Wiosenna awitaminoza

wiosenna awitaminoza

Z wiosną u nas zazwyczaj są powiązane radosne i przyjemne oczekiwania, ale rzeczywistość często okazuje się całkiem inna. Trudno cieszyć się życiem, kiedy dopada was ogólna apatia, senność, zirytowanie. Włosy stają się matowe i łamliwe, a skóra zaczyna się łuszczyć. Wszystkie te symptomy są oznakami wiosennej awitaminozy.

Przyczyny awitaminozy

To co nazywają awitaminozą w powszechnym użyciu, naprawdę takie nie jest. Awitaminoza - to choroba spowodowana przez pełną nieobecność w organizmie tej, czy innej życiowo koniecznej witaminy, która może doprowadzić do bardzo poważnych skutków. We współczesnym świecie otrzymać taki brak witamin jest praktycznie niemożliwy, z wyjątkiem wypadków, kiedy one z tych, czy innych przyczyn wprost nie są przyswajane przez organizm.

W powszednim życiu, mamy do czynienia z drugim zjawiskiem - hipowitaminozą, czyli stanem wynikłym przez utratę w organizmie witamin i mikroelementów. Właśnie hipowitaminoza staje się przyczyną różnych pogorszeń zdrowia, które zwłaszcza ostro przejawiają się w wiosennym okresie.

To naturalnie, ponieważ w zimowym okresie świeżych owoców i natki znacznie mniej aniżeli latem. A te, które zażywamy zawierają już nie tak dużo witamin. Przed wiosną, w jarzynach i owocach jakby świeżych, ale takich co długo się przechowywało, ilość witamin zmniejsza się w dwa razy. W wyniku obniżenia w organizmie poziomu witamin i mikroelementów, które zaczęło się jeszcze w zimie, przed wiosną osiąga taką fazę, kiedy wywołuje ono zewnętrzne przejawy - wiosenną awitaminozę.

Przejawy wiosennej awitaminozy

Do głównych symptomów awitaminozy można odnieść:

  • podwyższone męczenie się, senność, obniżenie uwagi;
  • pogorszenie stanu włosów i paznokci;
  • pojawienie się źle gojących pęknięć w kącikach ust;
  • krwawienie dziąseł;
  • zaostrzenie chronicznych chorób.

Wszystkie te oznaki niekoniecznie powstają jednocześnie. Te, czy inne symptomy bezpośrednio zależą od tego, której właśnie witaminy brakuje w organizmie.

I tak - zaczerwienienie, pokrzywka, zapalenia skóry, wysypywania i inne oznaki awitaminozy na skórze najczęściej są związane z brakiem witaminy А i witamin grupy B (w szczególności - В2). Krwawienia z dziąseł i źle gojące rany, wskazują na braki w pierwszej kolejności witaminy С, a także - witaminy Е.

Pojawienie awitaminozy na twarzy i skórze może być spowodowane przez brak witaminy D. A obniżenie ilości witamin D, Е, A, В2 i PP wywołuje rozwarstwienie, kruchość paznokci i inne oznaki awitaminozy na rękach.

Jak leczyć awitaminozę?

Awitaminoza - ta jednak choroba i należy ją leczyć. Wiele osób uważa, że latem, kiedy w racji pojawia się dużo jarzyn i owoców wszystko przejdzie samo. Dość często, jeśli awitaminoza nie przejawia się na rękach czy ciele pod postacią poważnych problemów, ludzie w ogóle nie zastanawiają się nad tym, jak na wiosnę walczyć z awitaminozą.

Ale odpuszczać sprawy nie wolno. Przecież nawet z artykułami żywnościowymi nie zawsze otrzymujemy konieczny zestaw witamin i mikroelementów. Poza tym, dla otrzymania koniecznej normy witamin, człowiek musi zjadać średnio do półtora kilograma rozmaitych jarzyn i owoców na dobę, mało wiarygodne.

Dlatego przy pierwszych oznakach awitaminozy trzeba zażyć witaminy. Wielowitaminowe kompleksy sprzedają w dowolnej aptece, ale lepiej, jeśli wybór będzie uzgodniony z lekarzem. Średnio kuracja trwa miesiąc, przyjmować witaminy lepiej rankiem popijając wodą bez gazu.

Profilaktyka wiosennej awitaminozy

Żeby nie doprowadzać do pojawienia się symptomów, warto zawczasu pomyśleć o tym, jak uprzedzić wiosenną awitaminozę. Pomoże zrównoważone żywienie z użytkiem tych produktów, w których mieszczą się przyczyny awitaminozy  konieczne witaminy:

  • witamina А mieści się w maśle. Wiosenna awitaminoza profilaktyka marchwi, buraka.
  • witamina В1 - w zbożowych produktach.
  • witamina В2 - w serze, bobowych, gryczana i owsianych grysikach.
  • witamina В6 - kura, wołowina, orzechy, fasola, ziemniak.
  • witamina С - dzika róża, jabłka, cytrusowe, rokitnik.
  • witaminowy kompleks rekomenduje się pić pod koniec zimy i na początku wiosny, nawet przy nieobecności oznak wiosennej awitaminozy - w celu profilaktyki.
 
Powiązane artykuły:
Przemiana materii w organizmie człowieka - rola witamin, hormonów, tlenu, wody
Metabolizm odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Naruszenia przemiany materii mogą doprowadzać do chorób tarczycy, gruczołów nadnerczy, otyłości. Dokładniej o roli przemiany materii w organizmie, możecie przeczytać w naszym materiale.
Jak walczyć z zaparciami?
Mówić o zaparciu można, kiedy człowiek nie chodzi do toalety w ciągu trzech i więcej. To problem niebezpieczny. Może zacząć się intoksykacja. Odpowiednio leczyć zaparcia należy. A jak to zrobić? O tym mowa będzie w artykule.
Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat
Tętno zdrowego człowieka powinno być rytmiczne i charakteryzować się pewną częstotliwością. Zależnie od wieku wskaźniki serdecznych skróceń różnią się. O normach częstotliwości tętna dla kobiet i mężczyzn potraficie poznać z artykułu.
Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat
Częstotliwość tętna jest uważana za jeden z głównych wskaźników samopoczucia człowieka. Tym, kto chce żyć długo i nie boleć, należy okresowo kontrolować częstotliwość i rytmiczność tętna, zaczynając od młodych lat.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty