Używanie laktatora ręcznego i elektrycznego – jak korzystać z laktatora?
Po urodzeniu dziecka, zwłaszcza pierwszego, wiele kobiet boryka się z różnymi trudnościami. Jedna z nich to konieczność odciągania pokarmu z piersi. Oczywiście z tym problemem zetknęły się nie wszystkie, bo obecnie ginekolodzy i pediatrzy jednym głosem twierdzą, że odciągania przy dobrej laktacji nie jest potrzebne. Jednak nikt nie jest ubezpieczony od nieprzewidzianych sytuacji i może nadejść czas, kiedy trzeba zacząć korzystać z laktatora.
Сzy trzeba korzystać z laktatora?To urządzenie w przypadku prawidłowego użytku może znacznie ułatwić życie młodej mamy. W szczególności dotyczy to tych przypadków, gdy odpowiedź na pytanie, czy trzeba korzystać z laktatora, jest już oczywista. A mianowicie:
- z powodu przepełnienia piersi mlekiem u kobiety rozwinął się zastój pokarmu, co może spowodować zapalenie sutka;
- trzeba wcześniej wrócić z urlopu macierzyńskiego;
- wrodzone wady rozwojowe okolicy szczękowo-jarzmowej dziecka;
- poród przedwczesny;
- konieczność przyjmowania leków przeciwwskazanych podczas karmienia piersią.
Jak prawidłowo korzystać z laktatora?
Wszystkie laktatory do ściągania pokarmu dzielą się na dwa rodzaje: ręczne i elektryczne. Ich zasada działania jest z reguły identyczna, różnica tylko w tym, że pierwsze są napędzane siłą rąk, drugie działają od źródła zasilania. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.
Zazwyczaj przy użyciu elektrycznych odciągaczy trudności nie występuje, tutaj wszystko jest proste – najważniejsze, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną do ulotki. Jednak za taką wygodę trzeba płacić, bo kosztują elektryczne modele nie tanio.
Najczęściej pojawiają się pytania - jak korzystać z ręcznych laktatorów i czy to boli? Korzystanie z takiego urządzenia wymaga od kobiety pewnych umiejętności i zręczności. Dać pierwszeństwo tym modelom można w przypadku, gdy kobieta nie planuje odciągać pokarmu często i długo. Tak więc przykładowy algorytm działania, jak korzystać z ręcznego laktatora to:
- Na początek przygotuj pojemnik na ściągnięty pokarm.
- Wysterylizuj wszystkie części odciągacza i ponownie zmontuj konstrukcję.
- Usiądź jak można wygodniej i postaraj się odprężyć.
- Nałóż nakładkę zgodnie z instrukcją obsługi.
- Zacznij wykonywać rytmiczne ruchy ręką, dostosowując siłę i intensywność w zależności od odczuć.
- W razie potrzeby można robić przerwy.
- Po użyciu urządzenie zdemontować i umyć wszystkie części zamienne.
- Przy prawidłowym użyciu odciągacza ból nie powinien występować.
Jak korzystać z laktatora w szpitalu?
Często konieczność odciągania występuje jeszcze w szpitalu, bo przybywa dużo mleka i małe dziecko zjeść wszystko nie potrafi. Wiele szpitali położniczych jest wyposażonych w specjalne odciągacze pokarmu, tzw. profesjonalne modele, przeznaczone do takich przypadków. Szczegółowy instruktaż, jak korzystać z laktatora w szpitalu, musi przeprowadzić personel medyczny.