W jakim tygodniu ciąży można rozpoznać ciążę pozamaciczną?
Takiego typu zjawisko jakim jest ciąża pozamaciczna występuje w 2% wszystkich ciąż. Zazwyczaj występuje tak zwana ciąża jajowodowa, gdy powstała zygota nie dociera do macicy, a zostaje bezpośrednio w jajowodzie. Dosyć rzadko zygota jest wyrzucana z jajowodu. W takim wypadku ona zagnieżdża się w jajniku lub w jamie brzusznej. Takiego typu zaburzenie jest dosyć niebezpieczne, przede wszystkim zagraża życiu kobiety.
Jak i kiedy dochodzi do zdiagnozowania ciąży pozamacicznej?
Tych kobiet, które już w przeszłości miały do czynienia z takim problemem, którym jest ciąża pozamaciczna, dosyć często interesuje pytanie dotyczące tego, w jakim tygodniu ciąży można rozpoznać ciążę pozamaciczną. Od razu chcemy podkreślić, że jedynym sposobem na rozpoznanie ciąży pozamacicznej są badania USG.
W wypadku przeprowadzenia zwykłego USG (diagnostyka narządów wewnętrznych), jajo płodowe w macicy można zobaczyć już w 6-7 tygodniu ciąży, a podczas wykonania dopochwowego USG jeszcze wcześniej – w 4,5-5 tygodniu ciąży. Wyżej przytoczone cyfry wskazują na to, w jakim tygodniu ciąży podczas wykonywania USG lekarz może rozpoznać ciążę pozamaciczną.
Mówiąc o tym, w jaki sposób lekarze rozpoznają ciążę pozamaciczną, nie można nie wspomnieć o laboratoryjnych metodach badań, wśród których podstawowym jest badanie poziomu beta HCG. Podczas owego zaburzenia poziom danego hormonu jest niski i zwiększa się powoli, aniżeli w wypadku normalnej ciąży.
Jakie objawy we wczesnym stadium ciąży mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej?
Dowiedziawszy się o tym w jakim tygodniu ciąży na podstawie badań USG można rozpoznać ciążę pozamaciczną, należy wspomnieć o objawach, które towarzyszą danemu zaburzeniu we wczesnym stadium ciąży. Podstawowe objawy:
- bóle brzucha;
- ogólne osłabienie;
- zawroty głowy;
- mdłości;
- krwiste upławy z pochwy, od brązowych do jaskrawo-czerwonych.
W wypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów musisz natychmiast udać się do lekarza, który po wykonaniu USG będzie mógł rozpoznać zaburzenie.
Jak przebiega leczenie?Dziś jedynym sposobem leczenia danego zaburzenia jest operacja, w czasie której usuwa się jajo płodowe. W niektórych wypadkach, jeśli mamy do czynienia z jajowodową ciążą pozamaciczną, może dojść do usunięcia jajowodu macicy.