Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?

wiek rozrodczy

Wiek rozrodczy kobiety – to ten okres, w ciągu którego ona może mieć dzieci. Warto przy tym zauważyć, że tu należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość poczęcia, ale i zdolność organizmu do urodzenia zdrowego dziecka. Przecież często zdarza się, że przyszłe mamy, noszące pod sercem dziecko w wieku powyżej 35 lat, borykają się z wieloma trudnościami.

Przez ile lat kobieta pozostaje płodna?

Aby dać odpowiedź na to pytanie, należy dokładniej poznać fizjologię kobiety.

Jak wiadomo, okres dojrzałości płciowej następuje u dziewcząt około 12-13 lat. Właśnie w tym okresie występuje pierwsza miesiączka – menarche. Mimo, że w zasadzie dziewczyna w takim wieku już może mieć dzieci, lekarze zaczynają odliczanie wieku rozrodczego od 15 lat.

Rzecz w tym, że w czasie nastoletniej ciąży u nieletniej dziewczyny może wystąpić wiele poważnych powikłań, które często kończą się przedwczesnym porodem przez cesarskie cięcie, ponieważ narządy rozrodcze w tym wieku jeszcze nie osiągnęły pełnej dojrzałości płciowej. Również dość często u małych dzieci młodych matek jeszcze w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego obserwują się odchylenia i zaburzenia, które wymagają przeprowadzenia aborcji.

Co do zakończenia, to za górną granicę okresu rozrodczego uważa się wiek 49 lat. Mimo, że wiele kobiet jeszcze nadal w tym czasie ma miesiączkę, szansa na urodzenie zdrowego dziecka zmniejsza się, natomiast drastycznie się zwiększa ryzyko powikłań ciążowych, na przykład wysokiego ciśnienia oraz cukrzycy. Wraz z tym wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zaburzeniami genetycznymi.

Jakie są okresy wieku rozrodczego?

Rejestracja kobiet w ciąży i kobiet w wieku rozrodczym w tak zwane rejestry odbywa się w centrach ginekologiczno-położniczych. Przy tym wyróżniane są następujące okresy płodności u kobiety:

  1. Wczesny wiek rozrodczy – od momentu rozpoczęcia pierwszych menstruacji do 20 lat. Zajście w tym czasie w ciążę, jak już wspomniano wyżej, wiąże się z wieloma zagrożeniami.
  2. Średni wiek rozrodczy – od 20 do 40 lat. To właśnie w tym okresie obserwuje się szczyt zdolności kobiecego organizmu do zajścia w ciążę. Warto przy tym zauważyć, że optymalnym dla urodzenia dziecka jest wiek do 35 lat, a okres maksymalnej płodności – 20-27 lat.
  3. Późny wiek rozrodczy – 40-49 lat. Zajście w ciążę w tym czasie jest wysoce niepożądane. Jednak znany jest przypadek, gdy kobieta mająca 63 lata nosiła i urodziła zdrowe dziecko.
 
Powiązane artykuły:
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?
Narodziny nowego życia, aczkolwiek zbadano wzdłuż i wszerz, jednak zostają dużą tajemnicą dla każdego z nas. Ponieważ jak odbywa się dziwo? Rozlewamy światło na ten proces.
Brązowe wydzielina po owulacji – czyli jakie mogą być przyczyny plamień przed okresem?
Co piąta kobieta zdolna jest rozpoznać czas wyjścia komórki jajowej z pęcherzyka po charakterystycznych symptomach, które ona wypróbowuje. Lecz jeśli po zeszłym jajeczkowaniu obserwują się brunatne wydzielania na bieliźnie, to zmąci dowolną dziewczynę.
Śmierć komórki jajowej – rola apoptozy w komórkach jajnika
Cykl życia komórki jajowej jest niewielki i jeśli zapłodnienie nie zapada, ona ginie. Ile żyje żeńska płciowa komórka, jak i kiedy odbywa się jej zagłada? O tym dowiadujemy się dalej z naszego nowego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty