Wierzba iwa kozia – drzewo czy krzew?

wierzba iwa kozia drzewo czy krzew

Zazielenić własną działkę za pomocą różnych roślin ozdobnych jest dosyć prosto, jeśli zrobić to poprawnie i nie sadzić na niedużym kawałku ogrodu ogromną ilość różnych roślin. Bardzo ładnie wygląda jak w zespole, tak i oddzielnie stojąca wierzba kozia (iwa), chociaż mało kto z nas zna owe drzewo, czy krzew. Jeśli krzew ma nieduże rozmiary – to jest mile widzianym gościem na niedużej działce, jeśli chodzi o duże drzewo to lepiej go sadzić w parku aniżeli w ogrodzie, czy na działce.

Opis wierzby koziej

Iwa jest dosyć wysoka – jej wysokość sięga 10m, ma bardzo szeroką koronę. Liście wierzby koziej mają jasno-zielony kolor, posiadają wyciągnięty kształt z zaostrzeniem na krawędziach. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia ( koniec marca-połowa kwietnia), owe drzewo wyróżnia się szczególna ozdobnością. Puszyste ”żółte” kotki wyglądają niezwykle i ozdobią każdą działkę. Wierzba kozia jest wspaniałym drzewem miododajnym, więc o tym należy pamiętać ludziom z alergią na truciznę pszczół.

Jeśli chodzi o wysokość to wierzba kozia jest dosyć niska. Najlepiej posadzić roślinę o wysokości 1,5-2 m, aby otrzymać dekoracyjny krzew, ozdobiony delikatnie spadającymi gałęziami.

Uprawa

Wierzba kozia – to niskie drzewo ozdobne. Aby zazielenić za jego pomocą działkę nie będziesz musiała do tego nadmiernie się przykładać – rośnie w dowolnej glebie, jednak woli miejscowość w pobliżu zbiorników wodnych.

Jeśli będziesz regularnie podlewać drzewo, to będzie bardzo ładnie kwitnąć i sprawiać ci przyjemność swoim delikatnym wyglądem zewnętrznym. Aby woda nie gromadziła się w glebie należy umieścić wystarczającą warstwę drenażu. Oprócz wody drzewo potrzebuje regularnego ścinania, czyli kształtowania korony. Przy czym w ciągu pierwszych trzech lat należy ścinać bardzo krótko, pozostawiając przy tym gałęzie o długości zaledwie 15 cm.

 
Powiązane artykuły:
Grusza
Wszyscy amatorzy późnojesiennych gatunków grusz na pewno ocenią we właściwy sposób gatunek gruszy "Miodowa". On ma szereg godności, doskonały smak w nim jednoczy się z wysoką wydajnością i kompaktowością drzewa.
Porzeczka pienna – smaczne i zdrowe owoce
Niedoświadczeni letnicy często uważają, że porzeczka – naprawdę dekoracyjne przyjęcie. W praktyce hodowla porzeczki pozwala otrzymywać jakościowe i hojne urodzaje nawet na ograniczonych placach.
Grusza
Jeszcze niedawno klimatyczne warunki były nieprzezwyciężoną przeszkodą dla hodowli wielu kultur - czereśni, moreli, brzoskwiń, grusz. Dziś prawie każda kultura ma odporne na mróz gatunki. W artykule porozmawiamy o gruszy gatunku "Swarog".
Grusza
Słodka i soczysta grusza podoba się prawie wszystkim. I wśród licznych jej gatunków są kilka, co nie tracą popularności wielu lat. W ich liczbie grusza "Konferencja" - gatunek, na myśl wielu ogrodników. Opis gatunku grusz "Konferencja" znajdziecie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty