Wieloletnie pnące rośliny do altanki

wieloletnie pnące rośliny do altanki

Jeśli w ogrodzie masz altankę, to obowiązkowo musisz posadzić ładne pnącza aby zdobiły ją i darowały wspaniały aromat. Pnącza mogą być jednoroczne lub wieloletnie, a jeśli chodzi o ostatnie, to przez kilka lat nie będziesz musiała nic sadzić dookoła maleńkich budowli architektonicznych.

Najlepsze pnące rośliny wieloletnie na działkę

Pnących roślin do altanki jest bardzo dużo. Pierwsze o czym myślisz, to róże pnące. Bardzo ładnie zdobią altankę i mają piękny, delikatny zapach. Ładnie oplatają altankę kwiaty wiciokrzewu. Tworzą dodatkową ochłodę, a również wydzielają dookoła siebie przyjemny aromat. W ciągu lata mogą osiągać 5 m. Oprócz tego jego kwiatki przyciągają nadmierną uwagę pszczół, więc latem musisz być szczególnie ostrożny.

Jeszcze jedna pnąca roślina do altanki tekoma lub milin. Jest to wieloletnia liana, kwiaty której podobne są do gramofonu. Na altance lub arce taka roślina wygląda bardzo ładnie.

Korzystnie, ładnie i przyjemnie będzie, jeśli obok altanki posadzisz aktinidię. Owe rośliny są wspaniałymi lianami, liście której mają kształt serduszek. Ich barwa zmienia się od brązowych do śnieżnobiałych, a po kwitnięciu stają się początkowo różowe, a potem malinowe. Aktinidia kwitnie białymi, pachnącymi kwiatuszkami.

Zwykła i dosyć rozpowszechniona pnąca roślina wieloletnia do altanki – to chmiel. Stwarza nie tylko cień i ochłodę, a również jego kwiaty mają właściwości uspokajające. Chmiel zwyczajny lub japoński rośnie bardzo szybko, w ciągu lata może osiągnąć 8 metrów. Liście ma jaskrawo – zielone. Chmiel rośnie w cieniu.

Jeszcze jedna tradycyjna roślina pnąca do altanki – winogron. Najlepszy gatunek do tych celów - winobluszcz. Jest to liana wielolistna, ażurowa i delikatna. Oprócz tego to roślina odporna na mróz.

Powojnik – prawdziwie królewska roślina! Ma kwiaty o różnej barwie i średnicy, stosowana jest do zdobienia ogrodu lub altanki.

Druga niezwykła dekoracyjna pnąca roślina do altanek i ogrodów – glicynia. Niesamowicie wygląda fioletowa, żółta, biała glicynia – dzięki nim zanurzysz się w bajkowy świat.

Wieloletnie pnące rośliny odporne na mróz

W warunkach klimatu umiarkowanego, należy poprawnie dobrać rośliny wieloletnie, aby nie cierpiały podczas chłodu i nadal darowały ci piękne kwiaty i aromaty. Do takich roślin należą:

  1. Kolczurka klapowana. Niektórzy myślą, że to są chwasty i pozbywają się ich. Jednak nie należy tego robić, ponieważ może zdobić twoją altankę i na jej aromat będą przylatywać pszczoły.
  2. Glicynia gatunek Blue Moon wieloletnie pnące roślinyjedyny gatunek, który rośnie na północy, ponieważ może przetrwać mróz -30 stopni. Ma ładne błękitne kwiatuszki.
  3. Wiciokrzew – ceniony jest dzięki aromatycznym i ładnym kwiatuszkom, a również czerwonym jagodom. Wiciokrzew jest niewybredny i odporny na mróz.
  4. Wiecznie zielony bluszcz zdobi altankę nie tylko w okresie wegetacyjnym podobnie jak inne rośliny, ale również przez cały rok. Owa liana jest niewybredna, ma jaskrawe liście.
  5. Cytryniec chiński – bardzo ładna roślina z cytrynowym aromatem. Zmieniając swój ubiór z zielonego na żółto-pomarańczowy, zdobi altankę do później jesieni.
 
Powiązane artykuły:
Odporne na mróz krzewy, kwitnące przez całe lato
Wybierając kwitnące krzaki dla ozdoby ogrodu, trzeba obowiązkowo uwzględniać nie tylko wygląd zewnętrzny roślin, ale i ich "charakter". Jeśli żyjecie w zimnych regionach, lepiej zrobić wybór na korzyść odpornych na mróz roślin z trwałym okresem kwitnięcia.
Ogrodowe kwiaty wieloletnie - niewybredne kwiaty ogrodowe
Wieloletnie kwiaty ogrodowe – prosty i efektywny sposób ubrać działkę i zrobić ją unikalną. Poza tym posadziwszy wieloletnie kwiaty pozbawiacie się konieczności corocznie planować i roztłukiwać klomby. O kwiatach wielorocznych czytajcie w artykule.
Uprawa hiacyntów w warunkach domowych
Delikatne wiosenne kwiaty w środku zimy są podobne do prawdziwego dziwa. Zwłaszcza jeśli to nie bukiet ze sklepu, a rośliny wyhodowane własnymi rękami. Dokładną instrukcję o uprawie hiacyntów znajdziecie w artykule.
Rośliny wieloletnie na działkę, kwitnące przez całe lato
Przyjęto uważać, że przypilnowana taka co kwitnie całe lato działka – wynik codziennej pracy hodowcy kwiatów. Między tym otrzymać jaskrawy klomb można i bez szczególnej pracy – posadziwszy rośliny wieloletnie na działkę, kwitnące przez całe lato.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty