie są rzadkością i dziś można je zobaczyć w rękach nawet malutkich dzieci. Według badań uzależnienie dorosłych i dzieci od telefonów i tabletów z każdym rokiem rozprzestrzenia się coraz bardziej. Podobne gadżety już dawno nie są prostym środkiem związku, ponieważ w nich człowiek zachowuje zdjęcia, wideo, różne korzystne aplikacje, itp. Wiele osób interesuje, jak nazywa się uzależnienie telefonem. Otóż ta psychologiczna choroba już dawno jest zaklasyfikowana i nazywa się ona nomophobią.

Objawy uzależnienia od telefonu u dziecka i dorosłych

Ponieważ ten problem jest uważany za chorobę, są i pewne objawy, po których można wyznaczyć jej obecność:

  1. Człowiekowi z takim odchyleniem o wiele prościej komunikować się z ludźmi przez telefon, a nie w rzeczywistości.
  2. Przy dowolnej dobrej okazji ręce ciągną się do telefonu, żeby po prostu popatrzeć cokolwiek, sprawdzić coś, itp.
  3. Taka choroba jak uzależnienie od telefonu przejawia się również w tym, że człowiek stale nosi ze sobą telefon, nawet kiedy idzie pod prysznic.
  4. Jeśli telefon zostanie zgubiony albo jego po prostu zapomną z domu, to powoduje silny dyskomfort. Człowiek zaczyna bardzo denerwować się i rzuca wszystko byle odzyskać urządzenie.
  5. Użytkownik stale wyszukuje nowe programy, gry, a także akcesoria dla swojego "przyjaciela". Ponadto przy dowolnej dobrej okazji człowiek z uzależnieniem z lekkością wymienia swoje urządzenie na nowy model.
  6. Jeśli jest uzależnienie, to chory nie lubi oddawać telefon do rąk innych ludzi, zwłaszcza jeśli ktoś zaczyna przeglądać informację, znajdującą się w nim.

Jak pozbyć się uzależnienia od telefonu?

Sprawić się z tym problemem trudno, ale dotrzymując się wszystkich reguł można osiągnąć wyników. Zaczynajcie wyłączać telefon, najpierw na godzinę, a potem stopniowo podwyższajcie odcinek czasu. O tej porze ważne zajmować siebie wszelkimi możliwymi sprawami. Idealne rozwiązanie – udać się do miejsca, gdzie nie ma połączenia, na przykład można pojechać w góry, czy do lasu. Próbujcie więcej spotykać się z ludźmi osobiście, a nie rozmawiać z nimi przez telefon. Wykorzystajcie urządzenie tylko w nagłych przypadkach. Dla kogoś lżej pokonać uzależnienie nagle, a dla kogoś jest możliwe stopniowe rozwiązanie problemu. Jeżeli objawy uzależnienia nie znikają i sytuacja tylko staje się gorsza, to lepiej zwrócić się o pomoc do fachowców.

 
Powiązane artykuły:
Seksualne perwersje – właściwości odchylenia w otrzymaniu przyjemności
Seksualne perwersje odnoszą do seksualnych odchyleń, które nie tylko przeszkadzają pełnowartościowemu związkowi między partnerami, ale i szkodzą jemu. Jakie zachowanie i pragnienia odnoszą się do seksualnych perwersji? O tym można się dowiedzieć z tego artykułu.
Uzależnienie od hazardu – jakie jest leczenie?
Ten artykuł jest przeznaczony dla ludzi, którym jest ciekawe pytanie uzależnienia od hazardu. Dowiadujecie się o prawidłowym podejściu do tego problemu i o tym jak go pokonać.
Jak zechcieć żyć? Trzy pewne kroki
Czasami u wielu z nas powstają bardzo nieprzyjemne myśli o niechceniu żyć, lecz to najlżejsza droga, kiedy życie jest pełne ciężkich problemów. O tym jak zechcieć żyć – czytajcie niżej.
Oznaki psychopaty, za pomocą których można rozpoznać chorego
Często zderzamy się z wyborem, lecz jedna sprawa, jeśli nie możemy wyznaczyć się z potrawą w restauracji, a całkiem inna, kiedy szukamy współpracownika, czy przyszłego męża. Jak rozpoznać psychopatę? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty