Walczymy z perfekcjonizmem: 11 skutecznych sposobów

Życie według zasady "wszystko musi być idealne" – nie jest łatwe i w większości przypadków tacy ludzie są nieszczęśliwi. Stłumienie wewnętrznego głosu, który ciągle daje wskazówki – to trudne zadanie, ale przedstawione wskazówki z pewnością ci pomogą.

Mieszkasz pod presją stałych ataków wewnętrznego głosu, który ciągle powtarza ci, że to jest złe, tak nie wypada, tak się nie da i tym podobne? Starając się osiągnąć doskonałość, wiele osób nie zauważa, jak w sytuacjach, w których nie jest to wcale konieczne, traci możliwość cieszenia się najlepszymi momentami życia. Czas pokonać wewnętrzny głos i stać się bardziej pewnym siebie.

1. Czerpać radość z procesu

proces

Dla perfekcjonisty życie bez starannie opracowanego planu jest prawdziwym piekłem. W większości przypadków to po prostu uniemożliwia osiągnięcie pożądanego celu. Opracowując każdy swój krok, trudno reagować na przypadki, które "podrzuca" los, i ostatecznie możesz zostać robotem. Ciesz się procesem – wtedy wynik na pewno przyniesie przyjemność. Domieszaj do palety swojego życia nowych barw.

2. Dlaczego dążyć do doskonałości?

nauczycielka

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie, od kiedy chcesz robić wszystko idealnie? Najczęstszą przyczyną jest poczucie wrażliwości, na przykład, przed rodzicami, nauczycielami lub rówieśnikami. Kiedy człowiekowi regularnie wskazują na błędy i wymagają doskonałego wykonania zadania, to u niego rozwija się pewien standard zachowania, według którego postępuje przez całe życie. Znając przyczynę problemów, z nimi o wiele łatwiej walczyć, dlatego przeanalizuj swoje życie i znajdź początki swojego perfekcjonizmu.

3. Odrzuć krytykę

rozmowa

Perfekcjonista bardzo ufa swojemu wewnętrznemu głosowi i jest pewny, że mówi tylko prawdę, i nie warto w to wątpić. Opowie o zbędnych kilogramach, brzydkiej fryzurze i tak dalej. Przestań zajmować się samobiczowaniem – lepiej zapytaj o opinię osobę, której można zaufać. Krytyka jest bronią, która może zniszczyć ciebie samego, dlatego trzeba z nią walczyć.

4. Daj sobie prawo do błędu

przygotowanie

Pokaż mi człowieka, który w swoim życiu nie popełnił żadnego błędu? Tak, takich ludzi po prostu nie ma, i z tym warto się pogodzić. Można walczyć z idealizmem, celowo tworząc chaos. Na przykład zostawić brudne naczynia i niech przez jakiś czas działają tobie na nerwy, zrób rozczochraną fryzurę lub nieistotny błąd w pracy i tym podobne. Popełniaj błędy specjalnie i pogódź się z faktem ich istnienia. W końcu przyjdzie zrozumienie, że od tego świat się nie zawalił i nic tragicznego się nie stanie.

5. Zapomnij o takim wymiarze, jak "idealne"

trawa

Należy nauczyć się ustalać priorytety i oceniać stan rzeczy zgodnie z rzeczywistością, a nie z ideałem. Wielu perfekcjonistów ma zniekształcony system wartości, który znacznie utrudnia im życie. Staraj się wykonywać zadania na ocenę "zadowalającą" albo chociaż zacznij od "dobrze".

6. Zrób krok

krok

Problem, która jest powszechny wśród osób cierpiących na idealizm – to strach przed czymś nowym. Na przykład, od dawna chcesz iść na siłownię, ale zawsze powstają "niepokonane" przeszkody: brak czasu, brak sił, motywacji i tak dalej. Ta lista jest długa, i może stale uzupełniać się nowymi usprawiedliwianiami się. Tak więc zadanie jest następujące: nie czekaj na odpowiedni moment, ale po prostu zrób to. Uwierz mi, uzyskane wyniki są tego warte.

7. Określ stresujące czynniki

kobieta

Często perfekcjonizm występuje u osób, które żyją w ciągłym stresie, na przykład, powszechny jest strach przed dezaprobatą ze strony rodziny lub innych osób. Można, oczywiście, zapytać ich, co myślą o twojej osobie, ale lepiej o tym nie myśleć i w ogóle żyć dla siebie, ponieważ nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich. Ciągle dostosowując się do wymagań innych, można zgubić samego siebie.

8. Tylko trzeźwa ocena

zegar

Standardowa sytuacja: trzeba wykonać jakieś zadanie, ale odnosisz wrażenie, że do tego trzeba wiele rzeczy przygotować, i zaczyna się "burzliwa działalność". W rzeczywistości – to tylko opóźnienie momentu podjęcia ważnej decyzji lub uczynienia głównego kroku w kierunku nieznanego. Naucz się pokonywać siebie w takich chwilach i odrzuć wszystkie bzdury na bok. Strach i perfekcjonizm – dwie nierozłączne rzeczy, więc trzeba walczyć z obiema.

9. Naucz się stawiać kropki nad i

kropka

Znajoma sytuacja: w głowie pojawia się pomysł, a wewnętrzny głos zaczyna wzbudzać różne wątpliwości. W końcu plan nie wcielimy w rzeczywistość lub otrzymany wynik do końca się nam nie podoba. Zmuszaj siebie do postawienia kropki, a nie przecinka, i uwierz, życie się zmieni. Pojawił się pomysł, przemyślałeś, postawiłeś kropkę i wcieliłeś.

10. Nie staraj się naśladować kogoś, twórz swoje

malunek

Kiedy człowiek w każdej sprawie orientuje się na przykład innego, starając się go powtórzyć w szczegółach, to czeka go porażka, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe. Wszyscy jesteśmy różni i mamy swój charakter pisma, więc należy pokazać go światu. Być może ty potrafisz to zrobić o wiele lepiej, niż idealny, twoim zdaniem, wzór. Uświadamiając sobie swoją indywidualność, człowiek staje się szczęśliwy.

11. Przeanalizuj światowe arcydzieła

arcydzieło

Można przeprowadzić proste ćwiczenie – weź portret, namalowany przez utalentowanego artystę, na przykład, znaną na całym świecie, Monę Lisę, i wypisz sobie na kartce jej wady. To pozwoli zrozumieć, że nawet wielcy ludzie tworzyli rzeczy z wadami, i one stawały się arcydziełem. Pamiętaj o tym, gdy będziesz starać się doprowadzić coś do perfekcji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty