W jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę? Rady dla utrzymujących zwierzę domowe

w jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę

Myśl o sterylizacji kotki pojawiała się przynajmniej raz u każdego właściciela przedstawiciela rodziny kotów. Procedura ta pozwoli na zawsze zabezpieczyć się przed przykrościami związanymi z nieodpowiednim zachowaniem ulubieńca, przed nocnym zawodzeniem i próbami ucieczki z mieszkania. W jakim wieku zalecana jest sterylizacja kotek?

Dlaczego potrzebna jest sterylizacja?

Zabieg jest wykonywany w celu pozbycia się regularnych hormonalnych wybuchów u zwierzęcia, które zmuszają je przeżywać stres z powodu niekontrolowanego podniecenia seksualnego.

Często w odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę, właściciele zwierząt otrzymują od weterynarza niebezpieczne zalecenie – złagodzić objawy rui za pomocą leków hormonalnych. Niestety, na tle ich używania często występują nowotwory, cukrzyca i bolesne miesiączkowanie. Dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem służącym korekcji zachowań seksualnych pozostaje sterylizacja kotki.

Kiedy wysterylizować kotkę? Optymalny wiek

Istnieją dwa rodzaje sterylizacji kotek:

  1. Usunięcie jajników powoduje mniej urazów i może odbywać się w młodym wieku, ale po wykonaniu wszystkich manipulacji ryzyko chorób macicy u kotek nie zmniejsza się.
  2. Usunięcie jajników i macicy (całego układu rozrodczego) jest bardziej niebezpieczne, ale przy tym gwarantuje ochronę przed pojawieniem się ropnego zapalenia macicy, a także zwiększa długość życia zwierzęcia.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj operacji uważasz za odpowiedni, musisz zdecydować, w jakim wieku trzeba wysterylizować kotkę. Idealny z punktu widzenia hormonalnego statusu zwierzęcia wariant zakłada ukończenie 7-8 miesiąca życia, pod warunkiem osiągnięcia wieku dojrzewania. Jeśli pierwsza ruja u kotki rozpoczęła się w wieku 5-6 miesięcy, weterynarze już pozwalają zaplanować operację.

Im starsza jest kotka, tym trudniej przebiega gojenie w okresie rehabilitacji. Zazwyczaj zwierzęta, aż do ukończenia 10-letniego wieku, nie wymagają dokładnej diagnostyki przed zabiegiem. Kotki w wieku powyżej 10 lat poddawane są diagnostyce serca, a także badaniu biochemicznemu krwi.

 
Powiązane artykuły:
Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila
Pojawienie się kataru może być pierwszym symptomem choroby waszego malutkiego pupila. Czym trzeba leczyć katar u kociątka? O tym opowiemy w artykule.
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty