Wczesny etap diagnozowania ciąży – kiedy wykonać badanie beta hCG przy późnej owulacji?

kiedy wykonać badanie beta hCG przy późnej owulacji

Dość często kobiety doświadczają trudności przy przeprowadzaniu wczesnej diagnostyki ciąży. Zwłaszcza lekarze często słyszą od młodych kobiet pytanie, które dotyczy bezpośrednio tego, kiedy należy zrobić test na obecność hormonu hCG w przypadku późnej owulacji i kiedy on pokaże ciążę w takim przypadku. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Co to jest "późna owulacja"?

Jak wiadomo za normę w ginekologii uważano jest, że owulacja występuje bezpośrednio w połowie cyklu, czyli na 14-16 jego dzień. W praktyce jednak może być i taka opcja, gdy wyjście komórki jajowej odbywa się znacznie później powyższych terminów. Więc jeśli owulacja występuje tylko w 19 dniu cyklu i później, mówi się o tym, że jest ona późna.

Jak i kiedy wykonać test podczas późnej owulacji?

Jak wiadomo implantacja zapłodnionej komórki jajowej odbywa się w 7 dniu od momentu owulacji. Przy tym poziom hormonu hCG zaczyna stopniowo rosnąć. Normalnie dla diagnozowania ciąży należy wykonać test w 15 dniu cyklu, co odpowiada pierwszemu dniowi opóźnienia.

Jednak w przypadku późnej owulacji stężenie hCG osiąga diagnostycznych wartości znacznie później. Dlatego badanie należy przeprowadzić około 18-20 dnia od momentu aktu seksualnego (przy normalnejhCG przy późnej owulacji owulacji można zdiagnozować ciążę już w 14-15 dniu po stosunku).

Warto również zauważyć, że duże znaczenie ma sam algorytm przeprowadzenia testu. Należy go wykonywać wyłącznie w godzinach porannych. Rzecz w tym, że właśnie w tym czasie stężenie hormonu hCG w organizmie kobiet w ciąży jest najbardziej wysokie, co jest niezbędne do prawidłowej diagnostyki.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy ustalaniu faktu ciąży w bardzo małym okresie test może dać wynik fałszywie ujemny, tj. w przypadku istniejącej ciąży, wynik testu będzie negatywny. W takich sytuacjach należy go powtórzyć za 3-5 dni.

 
Powiązane artykuły:
Niski poziom hCG w ciąży we wczesnym okresie – przyczyny i skutki
Co odpowiada normom poziomu hCG świadczy o normalnym rozwoju ciąży. Więc niskie wskaźniki hormonu obudziły czujność kobiet. O czym świadczą odchylenia go od dolnej granicy norm? O tym czytamy dalej.
Przebieg i cele badania bakteriologicznego moczu – jak zrobić posiew moczu w ciąży?
Bakteriologiczny posiew moczu – ważne badanie dla ciężarnych na obecność patogennej flory w moczopłciowym systemie, co może stać się zagrożeniem dla nieurodzonego dziecka. Toż dla wyniku należy wiedzieć, jak zbierać analizę.
Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy
W ciągu okresu ciąży należy zdać wymaz na florę z pochwy co najmniej dwukrotnie, przecież podobne badanie ma ważne znaczenie przy kontroli i diagnostyce rozwoju infekcyjnych chorób u przyszłej mamusi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty