W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?

w jakim wieku kotka może zajść w ciążę

Jeśli u was w domu pojawiła się puszysta piękna kotka, to najprawdopodobniej razem z nią powstały różne pytania: czym i jak karmić, jak opiekować się, od jakiego wieku kotka może zajść w ciążę pierwszy raz? Dowiedzmy się wszyscy dokładnie o wieku reprodukcyjnym kotki.

Kiedy kotka może zajść w ciążę po raz pierwszy?

Kotka – to wcześnie dojrzewające domowe zwierzę. Wiele koteczek mogą zajść w ciążę i mieć potomstwo już do roku. Optymalny wiek nadejścia płciowej dojrzałości u kotki – sześć-osiem miesięcy. Jednak spotykają się osobnicy, którzy mają dzieci nawet w cztery miesiące. To dużo w czym zależy od rasy kotki. Ale fachowcy uważają taki młody wiek kotki za niesprzyjający i nawet niebezpieczny dla pierwszej ciąży.

Zdolność do ciąży i porodu u kotki pojawia się w najpierwszej rui i trwa całe życie. Za najbardziej aktywny reprodukcyjny wiek kotki jest uważany wiek od dwóch do sześciu lat. W ten okres rodzić koteczkom nawet korzystnie dla ich zdrowia. Po sześciu latach życia zwierzę również może zajść w ciążę, jednak przy takich porodach mogą powstać różne powikłania jak u samej kotki, tak i u jej potomstwa. Toż weterynarze rekomendują zachodzić w ciążę kotce jeden raz w roku, w skrajnych przypadkach – przepuszczając jedną ruję.

Zauważyć, że u kotki nastała ruja czy po-naukowemu estrus, można tylko po jej zachowaniu. Ona staje się natrętną i niespokojną, a wzywające krzyki zwierzęcia są słyszalne poza zasięgiem domu. Ten okres trwa blisko tygodnia. U jednych kotek ruja powtarza się co każdy miesiąc, drugie ciekną dwa razy w roku. Jednak klasyczna okresowość estrusu – raz na trzy miesiące.

Ciąża u kotek przecieka dwa miesiące. Najpierw zwierzę zachowuje się jak zawsze, a wszystkie przemiany pojawiają się w drugiej połowie ciąży kotki. U niej rośnie brzuch, zmienia się wielkość i kolor sutków: one różowią się i puchną. Fachowcy uważają właśnie tą oznakę za jawne świadectwo ciąży kotki.

 
Powiązane artykuły:
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila
Pojawienie się kataru może być pierwszym symptomem choroby waszego malutkiego pupila. Czym trzeba leczyć katar u kociątka? O tym opowiemy w artykule.
W jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę? Rady dla utrzymujących zwierzę domowe
Jeśli nie planujecie potomstwa waszej ulubienicy, rozumną może stać się decyzja o sterylizacji. W artykule porozmawiamy o tym, w którym wieku lepiej sterylizować kotkę.
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty