Używanie laktatora ręcznego i elektrycznego – jak korzystać z laktatora?

jak korzystać z laktatora

Po urodzeniu dziecka, zwłaszcza pierwszego, wiele kobiet boryka się z różnymi trudnościami. Jedna z nich to konieczność odciągania pokarmu z piersi. Oczywiście z tym problemem zetknęły się nie wszystkie, bo obecnie ginekolodzy i pediatrzy jednym głosem twierdzą, że odciągania przy dobrej laktacji nie jest potrzebne. Jednak nikt nie jest ubezpieczony od nieprzewidzianych sytuacji i może nadejść czas, kiedy trzeba zacząć korzystać z laktatora.

Сzy trzeba korzystać z laktatora?

To urządzenie w przypadku prawidłowego użytku może znacznie ułatwić życie młodej mamy. W szczególności dotyczy to tych przypadków, gdy odpowiedź na pytanie, czy trzeba korzystać z laktatora, jest już oczywista. A mianowicie:

 • z powodu przepełnienia piersi mlekiem u kobiety rozwinął się zastój pokarmu, co może spowodować zapalenie sutka;
 • trzeba wcześniej wrócić z urlopu macierzyńskiego;
 • wrodzone wady rozwojowe okolicy szczękowo-jarzmowej dziecka;
 • poród przedwczesny;
 • konieczność przyjmowania leków przeciwwskazanych podczas karmienia piersią.

Jak prawidłowo korzystać z laktatora?

Wszystkie laktatory do ściągania pokarmu dzielą się na dwa rodzaje: ręczne i elektryczne. Ich zasada działania jest z reguły identyczna, różnica tylko w tym, że pierwsze są napędzane siłą rąk, drugie działają od źródła zasilania. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zazwyczaj przy użyciu elektrycznych odciągaczy trudności nie występuje, tutaj wszystko jest proste – najważniejsze, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną do ulotki. Jednak za taką wygodę trzeba płacić, bo kosztują elektryczne modele nie tanio.

Najczęściej pojawiają się pytania - jak korzystać z ręcznych laktatorów i czy to boli? Korzystanie z takiego urządzenia wymaga od kobiety pewnych umiejętności i zręczności. Dać pierwszeństwo tym modelom można w przypadku, gdy kobieta nie planuje odciągać pokarmu często i długo. Tak więc przykładowy algorytm działania, jak korzystać z ręcznego laktatora to:

 1. Na początek przygotuj pojemnik na ściągnięty pokarm.
 2. Wysterylizuj wszystkie części odciągacza i ponownie zmontuj konstrukcję.
 3. Usiądź jak można wygodniej i postaraj się odprężyć.
 4. Nałóż nakładkę zgodnie z instrukcją obsługi.
 5. Zacznij wykonywać rytmiczne ruchy ręką, dostosowując siłę i intensywność w zależności od odczuć.
 6. W razie potrzeby można robić przerwy.
 7. Po użyciu urządzenie zdemontować i umyć wszystkie części zamienne.
 8. Przy prawidłowym użyciu odciągacza ból nie powinien występować.

Jak korzystać z laktatora w szpitalu?

Często konieczność odciągania występuje jeszcze w szpitalu, bo przybywa dużo mleka i małe dziecko zjeść wszystko nie potrafi. Wiele szpitali położniczych jest wyposażonych w specjalne odciągacze pokarmu, tzw. profesjonalne modele, przeznaczone do takich przypadków. Szczegółowy instruktaż, jak korzystać z laktatora w szpitalu, musi przeprowadzić personel medyczny.

 
Powiązane artykuły:
Zalety i wady odciągaczy pokarmu – jaki laktator wybrać?
Dziś laktator często wchodzi do spisu rzeczy koniecznych dla młodych mamuś. Jednak niezastąpioność tego przyrządu jest niejednoznaczna: on jest potrzebny daleko nie wszystkim i kupować jego zawczasu nie ma żadnego sensu.
Poduszka do karmienia piersią – wygodny wynalazek czy strata pieniędzy?
Poduszki do karmienia dziecka pojawiły się w sprzedaży wszystkiego kilka lat temu, i wiele mam dotychczas nie rozumieją, po co oni są potrzebne i uważają za daremne kupno. Czym jest dobra poduszka do piersiowego bobasa, i jak jej poprawnie wybrać?
Laktator – zalety i wady korzystania z odciągaczy pokarmu dla wszystkich karmiących mam
Laktator – wygodny i niezastąpiony dla wielu młodych mam wynalazek do pomocy piersiowemu wykarmianiu. Jednak pytanie, czy tak potrzebny ten przyrząd i czy nie przynosi on więcej szkody aniżeli korzyści, dotychczas jest przedmiotem sprzeczki.
Osłonki na piersi do karmienia – zasady użytkowania nakładek na piersi
Mamy, którym osłonki na piersi pomogły nawiązać laktację i wyleczyć pęknięcia, uważają te dostosowania największym wynalazkiem dla karmiących kobiet. Jednak są potrzebne one nie wszystkim.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty